Наричат я Път към небето. Висока е 6638 метра и

...
Наричат я Път към небето. Висока е 6638 метра и
Коментари Харесай

Тибет крие една от загадките на света - планината Кайлас

Наричат я „ Път към небето ”. Висока е 6638 метра и е част от Хималаите, само че историята й е обгърната в мистичност.

Планината постоянно е била леговище на йоги. Там, надалеч от суетата на света, те са достигали прояснение. Хиндуистите имат вяра, че Кайлас е била дом на Бог Шива. Будистите пък считат, че там са обитавали три от техните съществени Бодхисатви - Манджушри, Авалокитешвара и Ваджрапани. В чистата сила на планината те са съхранили своето познание, което другояче не са могли да предадат на хората. Кайлас е „ библиотека ”, съдържаща вселенското познание. Смята се, че цялото човечество е невежо, само че когато отиде там, човек „ проглежда ”. Затова през последните няколко хиляди години поклонници безспирно посещават планината в търсене на контакт с Бога и учителите.

Именно по време на тези походи са били видяни странни феномени. Стигайки доникъде на пътя, хората забелязвали, че внезапно са остарели с 20 години, също часовниците им започвали или да забавят, или да забързват. Някои катерачи даже халюцинирали, на други им прилошавало. Някой от завърналите се споделят, че даже теренът да е изглеждал удобен, времето внезапно се е влошавало дотолкоз, че е било невероятно да се качат по-нагоре. Въобще, случвало се е всичко, което да ги откаже да продължат. Твърди се, че няма разумна причина за провалените опити да се покори върхът. Казват, че елементарен смъртен в никакъв случай не би могъл да го изкачи. Само богоподобен би бил позволен до олтара на Кайлас, само че пък на него не би му се налагало да изкачва скатовете на планината. Той би се трансформирал в птица и би литнал догоре.

Наскоро учени обявиха, че Кайлас е в действителност пирамида, издигната от античните цивилизации, която е ситуирана по този начин, че да гледа към четирите страни на света. Вярва се, че всички обекти на земята, където се следят паранормални феномени, са свързани между тях в система, чиято ос е точно Кайлас. Но тя също е и връзката сред небето и земята, сред тленното и метафизичното.

Разбирането ни за Кайлас отива оттатък разумното и рационалното. Но можем ли да се уповаваме на такива тълкувания? Защо не?
Източник: spisanie8.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР