Над 1,6 млн. българи ще почиват в следващите месеци, 53%

...
Над 1,6 млн. българи ще почиват в следващите месеци, 53%
Коментари Харесай

Черно vs. Бяло море - мачът на сезона

Над 1,6 млн. българи ще почиват в идващите месеци, 53% ще изберат родните плажове Че­ти­ри раз­ли­ки меж­ду на­ши­те и гръц­ки­те ку­рор­ти и кой сип­ва кат­ра­на в ка­ца­та с мед
Къ­де ще оти­дат на по­чив­ка бъл­га­ри­те та­зи го­ди­на - на Чер­но или на Бя­ло мо­ре? Спо­рът за­що тряб­ва да се пред­по­че­те ед­на­та дес­ти­на­ция, а не дру­га­та, раз­па­ли страс­ти­те ка­то на фут­бол­но дер­би.

Ми­нис­тъ­рът на ту­риз­ма Ни­ко­ли­на Ан­гел­ко­ва при­зо­ва за под­кре­па на бг ту­риз­ма, само че в мо­мен­та, в кой­то гра­ни­ци­те на Гър­ция бя­ха от­во­ре­ни на 15 юни,  15 000 на­шен­ци се юр­на­ха към юж­на­та ни съ­сед­ка. Част от тях оти­ват на ра­бо­та в ку­рор­ти­те или по ни­ви­те на ком­ши­и­те, как­то ка­за Ва­ле­ри Си­ме­о­нов, дос­та от ко­ли­те бя­ха с ру­мън­ски но­ме­ра, само че и мно­го бъл­га­ри се за­пъ­ти­ха ди­рек­тно към пла­жо­ве­те. Опаш­ки­те про­дъл­жи­ха и през след­ва­щи­те дни, със си­гур­ност нап­ли­вът ще е още по-го­лям през уи­кен­да. Спо­ред ра­бо­те­щи в ту­риз­ма, ре­зер­ва­ци­и­те са нап­ра­ве­ни още пре­ди пан­де­ми­я­та от COVID-19.

В съ­що­то вре­ме у нас ту­ро­пе­ра­то­ри, хо­те­ли­е­ри, ек­скур­зо­во­ди и шо­фьо­ри на ту­рис­ти­чес­ки ав­то­бу­си из­ля­зо­ха на по­ре­ден про­тест, в кой­то нас­то­я­ват за под­кре­па, така ка­то ко­ро­нак­ри­за­та нап­ра­во по­то­пи бран­ша. И до­ка­то дру­ги сек­то­ри се въз­ста­но­вя­ват, ма­кар и бав­но - ка­то рес­то­ран­ти­те и за­ве­де­ни­я­та, ко­и­то по­лу­чи­ха 9% Д­ДС, то за ра­бо­те­щи­те в ту­риз­ма евен­ту­ал­ни при­хо­ди не се очак­ват ско­ро.

Тран­спор­тни­ят ми­нис­тър Ро­сен Же­ляз­ков обе­ща гран­то­ве за ав­то­бус­ни­те пре­воз­ва­чи, а со­ци­ал­ни­ят - Де­ни­ца Са­че­ва, мяр­ка­та 60 на 40 да ста­не 80 на 20 и в ту­риз­ма от 1 юли.

Пре­ми­е­рът Бой­ко Бо­ри­сов оба­че ре­а­ги­ра гнев­но: " Ред­но ли е да да­ва­ме па­ри, а пла­те­жос­по­соб­ни­те бъл­га­ри да оти­ват в Гър­ция? Ние да­ва­ме па­ри - ето, 60/40, само че ди­а­ло­гът е с хо­ра­та - те тряб­ва да рек­ла­ми­рат. Из­би­рай­ки дру­ги ту­рис­ти­чес­ки дес­ти­на­ции, бъл­га­ри­те про­тес­ти­рат ", обоб­щи си­ту­а­ци­я­та ми­нис­тър-пред­се­да­те­лят.  По ду­ми­те му, ту­рис­ти­чес­ки­ят отрасъл тряб­ва да ка­же на хо­ра­та: " Ела­те, ри­ба­та ни е по-ху­ба­ва, по-пряс­на, хо­те­ли­те са ни по-чис­ти, по-си­гур­ни ". " На­дя­вам се ту­рис­ти­чес­ки­ят ни отрасъл да прив­ле­че бъл­га­ри­те на на­ше­то мо­ре, а не с та­ка­ва ра­дост да ча­кат ре­ше­ни­е­то ни с Ми­цо­та­кис да от­во­рим гра­ни­ци­те ", до­ба­ви Бо­ри­сов.

За­се­га ня­ма ста­тис­ти­ка кол­ко хо­ра са пъ­ту­ва­ли към род­ни­те ку­рор­ти през юни. Но ед­ва ли са мно­го за­ра­ди хлад­но­то вре­ме и ежед­нев­ни­те дъж­до­ве. Наг­ла­си­те ще ста­нат яс­ни през юли и ав­густ.

Над 1,6 ми­ли­о­на от пъл­но­лет­ни­те бъл­га­ри пла­ни­рат да по­чи­ват то­ва ля­то. Те са по-мал­ко спря­мо ми­на­ла­та го­ди­на, ка­то ос­нов­на­та при­чи­на за от­каз от ва­кан­ция е лип­са­та на фи­нан­со­ви въз­мож­нос­ти, со­чи про­уч­ва­не на со­ци­о­ло­ги­чес­ка­та аген­ция " Тренд ", про­ве­де­но в пе­ри­о­да 1-7 юни измежду 1008 ду­ши посредством ин­тер­вю " ли­це в ли­це ". Спо­ред не­го мал­ко над по­ло­ви­на­та (53%) от пла­ни­ра­щи­те по­чив­ка ще из­бе­рат Бъл­гар­ско­то Чер­но­мо­рие.

Все­ки пе­ти дек­ла­ри­ра, че ще пъ­ту­ва в чуж­би­на, ка­то се от­чи­та спад спря­мо пред­ход­на­та го­ди­на (32%). Гър­ция про­дъл­жа­ва да е най-пред­по­чи­та­на­та чуж­дес­тран­на дес­ти­на­ция за ва­кан­ция от бъл­га­ри­те.

За раз­ли­ки­те меж­ду род­ни­те и гръц­ки­те ку­рор­ти е пи­са­но мно­го. Ето че­ти­ри ос­нов­ни, ко­и­то са фак­тор за вкар­ва­не­то на го­ло­ве в ед­на­та или дру­га­та вра­та:

1. На пър­во мяс­то, ком­ши­и­те ни би­ят с це­ли 13 676 км пла­жо­ве сре­щу око­ло 400 км у нас. Съ­се­ди­те ни имат око­ло 3000 ос­тро­ва и ос­тров­че­та, ка­то ед­ва 230 от тях са на­се­ле­ни. Бре­го­ве­те на Гър­ция се ми­ят от три мо­ре­та, ко­и­то са част от Сре­ди­зем­но - Йо­нийс­ко, Егейс­ко и Ли­бийс­ко. Кой не си меч­тае да ги оби­ка­ля с ях­та, да се къ­пе в проз­рач­ни­те тюр­ко­а­зе­ни во­ди, да се пе­че на при­каз­но кра­си­ви­те пла­жо­ве със си­тен бял пя­сък? Ня­ма та­къв чо­век.

Но има един съ­щес­твен проб­лем - та­зи меч­та изоб­що не е по джо­ба на ма­со­вия бъл­га­рин, осо­бе­но на то­зи, кой­то тряб­ва да за­ве­де на по­чив­ка же­на­та и де­ца­та. До­ри и да не си по­мис­ли за лук­соз­ни­те ос­тро­ви с ВИП ком­плек­си, а да из­бе­ре ня­кой от ку­рор­ти­те в най-ев­ти­на­та се­вер­на част на стра­на­та, смет­ка­та му в циф­ри ще е го­ре-до­лу съ­ща­та ка­то у нас, са­мо че в ев­ро. За­то­ва бъл­га­ри­те тръг­ват към юж­на­та ни съ­сед­ка с пъл­ни ба­гаж­ни­ци с до­ма­ти, крас­та­ви­ци, пръч­ки шпек са­лам и ра­кия. И са до­вол­ни, че мо­гат през целия ден да ле­жат под ча­дъ­ра на пла­жа сре­щу ед­но фра­пе за 3 ев­ро. И ма­кар че уп­рав­ля­ва­щи­те в Гър­ция на­ма­ли­ха Д­ДС от 24 на 13% за въз­душ­ния, мор­ския и ав­то­бус­ния тран­спорт, как­то и за ка­фе­то и бе­зал­ко­хол­ни­те на­пит­ки в за­ве­де­ни­я­та, не е яс­но да­ли то­ва ще до­ве­де до по-нис­ки це­ни на про­дук­ти­те или ус­лу­ги­те, или те ще ос­та­нат неп­ро­ме­не­ни, а раз­ли­ка­та ще оти­де в джо­ба на те­зи, ко­и­то ги пред­ла­гат. В съ­що­то вре­ме хо­те­ли­те у нас, ко­и­то се ос­ме­ля­ват да от­во­рят въп­ре­ки очак­ва­ния срив на ту­рис­ти­те, за­ла­гат на по-нис­ки меж­ду 15 и 30% це­ни, с цел да прив­ле­кат по­ве­че гос­ти.

2. За бли­зо по­ло­ви­на­та на­се­ле­ние на Бъл­га­рия гръц­ки­те пла­жо­ве се оказ­ват по-бли­зо, от­кол­ко­то те­зи на род­но­то мо­ре. От Со­фия до Ку­ла­та се сти­га за три ча­са, след още час и не­що си на Ас­про­вал­та. Го­ре-до­лу тол­ко­ва се пъ­ту­ва и до Бур­гас. Са­мо на 50 км от гра­ни­ца­та през Ма­ка­за е злат­ни­ят пя­сък на Фа­на­ри, кой­то за жи­те­ли­те на Юго­из­точ­на Бъл­га­рия е ка­то у до­ма. В съ­що­то вре­ме се­вер­но­то ни Чер­но­мо­рие, осо­бе­но над Бал­чик, е сла­бо по­се­ща­ва­но за­ра­ди лип­са­та на ма­гис­тра­ла. Там има прек­рас­ни пла­жо­ве, ко­и­то ос­та­ват пус­ти, за­що­то пъ­ту­ва­не­то до тях от­не­ма над 7 ча­са. Рад­ват им се пре­дим­но ру­мън­ци­те.

3.   То­ва, ко­е­то драз­ни мно­го бъл­га­ри­те, е, че за раз­ли­ка от гър­ци­те, ко­и­то не си и по­мис­лят да вди­гат сгра­ди над 2-3 ета­жа в ку­рор­ти­те си, у нас ма­со­во се из­ля бе­тон, кой­то те ка­ра да се чу­диш на мо­ре ли си, или в ня­кой ме­га­по­лис. За­то­ва хо­ра­та със зъ­би и нок­ти бра­нят мал­ко­то ос­та­на­ли не­зас­тро­е­ни мес­та, а ко­га­то ин­сти­ту­ци­и­те се пра­вят на " ни чу­ли, ни ви­де­ли " за не­за­кон­ни пос­трой­ки, то­ва раз­пал­ва по­жа­ри от яд. Скан­да­ли­те до­пъл­ни­тел­но от­блъс­кват съ­на­род­ни­ци­те ни от род­но­то мо­ре, осо­бе­но в случай че не виж­дат въз­да­ва­не­то на спра­вед­ли­вост.

4. Ос­нов­но­то, ко­е­то мно­го от ра­бо­те­щи­те в ту­риз­ма тряб­ва да на­у­чат от гър­ци­те, е по какъв начин да се от­на­сят с кли­ен­ти­те. " Мак­си­ма­та на ком­ши­и­те е: " Па­ри­те да му взе­меш и дра­го да му ста­не ". Ние оба­че не го уме­ем, каз­ва ту­ро­пе­ра­то­рът Та­ня Ве­ли­но­ва, ко­я­то от го­ди­ни ра­бо­ти с гръц­кия па­зар. " Кли­ен­тът в Бъл­га­рия ви­на­ги смя­та, че с не­що е още­тен. То­зи, кой­то пре­дос­та­вя ус­лу­га­та, пък ви­на­ги е на мне­ние, че е нап­ра­вил не­що, ко­е­то стру­ва по­ве­че ", до­ба­вя тя. 

По мо­ре­то ни са мно­го по­ве­че мес­та­та, на ко­и­то пос­ре­щат с вни­ма­ние, об­гриж­ват, ка­рат те да се чув­стваш спе­ци­а­лен и да се вър­неш отново. Но за съ­жа­ле­ние не са из­клю­че­ни и сблъ­съ­ци­те с та­ри­ка­ти, ко­и­то из­мис­лят вся­как­ви на­чи­ни, с цел да ти из­мък­нат ня­кол­ко лев­че­та по­ве­че, без да си да­ват смет­ка, че ще те про­го­нят за­ви­на­ги от хо­те­ла, пла­жа или рес­то­ран­та си.

А ло­ши­те при­ме­ри са ка­то лъ­жи­ца­та кат­ран в ка­ца­та с мед. И един сти­га, с цел да съ­си­пе уси­ли­я­та на хи­ля­ди. А и хей­тъ­ри­те са мно­го по-гръ­мог­лас­ни от хо­ра­та с по­зи­тив­на наг­ла­са.

Да се на­дя­ва­ме, че пан­де­ми­я­та с COVID-19 и про­ва­ле­ни­ят се­зон 2020 мо­же да се ока­жат ка­тар­зис за оне­зи от ту­рис­ти­чес­кия отрасъл, ко­и­то са свик­на­ли да се от­на­сят към кли­ен­та ка­то към ко­кош­ка за ску­ба­не. Да ги на­ка­рат да осъз­на­ят, че най-важ­но­то е доб­ро­то от­но­ше­ние. И от то­ва ще спе­че­лят не са­мо те, само че и ко­ле­ги­те им от съ­сед­ния ку­рорт, как­то и ця­ла­та дър­жа­ва, в случай че по­ве­че от па­ри­те на бъл­га­ри­на ос­та­ват в нея. Да­но го про­у­ме­ят.

 
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР