Начинът, по който провеждаме изборите, е основната тема. Бюджетът минава

...
Начинът, по който провеждаме изборите, е основната тема. Бюджетът минава
Коментари Харесай

Петър Ганев по Дарик: Демокрацията няма цена

Начинът, по който организираме изборите, е главната тематика. Бюджетът минава и отпътува. Понякога обществени претенции се извършват, има също забавяния. Това е напълнологично.Винаги на тези диспути, дайте да не ги организираме тези избори постоянно, се споделя, че костват милиони, само че в действителност демокрацията няма цена. Не са тези милиони за осъществяване на едни избори, които ще ни извърнат бюджета, в противен случай.Ако би трябвало да се влага в народна власт или процедури, това би трябвало да се прави, това е най-важното. Това съобщи икономистът Петър Ганев в „ Седмицата “ по Дарик радио.

На въпрос дали е прогресивно да се влага в нещо, което е било в хартиената бюлетина, той отговори, че „ това единствено демонстрира какъв брой е мъчно да се направи коалиция тогава, когато до неотдавна всички се упрекваха в корупция и сега, в който стартират да се появяват доста гласове забравете за тази коалиция. Това е нещо, което в допълнение усложнява политическата обстановка. “

„ В момента имаме доста плаващи обединения. Ако се гласоподава за оръжие в Украйна е едно, в случай че се гласоподава за участие в еврозоната друго, за хартиената бюлетина трето, само че всичко демонстрира, че е мъчно да се направи държавно управление. Не виждам доста явен излаз от тази политическа обстановка, само че извънполитическите гласове се натрупат в употребява да има някакво държавно управление, доста дълъг стана интервалът на тези кабинети. Още едни въртележки, в случай че завъртим без явен резултат, почва да се натрупва и ще окаже въздействия върху икономическите индикатори “, добави икономистът.

„ Когато влезеш в интервал от година или две без дълготраен небосвод, този известен проект за възобновяване, в този момент чак ще идва заплащането, той е просрочен, можеше да влагаме по него, а ние в този момент започваме. Загубена една година за запас, който ни е обезпечен “, съобщи още Ганев.

Той разяснява и въпроса за това какви ще са упованията за зимата. „ Много трагични неща се споделиха за зимата. Тежестта в дълготраен проект идва оттова, че инфлацията натисна разнообразни обществени групи. За първи път от доста години инфлацията изпреварва и междинния растеж на възнагражденията, това не се беше случвало доста време. Имаме висококвалифицирани хора, които са изгубили някакъв приход. Това най-вероятно ще се оправи, само че лекарство за инфлацията, което не работи изцяло, което към този момент е прилагано от централните банки, да се подвигат лихви, да става по-оскъден този запас, това ще носи цената на закъснение на растежа. “

По негови думи ще се оскъпи и заема. „ При заема няма по какъв начин да не се усети, то към този момент се усеща. Ако сега човек се опита да показа оценка на апартамент пред банката, преди две години това щеше да е елементарно, сега става мъчно, ще се гледа мъчно тази оценка. Когато лихвата се подвига, няма по какъв начин да не се случи. Ще се оскъпи заема. Големият въпрос е безработицата. Към момента нямаме растеж на безработицата, продължаваме да имаме претовареност, същинската рецесия, по този начин както в България се усеща рецесия, е когато стартират да се губят 100-200 хил места както стана 2009. Това сега не се е случило, няма безапелационни прогнози да се случи, само че е допустимо. “

На въпрос има ли нещо положително в случай че няма нов бюджет, Ганев съобщи, че преглежда събитието като „ отрицателно “ поради нарасналата неустановеност.„ Лошото е, че не знаем кой ще го гласоподава този бюджет. Сега споделят нямаме финансов министър, не знаем какво ще стане, дайте ни безкрайно удължение. Тепърва ще мислим какво ще измислим. Това дава висока неустановеност. Пътят към еврозоната може да ни бъде повлиян. Общините чакат с техните бюджети. Винаги може да се откри позитивно - допустимо е дефицитът да е по-малък. Външните заинтригувани страни, общество, пенсионери би било добре да има бюджет и всеки да знае каква е рамката. “

Вижте още какво сподели още икономистът Петър Ганев в „ Седмицата “ по Дарик радио.

Източник: dnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР