На днешния ден, 6 януари 2017 г., се навършват 170

...
На днешния ден, 6 януари 2017 г., се навършват 170
Коментари Харесай

Отбелязваме 170-годишнината от рождението на Христо Ботев

На днешния ден, 6 януари 2017 година, се навършват 170 години от рождението на поета-революционер Христо Ботев.

Един от най-великите български поети и революционери – Христо Ботев, е роден на 6 януари 1848 в Калофер. Ботев живее единствено 28 години, само че остава в националната памет както с творчеството си, по този начин и с революционното си дело. Роден е на 25 декември 1847 година (нов жанр – 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в фамилията на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е преподавател Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под управлението на своя татко и през 1863 година приключва калоферското учебно заведение. Октомври същата година отпътува за Русия и се записва частен възпитаник във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 година Известно време е преподавател в бесарабското село Задунаевка.

През 1867 година се завръща в Калофер, стартира да проповядва протест против чорбаджии и турци, след което дефинитивно напуща Калофер. По това време във вестник „Гайда“, редактиран от П. Р. Славейков, е оповестено първото стихотворение на Хр. Ботев – „Майце си“.

От октомври 1867 година живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. „Дунавска зора“. През идващите години се мести от град на град, известно време живее дружно с Левски. През 1872 година е задържан за тайна революционна активност и изпратен във Фокшанския затвор, само че освободен вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов. Започва работа като печатар при Каравелов, а по-късно като помощник и съредактор на революционния орган. Започва дейната му активност като публицист и под негова редакция стартира да излиза новия орган на революционната партия – в. „Знаме“. През 1875 година взаимно със Стефан Стамболов издава стихосбирката „Песни и стихотворения“.

Априлското въстание го подтиква да сътвори чета, на която става челник. От Гюргево се качва с част от четата на кораба „Радецки“ и на 17 май принуждават капитана да спре на българския бряг. На 20 май 1876 година е последният тежък пердах – по здрач след сражението патрон пронизва Ботев.

Във връзка с празника в 11 ч. Столична библиотека, Литературноисторическа школа „Д-р Кръстьо Кръстев“ на Нов български университет и Институт за литература при Българска академия на науките ще проведат Юбилейно паметно утро по случай 170 години от рождението на Христо Ботев. Ще прозвучат стихове на Ботев и отдадени на създателя на „Хаджи Димитър“ произведения, прочетени от известните български създатели Пламен Дойнов, Марин Бодаков, Аксиния Михайлова, Анджела Родел, Иван Христов, Димитър Христов, Ана Багряна и други на някои от европейските езици. Слова ще произнесат доцент Елка Трайкова и проф. Михаил Неделчев. В събитието ще вземат присъединяване възпитаници от Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Христо Ботев “.

В Мраморното предверие на партера на библиотеката ще може да разгледате документална галерия с издания на книги от Хр. Ботев, преведени на разнообразни езици (английски, немски, френски, испански, чешки, сръбски, румънски, съветски и др.) и някои от най-старите български издания от и за поета: клише на Последното писмо на Ботев от парахода “Радецки “, оповестено в първото издание на съчиненията му под редакцията на Захари Стоянов от 1888 година, цялостни съчинения под редакцията на Иванка Ботева от 1907 година, превод от Хр. Ботев на драмата “Кремуцкий корд “ от Костомаров, 1893 година и други

Навръх Богоявление – 6 януари, във врачанското село Зверино, ще се извие за втора поредна година мъжко ледено хоро! Точно в 9.30ч. сутринта на Йордановден, юнаците на Зверино, водени от режисьора Искрен Красимиров, и журналиста Борислав Радославов, ще потеглят от черквата към вира край р. Искър, където ще бъде хвърлен богоявленският кръст. Поводът с изключение на Богоявление и Йордановден, е и рожденият ден на Христо Ботев.

Община Стара Загора и Старозагорският гарнизон провеждат в 11.00 ч. церемониален общоградски обред за полагане на венци и цветя пред бюст-паметника на Ботев в парк „ М. М. Кусев “. Водещ на ритуала ще бъде актрисата Елена Азалова. Ще вземат участие Военният духов оркестър, флагове група и почетна рота от Втора механизирана бригада. Час по-късно, в парка до комплекс „ Езерото “, свещеници от Българската православна черква ще извършат водосвет и освещаване на бойните флагове на формированията от гарнизон Стара Загора.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР