На 14 септември православната ни църква почита Въздвижение на Светия

...
На 14 септември православната ни църква почита Въздвижение на Светия
Коментари Харесай

Кръстовден е! Поклон пред Христовия кръст, лятото си отива

На 14 септември православната ни черква уважава Въздвижение на Светия кръст Господен - един от четирите дни в годината, в който се прави поклонение.

В националния календар празникът е прочут с името Кръстовден, защото на него денят и нощта се кръстосват или изравняват. В някои елементи на България го назовават Гроздоберник, тъй като слага началото на гроздобера. С него се отбелязва началото на есента.

На Кръстовден кръстът се изнася в средата на храма, с цел да се поклонят вярващите. Прави се водосвет и свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение. По традиция се поръсват със светена вода къщата и харманът, сервира се софра, на която свещеникът поставя църковния кръст върху нова тъкана завивка. Стопаните подаряват свещеника с варива и зеленчуци и най-много с жито от новата годишна продукция.

Според църковното поверие Света Елена – майката на император Константин Велики – е ревностна християнка. През 326 година тя се насочва към светите места в Палестина, с цел да потърси гроба Господен, който два века по-рано е покрит от гонителите на християните. Усилията ѝ се увенчават с триумф. Намерени са пещерата на гроба, както и трите кръста, зарити в земята. Кой от трите е Христовият кръст се схваща, когато посредством допиране с един от тях е възкресен неотдавна умрял човек.

Частица от този животворящ кръст Елена изпраща на сина си в Константинопол, а самият кръст е положен в йерусалимския храм „ Възкресение Христово “. На Велики петък се изнасяла на Голгота за поклонение.

След време над пещерата на гроба Господен построяват храм, който съществува и до през днешния ден. Той е осветлен тържествено на 14 септември 335 година На този ден се събират хиляди поклонници. За да могат всички да видят Светия кръст, епископът го повдига или го „ въздвижва “ над главите на присъстващите. От това „ въздвижение “ получава своето име и празникът.

Според националния бит този ден се свързва с края на лятото и началото на есента. Осветява се семето за посев и се стартира гроздоберът.

Най-възрастната жена в семейството, опича Кръстова пита (кръсташка) - ритуален самун с декорация от кръст върху него. Когато се съберат домашните, го разчупва над трапезата и го назовава " Кръстец кръст да боли, мене кръст да не боли ", цялото домочадие повтаря словата.

Смята се, че от този ден Слънцето се връща обратно към зимата, студът наближава и може да те боли кръста. За това с тези ритуални думи всички считали, че се защищават от болки в кръста през идната година.

На Кръстовден се съблюдава непоколебим пост и не се яде нищо алено: червен пипер, домати, репички, червени ябълки и така нататък

На трапезата се поставя грозде, печена тиква, ритуален самун и други наложително постни храни.

На този ден професионален празник имат огнеборците и чакръкчиите.

Имен ден честват Кръстьо, Кръстина, Кана, Кънчо, Кристина, Кристиян.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР