Министерството на финансите емитира на международните капиталови пазари облигации, деноминирани

...
Министерството на финансите емитира на международните капиталови пазари облигации, деноминирани
Коментари Харесай

България пое нов дълг от 2,25 млрд. евро

Министерството на финансите емитира на интернационалните финансови пазари облигации, деноминирани в евро, в два транша с общ размер от 2,25 милиарда евро. Първият транш е със срочност 7 година, размер от 1,5 милиарда евро и лихвен ваучър 4,125 %. Вторият транш е със срочност 12 година, размер от 0,75 милиарда евро и лихвен ваучър 4,625 %, оповестяват от финансовото министерство.
 
Емисията е част от Средносрочната световна стратегия за издаване на дълг на интернационалните финансови пазари, като до постигане на лимита на програмата остават 2,1 милиарда евро. Дълговата интервенция е в границите на избрания оптимален размер от 10,3 милиарда лева на новия дълг, който може да бъде стихотворец през 2022 година, заложен в Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на България за 2022 година.
 
До момента на емисията привлеченото дългово финансиране за тази година е в размер на 1,8 милиарда лева и е осъществено посредством разпространение на ДЦК на вътрешния пазар в интервала март – май 2022 година. Отчитайки размера на издадените еврооблигации, общият размер на държавния дълг ще доближи 34,5 милиарда лева (съгласно националната методология), което съставлява 22,9 % от прогнозния Брутният вътрешен продукт за 2022 година. До края на 2022 година министерството на финансите не възнамерява друго излизане на външните финансови пазари.
 
" Ясно изразената наклонност през втората половина на 2022 година в Европейския съюз и в международен мащаб за ускорение на инфлацията, водеща до стягане на паричната политика от централните банки на най-големите стопански системи, и неподходящите вероятности за закъснение или спад на икономическата интензивност, са измежду главните фактори, определящи настоящото положение и динамичност на интернационалните финансовите пазари, на които беше осъществена трансакцията. В идните месеци цената и достъпът до дългово финансиране ще съставляват все по-голямо предизвикателство пред суверенните емитенти на дълг, предвид на продължаващата геополитическа неустановеност, високата инфлация и политиката на Европейската централна банка и Федералния запас за продължаващо нарастване на главните лихвени проценти "  - обявиха от министерството на финансите.
 
След приключването на дълговата интервенция министърът на финансите Росица Велкова сподели: " В осъществяване на признатия от Народното събрание бюджет за актуалната година, служебното държавно управление е длъжно да обезпечи нужната ликвидност за застраховане на заложените в бюджета разноски, които по проект надвишават плануваните данъчни приходи. Резултатът, който постигнахме като емитент, отразява трендовете на интернационалните пазари за повишаване на паричния запас в изискванията на световна икономическа и политическа неустановеност ".
Източник: zonanews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР