Министърът на културата се срещна днес с директорката на Националната

...
Министърът на културата се срещна днес с директорката на Националната
Коментари Харесай

Министър Тодоров се срещна с директорката на Националната библиотека на Нигерия

Министърът на културата се срещна през днешния ден с директорката на Националната библиотека на Нигерия професор Чинуе Ануноби. В срещата взе присъединяване и директорката на Националната ни библиотека „ Св. св. Кирил и Методий “ доцент доктор Красимира Александрова.

Професор Чинуе Ануноби и водената от нея делегация са в страната ни за първи път по покана на техните сътрудници от Националната ни библиотека " Св. св. Кирил и Методий " и нейния шеф доцент доктор Красимира Александрова. Тя уточни, че освен това първо посещаване на сътрудниците й от Нигерия дружно са почнали съответна работа по подписването на Меморандум за съдействие сред националните ни библиотеки. Доц. доктор Красимира Александрова показа още, че дружно с сътрудниците си са дискутирали разнообразни аспекти от съотвеното законодателство, обвързвано с дигитализацията, а в програмата на утрешния ден е очакван уъркшоп за запазване на книжовното завещание. 

Министър Тодоров приветства гостите с добре пристигнали в страната ни и изрази убеденост, че визитата им не е инцидентна, като цитира остарялата българска сентенция, съгласно която книгата е прозорец към света. По думите му това бе потвърдено в България и през последните години, когато бяхме затворени поради пандемията от Ковид-19. «Аз съм един от хората, които бяха безусловно избавени от книгата», посочи министър Тодоров и описа по какъв начин сега, в който Националната ни библиотека отчасти е отваряла още веднъж вратите на читалните си, той е бил ежедневен техен клиент. Министър Тодоров сподели още, че тъкмо в този момент, когато гледаме към бъдещето, е изключително значимо да продължим процеса на обновяване и на дигитализацията на библиотеките. «Имаме специфичен проект, който включва и Националната ни библиотека», сподели министърът на културата и добави, че страната ни е минавала през доста тествания в последните 140 години, изпитала е доста рецесии, които са водили до загуба на национална памет. «Възстановяването на тази памет постоянно е започвало от библиотеките», акцентира министър Тодоров. По думите му дигитализацията е извънредно значима, тъй като има хора, които нямат опция да отидат физически в библиотеките, само че разполагат с интернет и по този начин могат да разполагат с цялото документално завещание. 



Професор Чинуе Ануноби благодари на министър Тодоров за топлото посрещане, което е получила в страната ни и изрече възхищението си от метода, по който българите почитат историята си, пазят я и я предават на идните генерации. «Всъщност Вашите мемоари са в библиотеката», сподели проф. Ануноби. Тя показа, че е впечатлена от обстоятелството, че Националната ни библиотека разполага и с външни складове. «Това е удостоверение за ангажираността на държавното управление Ви, на страната Ви, с идеята на библиотеките», показа шефът на Националната библиотека на Нигерия. Тя уточни, че е впечатлена и от обстоятелството, че към този момент имаме цифровизирани над 400 000 единици и счита, че технологиите в библиотеката ни са на високо равнище. Специални благодарности изрече и на посланика ни в Нигерия Янко Йорданов, който е спомогнал за контакта сред двете национални културни институции. «Щастливи сме, че към този момент имаме това съдействие към този момент две години и като резултат от него към този момент е действителност нигерийският ъгъл в Националната библиотека на България», добави проф. Ануноби. Тя добави, че през идната година ще се навършат 60 години от основаването на Националната библиотека на Нигерия и се надява да отбележим тази годишнина дружно.

През юли 2021 година Националната библиотека " Св. св. Кирил и Методий " откри ъгъл на Националната библиотека на Нигерия. Идеята e част от дълготрайното виждане за задачата на библиотеката, като привлекателен център за гости и читатели. В новооткрития ъгъл на Нигерия са книги, дарени от Националната библиотека на африканската страна - Националната книгопис на Нигерия за няколко следващи години, Наръчник за депозита и интернационалните издателски стандарти в Нигерия, книги за историята, географските и естествените забележителности на най-многолюдната африканска страна.

Националните библиотеки, призвани да опазват книжовното завещание на страната си, през днешния ден работят дружно, в съдействие за запазване на международното културно завещание.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР