Международната научна конференция „Паисиеви четения 2017“, организирана от Филологическият факултет

...
Международната научна конференция „Паисиеви четения 2017“, организирана от Филологическият факултет
Коментари Харесай

Откриват конференцията „Паисиеви четения” в ПУ

Международната научна конференция „ Паисиеви четения 2017 “, проведена от Филологическият факултет на ПУ, ще се организира на 9 и 10 ноември в Пловдив. Мотото на събитието е „ Безпокойства на хуманизма: филологията – застрашена, нужна, неотстранима “.

Престижният конгрес годишно събира учени от целия свят. Тази година също не е изключение – ще се включат 158 участници, от които над 20 са докторанти. Те са представители на 34 просветителни и научни институции: 10 български университета, 2 института на Българска академия на науките, 1 гимназия, 20 непознати университета и 1 задграничен институт („ Максим Горки “).

Техните научни писания тази година са отдадени на към този момент починалия Цветан Тодоров – българо-френски мъдрец и литературовед, езиковед, семиотик, книжовен критик, историк на философската мисъл и културолог от български генезис.

„ Паисиеви четения 2017 “ ще започва на 9 ноември от 10:00 ч. с приветствени слова на ректора на ПУ „ Паисий Хилендарски “ – проф. доктор Запрян Козлуджов, декана на Филологическия факултет проф. д.ф.н Вера Маровска и доцент доктор Жоржета Чолакова виновен редактор на сборника с научни писания от миналогодишното издание на конференцията.

След приветствията ще се организира тържествена гала за отсъждане на почетното звание „ Doctor honoris kausa “ на изтъкнатият елинист проф доктор Стойна Пороманска. Удостояването е поради нейните заслуги за създаваненето, развиването, одобряването и престижа на специалностите с новогръцки език в ПУ „ Паисий Хилендарски “.

Проф. доктор Стойна Пороманска е доайен на образованието по новогръцки език в България. Благодарение на нея през образователната 2002-2003 година започва бакалавърската компетентност „ Български език и новогръцки език”, магистърската „ Балканистика”, а малко по-късно бакалавърската компетентност „ Приложна филология с втори непознат език − новогръцки”. Освен с съответни хрумвания за образователния проект проф. Стойна Пороманска оказва скъпа помощ за бързото съставяне на способен преподавателски колегиум от неоелинисти. Автор е на голям брой изявления и студии по проблемите на новогръцкия език, както и върху новогръцките диалекти в България. Съставител е и на системите за образование по новогръцки език: „ Новогръцки за начинаещи “ и „ Новогръцки за напреднали “.

След като получи от ректора – проф. доктор Запрян Козлуджов, инсигниите, които съпровождат купата – плакет и грамота, проф. Пороманска ще изнесе академична тирада на тематика „ Думата – тази безконечна мистерия “. След нея пленарният отчет ще бъде на британски език. Честта да го изнесе се пада на проф. Суман Гупта от Свободен университет във Англия. Темата е „ Literature and literary studies in digital environment “ – „ Литература и литературни проучвания в цифрова среда “.

Програмата на интернационалната научна конференция в първия ден наред със съвещанията по секции включва и представянето на юбилейния алманах „ Да се завърнеш... “: носталгии, памет, роман “, отдаден на доцент доктор Живко Иванов, дълготраен декан на Филологическия факултет.

„ Паисиеви четения 2017 “ е единствената по рода си научна конференция в България, която се концентрира до изчепателност върху българската, на останалите славянски нации и международната литература от всички столетия, развоя на езика и езикознанието. Научните писания не остават в затворената професионална общественост на съответното издание на форума, а биват включвани в сборници на родния език на създателите и на британски език, разгласяват се на хартия и онлайн, тъй че да станат притежание учените от целия свят, разясняват уредниците.

тагове конференция паисиеви четения пловдивски университет
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР