Линията на бедност в България ще бъде 504 лева през

...
Линията на бедност в България ще бъде 504 лева през
Коментари Харесай

Линията на бедност става 504 лева догодина

Линията на беднотия в България ще бъде 504 лв. през 2023 година, вместо досегашните 413 лв. - това планува план на държавно разпореждане, който беше разискван на съвещание на Националния съвет за тристранно съдействие.

Размерът се дефинира по специфична методика, като се употребяват данните от проучването на Евростат " Статистика на приходите и изискванията на живот ".

Заместник-министърът на труда и обществената политика Надя Клисурска акцентира, че нарастването е с 22% по отношение на сегашната линия на беднотия.

Екологичен потенциал: Минималната заплата да е 50% от междинната за страната

" Това нарастване е най-голямото нарастване, правено досега, и е съобразено точно с данните на Евростат. Определянето на линията на беднотия въз основата на това проучване на приходите ще окаже отражение и върху финансовата поддръжка за хората с увреждания, като по Закона за хората с увреждания, всички лица, които са със степен на увреждане над 50%, а те възлизат на над 670 хиляди души, ще получат финансова поддръжка въз основата на линия на беднотия в съответното процентно отношение по метода, по който е регламентирано в закона. "

Бизнесът утвърди предлагането на държавното управление. КНСБ се разгласи срещу, и упорства линията на беднотия да бъде 541 лв., като се регистрира инфлацията.

 istock istock
Любослав Костов от КНСБ съобщи, че синдикатът не е подкрепил предлагането за размера на линията на беднотия за 2023 година, защото, по думите му, то е направено на база на методика, която би трябвало да се ревизира. Той сподели, че методиката не регистрира инфлацията в дребната потребителска кошница и за база се взима приходът отпреди три години.

По наши калкулации линията на беднотия би трябвало да бъде 541 лева, акцентира Костов. Структурата на потреблението в никакъв случай не е била насочена към междинна инфлация, а към инфлация към съответна стока, сподели още той.

По отношение на Наредбата за работното време, почивките и отпуските вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов означи, че синдикатът упорства да се регламентира сумираното пресмятане на работното време с европейското законодателство. Сумираното пресмятане на работното време следва да става единствено в произвеждане с непрекъсваем развой на работа, а в България се приема и ползва на всички места, посочи той.

Ние подкрепихме нарастването на линията на беднотия на 504 лева с ясното схващане, че бурните инфлационни процеси би трябвало да се отразят и върху размера на линията на беднотия след това, само че това постанова смяна в методологията, каквато служебното държавно управление не би могло да извърши, съобщи икономическият консултант на КТ „ Подкрепа ” Ваня Григорова.

 istock istock
Тя разясни, че искане за такава смяна ще бъде сложено пред идващото постоянно държавно управление.

Относно НРВПО Григорова уточни, че сумирано пресмятане на работното време значи служащият да работи повече от естественото работно време през месеца, само че ексклузивен труд да не му се заплаща, като се компенсира през идващ месец. Според нея сумираното работно време би трябвало да се ползва единствено там, където е невероятно да се спре активността софтуерно.

Линията на беднотия е нужна като главен параметър в подготовката на бюджета за идната година, счита Мария Минчева от Българската стопанска камара. Във връзка с НПОПДОО тя сподели, че измененията ще доведат до по-добър трудов баланс сред родителите.

Заместник-председателят на Съюза за стопанска самодейност Светлин Илиев разяснява, че препоръчаното нарастване на размера на линията на беднотия е най-голямото до момента.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР