Лидерите на най-влиятелните икономики в света поеха ангажимент да постигнат

...
Лидерите на най-влиятелните икономики в света поеха ангажимент да постигнат
Коментари Харесай

Лидерите на Г-20 обещаха въглероден неутралитет до средата на века

Лидерите на най-влиятелните стопански системи в света поеха ангажимент да реализират въглероден неутралитет доникъде на XXI век, откакто одобриха заключителна декларация преди конференцията за климата COP26, която стартира в Глазгоу, Шотландия, съобщи Euronews. 

Лидерите на Г-20 също по този начин се съгласиха да прекратят общественото финансиране за произвеждане на електрическа енергия с въглища в чужбина, само че не сложиха цел за последователното унищожаване на въглищата на вътрешния пазар - явен знак към водещите въглеродни замърсители Китай и Индия. Г-20 удостовери уговорките на богатите страни да отделят 100 милиарда $ годишно, с цел да оказват помощ на по-бедните страни да се оправят с изменението на климата, и се ангажира да усили финансирането, с цел да им помогне да се приспособяват.

Ключов проблем остава крайният период за нациите да доближат въглеродна индиферентност. Британският министър председател Борис Джонсън, който искаше всеки член на Г-20 да се ангажира с въглеродна индиферентност до 2050 година, сподели след срещата на върха, че обещанията не са задоволителни, заявявайки, че някои страни " не правят своята част от " обещаното.

Западните страни се отдръпнаха от финансирането на планове за въглища в разрастващите се страни, а огромните азиатски стопански системи последваха този образец: китайският президент Си Дзинпин разгласи на Общото заседание на Организация на обединените нации предишния месец, че Пекин ще спре да финансира такива планове, а Япония и Южна Корея направиха сходно изказване по-рано през годината. Въглищата обаче са основен източник за произвеждане на електрическа енергия в Китай, напомня Euronews. Както Китай, по този начин и Индия се опълчиха на опитите на Г-20 за поощряване на последователното унищожаване на вътрешното ползване на въглища.

Лидерите на Г-20 също по този начин разискаха пандемията от COVID-19 и неравномерното систематизиране на имунизациите в света. В събота те утвърдиха най-малък световен налог върху корпорациите, главен детайл от новите интернационалните данъчни правила, на фона на стремглаво възходящите облаги на някои мултинационални компании.

След среща по отношение на нуклеарната стратегия на Иран, Джо Байдън, Борис Джонсън, Ангела Меркел и Еманюел Макрон направиха взаимно изказване, в което показаха своята ``решимост да подсигуряват, че Иран в никакъв случай няма да създаде или придобие нуклеарно оръжие``. 

Страните от Г-20 се ангажират да засилят своите мрежи за обществена сигурност, с цел да понижат неравенството и да изкоренят бедността, предава БГНЕС. В документа се акцентира, че пандемията ``е задълбочила неравенството на пазарите на труда, засягайки съществено уязвимите работници``.  Лидерите на Г-20 означиха, че ще работят за обезпечаването на почтени условия на труд за тези, които работят отдалечено. Според декларацията, страните ще се стремят да приспособяват правно-нормативната база към новите форми на работа, като подсигуряват те да бъдат обективни и приобщаващи. Специално внимание ще се отдели на въпроса за ``цифровото разграничение сред половете и неравенството сред поколенията``.

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР