Красимира Чернаева притежава магистърска степен по специалност Генетика и микробиология“

...
Красимира Чернаева притежава магистърска степен по специалност Генетика и микробиология“
Коментари Харесай

ДНК тест показва риска от рак на маточната шийка

Красимира Чернаева има магистърска степен по компетентност „ Генетика и микробиология “ и по едно и също време с това е измежду дребното молекулярни биолози в Бургаска област. За наслада на пациентите, тя е част от екипа на здравна лаборатория „ ”, където прави и проучвания за женско здраве. Сред тях са ДНК тестванията за човешки папиломен вирус (HPV). Специално за нежния пол, Чернаева споделя значима информация за този вид проучвания.

 

-Бихте ли ни обяснили каква е връзката сред човешкия папиломен вирус и рака на маточната шийка?

-Този вид рак е второто по периодичност онкологично заболяване измежду дамите сред 20 и 45-годишна възраст в целия свят. Тъжно е, че всеки ден една жена в България умира от него. То се предизвиква от  хронична зараза с човешки папиломен вирус (HPV), която може да бъде излекувана, в случай че се открие в точния момент. 

 

-Какви са видовете човешки папиломен вирус и всички ли предизвикват рак?

-HPV е широкоразпространен вирус и визира кожата и лигавиците на човешкото тяло. Съществуват над 150 вида, като 40 от тях се предават по сексуален път. Доказано е, че част от тях  имат онкогенен капацитет – така наречен високорискови HPV. Други водят до поява на генитални брадавици – това са нискорисковите HPV.

Както към този момент обяснихме - хроничната зараза с HPV е причина за почти  всички случаи на рак на маточната шийка. Все повече данни в международен мащаб удостоверяват, че тя е причина за огромен % от случаите на рак на гърлото и взе участие в някои от формите на рак на половата система както при дамите, по този начин и при мъжете.

 

- Какъв е рискът от заразяване с HPV?

-Oколо 80% от дамите се заразяват с HPV през сексуалноактивния си живот, което прави риска доста висок. Инфекцията се предава извънредно по сексуален път, само че също по този начин и при контакт кожа – кожа. Тя най-често протича безсимптомно и не предизвиква клинични проблеми. В множеството случаи организмът се оправя до 2 години след инфектирането. В към 20% от случаите, обаче  инфекцията не приключва със непринудено излекуване, а се задържа в клетките на маточната лигавица и може да докара до рак на маточната шийка.

 

- Какво съставлява ДНК тест ът за човешки папиломен вирус?

-Тестът открива ДНК на високорискови HPV, за които е потвърдено, че предизвикват рак на маточната шийка. Пробата за него се взема от шийката на матката от доктор акушер- гинеколог. 

Важно за пациентките е да знаят, че ДНК анализът разрешава откриването на  HPV в доста ранен стадий от заразяването и доста преди забелязването на цитологични промени в цитонамазката. Това прави HPV ДНК теста уникален ранен прогностичен маркер за рак на маточната шийка , като в това време спомага за установяване на лечебния метод. В лаборатория „ ЛИНА ” най -предпочитаното проучване е на –разширен пакет. То обгръща видовете, които се откриват при 90% от цервикалните карциноми.

 

-Кога се предлага ДНК тест за HPV?

-Той се предлага като скрининг за рак на маточната шийка при всички дами над 30-годишна възраст. При по-млади дами пробата се предлага при резултат от цитонамазка, посочващ подозрение за зараза с HPV. 

 

- Кое е по-подходящо - HPV тест или цитонамазка ?

- Световната здравна организация предлага точно  ДНК проучването като главен способ з а предварителна защита на рака на маточната шийка. То става все по-разпространено и в България, като напълно скоро, до няколко седмици, ще се поема от Здравната каса. Така ще се трансформира в главно профилактино проучване за женско здраве.

 

-Какво значат резултатите от HPV теста?

- Положителният резултат от HPV теста не значи рак на маточната шийка. Той е  индикация за пациента, че е в рисковата  група. При позитивен тест, дамата би трябвало да се съветва с гинеколог и да ѝ бъдат направени спомагателни проучвания, които ще открият има ли  патологични промени на маточната шийка. В взаимозависимост от резултатите и положението на дамата, се подхваща уместно лекуване. 

Когато не се откриват патологични промени на маточната шийка, само че HPV пробата е позитивен, се предлага да се повтори след 6-12 месеца. През този интервал се предлага потреблението на лекарства или хранителни добавки, които подкрепят елиминирането на вируса.

 

-Колко постоянно е належащо да се прави  това проучване?

-При негативен HPV тест и естествена цитонамазка, се предлага пробата да се повтори след 3 години.

 

- Какъв е Вашият съвет към пациентките?

-Всеки  може да бъде притежател на HPV без да има признаци! Затова отделете малко време за себе си и се изследвайте. Ранното разкриване на хроничната зараза с HPV подсигурява сполучливо лекуване.

 

 

 

 

* обява

 

 

 

 

 

 

 

 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР