Колко време преди да забременеят трябва да потърсят консултация с

...
Колко време преди да забременеят трябва да потърсят консултация с
Коментари Харесай

„Медлайн-Централ Хоспитал“ на конференция „Жените и...

Колко време преди да забременеят би трябвало да потърсят консултация с ендокринолог девойките със захарен диабет? Задължително ли е да родят със секцио и допустимо ли е раждането да бъде естествено? Опасни ли са имунизациите за диабетиците?

На тези и на още доста други въпроси отговаряха детският ендокринолог доктор Анелия Балабанова и ендокринологът доктор Димитър Георгиев от верига лечебни заведения „ Медлайн-Централ Хоспитал “ в Пловдив и проф. доктор Златко Кълвачев, дмн от МБАЛ „ Надежда “ в София. Водещи експерти бяха лектори на Седмата национална конференция „ Жените и диабета. Нашето право към крепко бъдеще “, проведена от Националната асоциация на децата и младежите с диабет в парк хотел „ Пловдив “ и се включиха по покана на председателката Елисавета Котова. „ Момичетата би трябвало да заявят желанието си за дете най-малко 3 месеца, преди да забременеят, няколко пъти повтори доктор Георгиев. – А не както нормално вършат, откакто към този момент се е случило, с цел да може екип от експерти с присъединяване на ендокринолог и акушер-гинеколог да им обясни главните стъпки. “

Лошият метаболитен надзор преди зачеването и по време на бременността крие риск от вродени малформации при детето, прибързано или даже мъртво раждане, нараснало тегло на новороденото и травматично раждане, както и неонатална хипогликемия, предизвестиха еднокрнолозите. За бъдещите майки е належащо да пият фолиева киселина най-малко 3 месеца преди плануваната бременност и да продължат наложително най-малко до 12 гестационна седмица. Препоръчва се даже фолиевата киселина да се приема по време на цялата бременност и шест седмици след раждане, както и по време на интервала на кърмене, уточни доктор Балабанова. След 18-годишна възраст е обикновено дамата да стане майка. Не е наложително всяка дама с диабет да ражда със секцио, само че крайната преценка се прави от гинеколога.

Проф. Кълвачев успокои присъстващите, че имунизациите против грип не са рискови за диабетиците, а в много страни от Европейски Съюз са и наложителни. Неговата рекомендация бе пациентите сами да преценяват дали са в рискова обстановка. Ако сте кондуктор в градския превоз и контактувате със стотици дневно, имунизацията е наложителна, само че в случай че сте горски служащ – не е чак толкоз, даде образец той. Вирусологът акцентира, че имунизациите покачват имунитета, само че има още 100 метода да се реализира добър резултат и внезапно да се понижи вероятността от разболяване. Единият е посредством естествени средства – сок от бъз, с композиция от джиндижифил, мед и лимон. Помещенията би трябвало да се проветряват и да се спортува, предложи професорът.

тагове медлайн централ хоспитал доктор диабет конференция дамите и диабета  „ Медлайн-Централ Хоспитал “ на конференция „ Жените и диабета “  „ Медлайн-Централ Хоспитал “ на конференция „ Жените и диабета “  „ Медлайн-Централ Хоспитал “ на конференция „ Жените и диабета “
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР