Китай е преместил най-модерните си свръхзвукови безпилотни летателни апарати във

...
Китай е преместил най-модерните си свръхзвукови безпилотни летателни апарати във
Коментари Харесай

Kитайската армия ще използва разузнавателен дрон, развиващ три пъти по-висока скорост от тази на звука

Китай е преместил най-модерните си свръхзвукови безпилотни летателни апарати във военновъздушна база в Източен Китай, сочат изтеклите документи на Пентагона, което може да се преглежда като още един симптом за готовността на Пекин да нахлуе в Тайван, заяви английския вестник, представен от Българска телеграфна агенция.   

Според един от изтеклите документи китайската войска скоро ще може да употребява разследващ дрон, кадърен да лети на огромна височина и разрастващ скорост най-малко три пъти по-висока от тази на звука.

Строго конфиденциален отчет на Националната организация за геопространствено разузнаване на Съединени американски щати (National Geospatial-Intelligence Agency), за който до в този момент не бе съобщавано, демонстрира, че Пекин реализира забележителен софтуерен прогрес, който би могъл да му помогне при осъществяването на офанзиви против американски бойни кораби към Тайван и военни бази в района, показва американския вестник “Вашингтон пост ”. 

Документът съдържа сателитни фотоси от 9 август, на които се виждат два китайски разследващи дрона с ракетно задвижване “WZ-8 ”, ситуирани във военновъздушна база в Източен Китай, намираща се на към 560 километра от Шанхай. Безпилотните летателни апарати от този тип разполагат с една от най-модерните системи за наблюдаване, която би могла да помогне на Пекин да събира картографски данни в действително време, които да употребява за правенето на тактики или за нанасянето на ракетни удари при предстоящ спор. 

В отчета на Националната организация за геопространствено разузнаване се споделя, че китайската Народоосвободителна войска “почти несъмнено ” е основала първото си звено за безпилотни летателни апарати в базата, която е в състава на командването на така наречен Източен спектакъл - поделение на китайската войска, което има за цел използването на китайските искания към суверенитета на Тайван. 

Американското издание твърди, че се е сдобило с информацията за китайските разследващи дронове “WZ-8 ” от класифицираните файлове на Пентагона, оповестени в колективен чат в платформата “Дискорд ” (Discord). Твърди се, че за публикуването им в интернет пространството е виновен 21-годишния Джак Тейшейра, гвардеец от американската Национална армия на военно-въздушните сили на щата Масачузетс в Съединени американски щати, който бе арестуван от управляващите предходната седмица. Тейшейра е с повдигнати обвинявания в непозволено придобиване на поверителни документи и материали, засягащи защитата, и непозволено предпазване и предаване на информация за националната защита.

Агенция Ройтерс отбелязва, че в тази ситуация може да става дума за най-големия пробив в американската национална сигурност от 2010 година, когато на уеб страницата " Уикилийкс " се появиха над 700 000 документа. 

В други текстове от класифираните отчети в детайли се разказват и редица разкрития за китайския шпионаж и военна рационализация, в това число и разследващи данни, разкриващи съществуването на още китайски шпионски балони. 

Разкритията за софтуерния прогрес на Пекин идват в миг, когато засилващата се военна експанзия към Тайван поражда и нови опасения за начало на китайска инвазия против самоуправляващия се остров с демократично ръководство, отбелязва “Вашингтон пост ”. 

Директорът на Централно разузнавателно управление на САЩ Уилъм Бърнс съобщи, че китайският водач Си Цзинпин желае Народоосвободителната войска да бъде в подготвеност да нахлуе на острова до 2027 година, въпреки да добави, че това не значи безусловно, че ще се стигне до сходни дейности.

Изтеклите документи включват и надълбоко притеснителен отчет от 28 февруари за китайската стратегия за хуперзвукови ракети, както и разкритието, че Пекин е направил сполучлив тестови опит с нова ракета, за която се счита, че е способна да избегне американските противовъздушни системи, отбелязва в. “Дейли мейл ”. 

В текстовете се показва, че на 25 февруари Китай сполучливо е изпитал нова ракета, с наименованието “DF-27 ” - хиперзвукова балистична ракета със междинен обхват, която е способна да носи нуклеарна бойна глава. В отчета се показва, че ракетата “има огромна възможност да може да преодолее американските системи за противовъздушна защита ”, отбелязва изданието.  

Пекин показа безпилотните си самолети “WZ-8 ” през 2019 година, когато два от тях бяха включени във военния церемониал на площад Тянанмън по време на честванията за 70-годишнината от основаването на ръководената от Китайската комунистическа партия (КПП) Китайска национална република. По това време единствено дребна част от военните анализатори по света смятаха, че безпилотните летателни апарати са изцяло оперативни, отбелязва в. “Вашингтон пост ”. 

В изтеклите документа има и отчет на Националната организация за геопространствено разузнаване, в който са включени и вероятните траектории на полета на безпилотния аероплан, както и на двумоторния бомбардировач “H-6 M Badger ”, употребен за изстрелването му. След излитането си от военновъздушната база, самолетът евентуално ще би трябвало да прелети до източното крайбрежие на Китай, преди да пусне незабележимия дрон, който по-късно би могъл да навлезе в тайванското или южнокорейското въздушно пространство на височина от 30 км., движейки се със скорост, три пъти по-висока от тази на звука. В документа обаче не се разказва в детайли по какъв начин се задвижва самият летателен уред, само че се загатва, че “характеристиките на мотора са свързани най-вече с потреблението на ракетно гориво ”. 

Картата на плануваните направления планува методите, по които “електрооптичните ” камери и датчици на дрона могат да събират разследваща информация над територията на Тайван и западната част на Южна Корея, включително и столицата Сеул. Използването на радар със синтетична оптична система, което би му разрешило да картографира териториите даже през нощта, както и при съществуването на мъгла, отбелязва американското издание.  

Основно предопределение на летателния уред няма да бъде потреблението му против Тайван, а против Съединени американски щати и техните военни бази в Тихия океан, споделя Чи Липин, шеф на отдела за проучване на въздухоплавателни системи в Националния институт за просвета и технологии “Чун-Шан ”. Понастоящем не наподобява летателния уред да е предопределен за осъществяването на офанзиви, съобщи Чи, само че означи, че модифицирането му би му разрешило да нанася удари в бъдеще.

“Трудно е да бъде открит и прихванат. Съществуващите американски оръжия “въздух-въздух ” не са задоволително положителни ”, споделя той. 

Дийн Чън, старши теоретичен помощник в Института за политически проучвания “Потомак ” в Арлингтън, щата Вирджиния, съобщи, че приключването на данни демонстрира, че Пекин развива качествата си за наблюдението на целия Индо-тихоокеански район. “Това не е ориентирано единствено против Съединени американски щати и Южна Корея ”, съобщи Чън.

Според предоставените в документа координати, описаната в тях като “Люан ” (Liuan) военна база, се намира в окръг Душан в източната провинция Анхуей.

Преглед на сателитните фотоси, налични посредством “Гугъл Ърт ” (Google Earth) и предоставени на в. “Вашингтон пост ” от “Планет Лабс ” (Planet Labs), демонстрира, че базата се е разширила неведнъж през последните няколко години, като след август 2020 година там са издигнати над 18 нови структури. От края на февруари 2022 година са построени нови, доста по-широки пътни артерии, които водят към хълмовете южно от пистите. На някои места новата линия от изсечени дървета е с широчина към 40 метра, отбелязва в. “Вашингтон пост ”. 
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР