Кацането на Марс е един от най-амбициозните проекти, пред които

...
Кацането на Марс е един от най-амбициозните проекти, пред които
Коментари Харесай

НАСА иска да произвежда кислород на Марс

Кацането на Марс е един от най-амбициозните планове, пред които са изправени учените и астронавтите. Реализацията му зависи от решаването на редица проблеми, означават от научния уебсайт "Мегавселена ". На първо място е нужно да се сътвори галактическия транспортен съд кадърен да носи задоволително материали, храна, вода и прочие за екипажа. Вече е ясно, че преди възможен полет към Марс би трябвало да се построи и лунна станция, която да служи като междинна база за полета,

От друга страна, с изключение на да стигнат до Марс, астронавтите би трябвало да могат и да оцелеят на планетата, освен това за по-продължителен интервал. Идеята е да се построи човешка колония на Марс, която да е непрекъснато настояща.

Подобно нещо ще изисква най-много намирането на сигурен източник на О2, с цел да се пресъздаде земната атмосфера. Именно това стои в основата на идната задача на НАСА до Червената планета, при която ще се опитва генерирането на О2 от атмосферата на Марс.

Знае се, че пластът на атмосферата на Марс е по-тънък от земния. Атмосферата на Марс се състои главно от въглероден двуокис – над 95%, а също по този начин азот – 2.7%, аргон – 1.6% и едвам 0.13% О2. За съпоставяне земната атмосфера се състои от 78% азот и 21% О2.

Въпросът е ще може ли от атмосферата на Марс да се извлече О2? От НАСА работят по този проблем от 2014 година, когато стартира построяването на роувъра за задачата до Марс през 2020 година Проектът планува да бъдат доставени някои микроорганизми на Червената планета – някои бактерии, които да употребяват марсианска почва за сила и да се ревизира дали могат да създават О2. Той ще бъде употребен освен за дишане от екипажите, само че на негова база ще се създава и горивото за противоположен полет до Земята.

Това през днешния ден може и да звучи като научна фантастика, само че лабораторни опити демонстрират, че е допустимо. Крайното доказателство за това дали може или не може да се създаде О2 на Марс би трябвало да бъде открито от задачата "Марс 2020 ".
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР