Карлос Алкарас покори US Open и стана най-младият номер 1

...

Карлос Алкарас спечели Откритото първенство на САЩ и стана най-младият номер 1 в историята

Карлос Алкарас покори US Open и стана най-младият номер 1 в историята. 19-годишният испанец победи на норвежецa Каспер Рууд с 6:4, 2:6, 7:6 (1), 6:3 за три часа и 20 минути.

Това е първа купа за Алкарас от Големия шлем. Освен най-млад номер 1 в историята, той към този момент е и най-младият първенец в Шлема от 2005 година насам, когато Рафаел Надал печели първата си купа на " Ролан Гарос ". Със своите 19 години и 129 дни той е седмият най-млад победител (при мъжете и жените) в шампионат от Големия шлем. Финалистът Каспер Рууд пък ще заеме второто място в международната класация от тази седмица. Испанецът показва сериозна физическа подготовка, възстановявайки се след три поредни петсетови дуела, два от които приключиха след 2:00 часа през нощта.

Финалът се игра под покрива на корт " Артър Аш " в дъждовния Ню Йорк, а Алкарас поведе със сет след 6:4 на старта. Рууд проби на два пъти съперника си във втората част, изравнявайки за 1:1 след 6:2 в своя изгода.

Норвежецът имаше два сетбола в оспорваната трета част при 6:5, само че Алкарас се оправи и в тайбрека бе безапелационен. Испанецът поведе с 4:2 след пробив в четвъртия сет и завърши мача при втория си мачбол. Преди финала на Откритото състезание на Съединени американски щати с минута безмълвие бе отдадена респект на над 3000 души, които изгубиха живота си при атентатите в Съединени американски щати на 11 септември 2001 година.