Каква е медийната система, журналистическата култура и какво е подмяна

...
Каква е медийната система, журналистическата култура и какво е подмяна
Коментари Харесай

Проф. Вацов: Телевизиите се снишават и пазят местата си – тоталитарен рефлекс

Каква е медийната система, журналистическата просвета и какво е замяна в политиката и публицистиката у нас, разяснява в „ Мрежата “ по стратегия „ Христо Ботев “ Димитър Вацов, професор по философия и основен редактор на списание „ Критика и хуманизъм “.

Падна известна част от медийната надмощие, възлизаща от държавното управление. Тя беше доста мощна в предходните години, а в този момент като че ли свободата се пробва да избуява . Разрушаването на тази медийна надмощие стартира с митингите предишното лято, когато се появиха контраправителствени тълкования. Те се появиха в някои маргинални медии и излъчвания, до момента в който останалите национали малките екрани – дали поради автоцензура или поради външен напън – бяха мощно проправителствени и предлагаха единствено една позиция. Сега това като че ли се трансформира и се вижда известно освобождение на публичността през разнообразни гласове.

Качеството на публицистиката и т оталитарните рефлекси

„ Изказването на министър Бойко Рашков за публицистите от bTV е в действителност неприемливо и е тоталитарен инстикт, само че в това време, до момента в който водещите концентрираха „ огъня “ единствено в една точка, ние, като публика, в огромна степен не получихме никаква информация по други тематики от това изявление. Това попречи той да разгърне тезата си за нещата, които желае да свърши. За страдание водещите телевизионни публицисти на утринните блокове, на „ Панорама “,  са прекомерно конформни сега към всички представители, пазят се от взимане на позиция, изчакват бъдещето и си пазят местата. Когато публицистите се усещат под опасност от наказания от страна на политическия хайлайф, а политическият хайлайф сега не е постоянен – не се знае кой ще ръководи в бъдеще, т.е. от кое място ще пристигна жегата, в подобен миг тези публицисти се снишават и това също е тоталитарен инстикт . Пазят се и или не задават неуместни въпроси, или преекспонират един неуместен въпрос, като по този метод пречат да се организира естествен диалог . “

Съдебната система и медиите

„ Съдебната система и медиите би трябвало да са като скачени съдове – да работят дружно. Би трябвало правосъдната система да е тази, която подсигурява коя информация е реалност, a кое изказване е клюка. Нашата правосъдна система не работи, а прокуратурата работи напълно изборно и единствено медийно, тъй като няма никакви действителни триумфи, даже и по особено определените от нея поръчкови каузи за хора, които би трябвало да бъдат преследвани съдебнo, отново няма наказани. Единственото, което прокуратурата има, е медийно изтърбушване на бизнеси и политици . Когато нямаме тази крайна гарантност на правосъдната система, тогава неизбежно медиите са застрашени . В този смисъл подобряването на медийната среда е директно подвластно от промяната с правосъдната система и най-много на прокуратурата , която е язвата на българската правосъдна система. “

Езикът на подмяната

„ Днес езикът, с който се приказва, е свръхразмит. Дори за прокуратурата не е инцидентно, че в тази обстановка на рецесия на достоверността  прокуратурата излиза с някакви данни във връзка с съветския шпионаж в България, т.е. засилва една националистическа изразителност, в случай че тя продължава да мълчи за кюлчетата, пачките, записите и така нататък А ГЕРБ, чувствайки се в отбранителна позиция, употребяват нападателна офанзива с всички реторически средства. А да се прекъсват телевизионни стратегии, с цел да се включва брифинг на ГЕРБ, безусловно не е редно. Този слугинаж, при който джипката на Бойко Борисов беше в ефир когато и да е, е извънредно време да спре, само че няма да спре толкоз елементарно, тъй като има наследени преданост и страхове . "

Подслушванията и медиите

„ Работата на публицистите би трябвало да е непрекъснато да изискват и търсят надеждни истини. При състояние че и служебното държавно управление се пробва да разрови „ мръсните облекла “ на предходното ръководство, то би трябвало да бъде подкрепено и да се търси благонадежден резултат – да се покаже, кои са подслушваните, а в случай че се окаже „ интензивно мероприятие “, както го назовава Тома Биков, това също би трябвало да се потвърди със взаимните старания на медиите и гражданското общество, които би трябвало да „ натиснат “ прокуратурата, тъй като огромната язва е там. Демокрацията е сложна работа, би трябвало да си я извоюваме като общество. Засега триумфът ни е, че успяхме да свалим по анемичен път една окопала се върхушка на досегашното ръководство. За да се трансфорат в естествени партии и ГЕРБ, и Движение за права и свободи, и Българска социалистическа партия, трябват още спомагателни старания на това общество и те са почнали. Не единствено през гражданските митинги от предишното лято, само че и натискът – нашият напън, да вземем за пример това, че Димитър Кенаров завежда каузи, че негови сътрудници не стопират да питат какво става с тези каузи, че всички въпроси към този момент се огласяват обществено, всичко това повдига нетърпимостта на обществото към пасивната мимикрия, която Министерство на вътрешните работи и другите сякаш представителни институции на властта поддържаха до момента. Единствената гаранция нещата да се усъвършенстват е ние да настояваме те да се усъвършенстват. “

Мрежата “ по стратегия „ Христо Ботев “ на БНР към този момент ще се излъчва всеки петък от 15.10 до 16.30 часа.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР