Изкуственият интелект (ИИ) в археологията се превърна в новаторско постижение

...
Изкуственият интелект (ИИ) в археологията се превърна в новаторско постижение
Коментари Харесай

ИИ поставя началото на нова ера в археологията

Изкуственият разсъдък (ИИ) в археологията се трансформира в новаторско достижение в пресечната точка на технологиите и археологията, като трансформиращ инструмент за разгадаване на някои от най-старите археологически загадки в света. С неотдавнашния успех в предизвикването " Везувий ", където инженерите с ИИ сполучливо дешифрираха древногръцки пасажи от овъглен свитък, сферата на археологията е на прага на революционна промяна. Това предвещава нова епоха, в която ИИ в археологията заема централно място в разкриването на тайните на древността, предлагайки невиждани прозрения за от дълго време изгубени във времето цивилизации, заяви Cryptopolitan.


Възходът на ИИ в археологията

Предизвикателството " Везувий " означи основен миг в летописа на археологията, демонстрирайки забележителните благоприятни условия на ИИ при дешифрирането на антични текстове. Проучването, ръководено от екип от инженери по ИИ - Юсеф Надер, Джулиан Шилингер и Люк Фаритор, разкри взор към предишното, като възвърне цифрово 15 колони текст от овъглен папирусен свитък, предоставяйки прозорец към античния свят, сходен на виртуална машина на времето.

Този успех стана вероятен с помощта на пионерската работа на компютърния академик Брент Сийлс, чийто новаторски инструмент Volume Cartographer употребява ИИ за цифрово разрастване на пластовете на античните свитъци. Като употребява технологията за синхротронно сканиране, Сийлс революционизира процеса на разгадаване на нежните свитъци, които преди този момент представляваха непреодолимо предизвикателство за обичайните археологически способи. С този пробив сложната задача за дешифриране на антични текстове, която в миналото се преодоляваше с епохи, в този момент се форсира неведнъж, предлагайки невиждани благоприятни условия за археологически изследвания.

Разкриване на антични загадки оттатък Херкуланеум

Отвъд рамките на Херкуланеум (древен град погубен след изригването на Везувий – бел.ред.), технологията на Сийлс дава големи очаквания за откриване на антични загадки, разпръснати по цялото земно кълбо. От загадъчните свитъци от Мъртво море до запечатаните египетски папируси и опустошените от времето средновековни ръкописи, ИИ предлага привлекателен взор към цивилизации, от дълго време останали в аналите на историята. Освен това приложението на ИИ се простира оттатък археологията, с евентуални приложения за възобновяване на влошаващи се кино макари и негативи, откривайки нови пътища за запазване и проучване на културата.

Докато откривателите се пробват да преведат новооткритите текстове с педантична точност, пътуването в предишното е изпълнено с възприятие на страхопочитание и интроспекция. Точно както античният свитък умолява: " Нека истината да ни бъде постоянно очевидна ", търсенето на познания надвишава границите на времето, резонирайки с безконечния блян към схващане. Докато изкуственият разсъдък продължава да разгадава тайните на древността, човек не може да не се запита: Какви други секрети чакат да бъдат разкрити в тихите коридори на историята?

Изследване на безграничния капацитет на ИИ в археологията

В непрекъснато развиващия се пейзаж на археологията ИИ се трансформира в всесилен съдружник, който предлага невиждани прозрения за най-старите загадки на света. Тъй като предизвикването " Везувий " възвестява нова епоха на цифровото проучване, пътуването в предишното придобива нов смисъл и благоприятни условия. И въпреки всичко, на фона на триумфа на технологиите, човек би трябвало да спре, с цел да се замисли за дълбоките последствия от разкриването на античните истини./БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР