Ивет Лалова ще участва в единия финален турнир на Диамантената

...

И Ивет ще бяга на финал в Диамантената лига

Ивет Лалова ще взе участие в единия заключителен шампионат на Диамантената лига. Най-бързата българка ще бъде в стартовия лист на 200 м в Брюксел (Белг) на 31 август. Тя има два диамантени старта на 200 м през сезон 2018, само че и двата са с чудесно класиране. Лалова победи в дисциплината в Стокхолм на 10 юни (22.63 сек), а в Рим на 31 юни беше втора (22.64 сек). Точките от двете надпревари й отредиха 11-о място в диамантеното нареждане, а съгласно регламента първите осем спринтьорки вземат участие на финала. От по-предно подредените измежду съперничките й обаче са отказали да започват в Брюксел.

В другия заключителен шампионат – на 30 август в Цюрих, ще вземат участие Мирела Демирева и Габриела Петрова. Демирева е втора във краткотрайното класиране в скока на височина, а Петрова е осма в тройния скок. Но досегашното нареждане в диамантената ранглиста към този момент няма никакво значение, намерил ли си място на финалите. За втора поредна година единствено участниците в Цюрих и Брюксел си разпределят наградния фонд от $3.2 млн. Лекоатлетите печелят точки от изявите си в първите 12 шампионата на Диамантената лига, с цел да се класират за двете финални надпревари, където във всяка една от 32-те диамантени дисциплини се разпределят по $100 000, а спечелилият получава Щатски долар 50 000.

В предходните сезони, спортистите трупаха точки през целия сезон на Диамантената лига, като крайният победител във всяка от 32-те дисциплини беше този, който е събрал най-вече точки от всички 14 шампионата, без значение от това дали спортистът е спечелил финала.

Шампионите в Диамантената лига във всяка една дисциплини печели елмаз и чек за $50 000. Подгласниците им до осмо място получават награди надлежно от $20 000, $10 000, $6000, $5000, $4000, $3000 и $2000.