Испания се класира драматично за финалната четворка на турнира Лига

...

Късен гол прати Испания във финалите на Лигата на нациите

Испания се класира трагично за финалната четворка на шампионата Лига на нациите.

Това стана факт след трагична победа в Португалия с минималното 1:0, пристигнала след късен гол на Алваро Мората.

Благодарение на триумфа си гостите събраха 11 точки и изместиха „ мореплавателите “ от върха на група А2 в тазгодишното издание на шампионата.

Във финалите, с изключение на испанците, ще вземат участие още Нидерландия, Италия и Хърватия, до момента в който Австрия, Англия, Чехия и Уелс изпадат в Лига В на конкуренцията.

Днес Португалия и Испания изиграха внимателно първо полувреме на стадион „ Брага Мунисипал “, а изненадващо или не надалеч по-активни в него бяха домакините, чиито голмайстор Кристиано Роналдо обаче направи няколко големи пропуща.

Въпреки че гостите ги устройваше само успеха, по-чисти положения имаше пред тяхната врата, въпреки те да притежаваха топката през по-голямата част от първите 45 минути (66%).

В средата на полувремето обаче вратарят им Унай Симон трябваше да отразява мощен шут от отдалеченост на Рубен Невеш.

В 32-ата минута се откри отличен късмет пред Диого Жота, който бе изведен чудесно от Бруно Фернандеш, само че стражът отново съумя да избави, този път с една ръка.

Пет минути по-късно изстрел на Фернандеш зарадва част от почитателите, защото спря във външната част на мрежата, профучавайки на сантиметри от гредата.

Така почивката пристигна при резултат 0:0 и без прецизен удар от тима на Испания.

Почти незабавно след нея Кристиано Роналдо направи очевиден пропуск, откакто бе изведен самичък против вратаря на Испания, но не съумя да го преодолее в 47-ата минута.

Последваха гостите още веднъж овладяха самодейността, само че продължаваха да изпитват компликации с достигането до наказателното поле на съперника.

След приключването на първия игрови час домакините направиха 2 неточности при изнасянето на топката, само че противникът им не се възползва.

Вместо това Дани Карвахал трябваше да чисти топката пред голлинията, а в 72-ата минута Роналдо още веднъж пропусна.

Той отново получи в пеналта, но се засуети и разреши на бранител да му отнеме.

В 73-ата минута Луис Енрике направи 5-ата си и последна промяна, откакто в 60-ата предприе тройна рокада.

Събитията на терена обаче не се трансформираха доста, въпреки Испания да насочи първия си прецизен изстрел. Дело на Алваро Мората, само че прекомерно слаб и право в ръцете на вратаря.

В 76-ата минута нападателят стреля надалеч по-опасно от границата на пеналта, само че Диого Коща се намеси уверено за първи път в мача.

Той обаче бе беззащитен в 88-ата минута, когато резервата Нико Уилямс го матира с прострелно центриране и Алваро Мората бе на точното място, с цел да прати топката в празната врата, а Испания – във финалите на шампионата.

Те ще се проведат в Нидерландия от 14-и до 18-и юни на 2023-а година.

Най-много голове във вторник вечер паднаха в Косово, където домакините разрушиха с 5:1 гостуващия Кипър и го пратиха на баражи за оцеляване в шампионата дружно с Гибралтар, Беларус и Литва.

Португалия – Испания 0:1
0:1 Алваро Мората (88)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ПОРТУГАЛИЯ : 22. Диого Коща, 5. Нуно Мендеш, 4. Рубен Диаш, 13. Данило Перейра, 20. Жоао Кансело, 8. Бруно Фернандеш, 14. Уилям Карвальо, 18. Рубен Невеш, 10. Бернардо Силва, 21. Диого Жота, 7. Кристиано Роналдо (к);

Селекционер: Фернандо Сантош;

ИСПАНИЯ : 23. Унай Симон, 14. Хосе Луис Гая, 4. Пау Торес, 45. Уго Гиямон, 20. Даниел Карвахал, 8. Коке (к), 16. Родри, 19. Карлос Солер, 22. Пабло Сарабия, 7. Алваро Мората, 11. Феран Торес;

Селекционер: Луис Енрике.
Източник: novsport.com