Има опасност от колапс на цялата електроенергийна система, а оттам

...
Има опасност от колапс на цялата електроенергийна система, а оттам
Коментари Харесай

ЕРП-тата скочиха: Мораториумът заплашва с колапс икономиката

Има заплаха от колапс на цялата електроенергийна система, а оттова и цялата стопанска система на България. Това се споделя в обща позиция на електроразпределителните сдружения в България и на държавния Електроенергиен систематичен оператор по отношение на решението на Народното събрание да се наложи мораториум върху цените на електрическата сила, ВиК услугите и топлинната сила.

Предложението за мораториума бе направено от ГЕРБ-СДС и беше подкрепено от всички парламентарни групи без Движение за права и свободи. В него беше записано за идващите месеци да се върнат цените на тока, водата и парното от началото на 2021 година По-късно на изключително съвещание на краткотрайната парламентарна комисия за енергийната рецесия обаче беше признато, че срокът на мораториумът ще е от 16 декември 2021 до 31 март 2022 година. Пред Actualno специалисти към този момент обявиха, че решението на Народното събрание за мораториума с първичния заложен период ще падне в Конституционния съд.
Нинова упорства за мораториум върху цените на тока и водата, само че трябвало да е друг
" Ние считаме, че би трябвало да има мораториум (на цените на тока и водата), само че не по този начин, както го направиха ГЕРБ. Коректно е да кажа както година..
Прочети повече
" Подкрепата на семействата и уязвимите обществени групи на обществото, които са наранени от ценовите нива на енергийните услуги, е редно да се извършва със средствата и инструментите на законодателството, регламентиращо работата на Министерство на труда и обществената политика. Необходимо е да подчертаем, че плановете на КЕВР за смяна на цените на електрическата енергия, считано от 1.01.2022 година, няма да доведат до увеличение на приходите на мрежовите оператори, защото в ценообразуването са калкулирани стойностите на услугите, които електроразпределителните сдружения в България и Електроенергийният систематичен оператор заплащат на производителите на електрическа енергия ", показват в позицията си ЕСО, ЧЕЗ, EVN и ЕНЕРГО-ПРО.

" Не на последно място би трябвало още веднъж да сигнализираме, че всички мрежови оператори в страната са в сериозна ликвидна рецесия от месец септември насам, подбудена от растежа на цените на електрическата енергия на борсовия пазар, от където мрежовите оператори закупуват електрическата енергия за софтуерните си разноски. Реална е заплахата от неспособност за извършване на заплащанията по веригата производство-пренос-разпределение-снабдяване. Застрашени от несъблюдение са капиталовите и ремонтни стратегии на мрежовите оператори. Всичко това заплашва с колапс цялата електроенергийна система, а оттова и цялата стопанска система на България ".

" Като купувачи на сила от борсата за покриване на софтуерните си разноски, операторите на мрежи са единствените крайни клиенти, които не получиха отплата от 110 лв. за мегаватчас. Това компрометира мярката, трансформирайки я в държавна помощ за целева група и нарушавайки пазарните правила за равнопоставеност. Разчитаме, че в идващите дни, посредством взаимни старания и градивен разговор, ще намерим решение за справяне с рецесията в бранша, недопускане на спиране на снабдяването и ефикасна отбрана на енергийно уязвимите консуматори ", декларират още ЕРП-тата и ЕСО в позицията си.

Още от ОБЩЕСТВО:
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР