На 20 май няма да има ефективен протест на висшите

...
На 20 май няма да има ефективен протест на висшите
Коментари Харесай

Главчев намери още 41 млн. лв. за висшето образование, но ВУЗ-овете ще затворят символично на 20 май

На 20 май няма да има ефикасен митинг на висшите учебни заведения у нас – това стана ясно след сключване на разпореждане сред властта и синдикатите. Постигната е договореност още 40,7 млн. лв. да бъдат отпуснати за висшето обучение , заяви на брифинг в Министерски съвет служебният министър председател Димитър Главчев след среща с представители на синдикатите.Това е реализирано вследствие на диалози сред вицепремиера и финансов министър Людмила Петкова, министъра на образованието проф. Цоков и представители на синдикатите, посочи служебният министър председател.

Заслугата е на синдикатите, както и първия път, когато бяха отпуснати 39 млн. лв. , за които ви съобщихме оня ден. Казахме, че ще бъдат продължени диалозите и вследствие на тези продължени диалози можем да кажем, че има още 40,7 млн. лева “, сподели още министър председателят.

Главчев уточни, че средствата ще бъде обезпечени за сметка на други разноски.

Университетите обаче остават в протестна подготвеност и оповестиха, че алегорично ще затворят порти идния понеделник. Помолен да разяснява решението на ВУЗ-овете, Главчев съобщи, че всички техни претенции все още са изпълнени, само че добави, че няма по какъв начин да приказва от тяхно име.

На брифинга Валери Апостолов от профсъюз „ Висше обучение “ към КТ „ Подкрепа “ разгласи, че митингът, разгласен за 20 май, се отсрочва, защото „ първата стъпка е изпълнена ".

Представителите на синдикатите подчертаха, че все пак протестната подготвеност остава, до момента в който не се осъществят и идващите средства по Закона за висшето обучение.

Ръководителите на 44 висши учебни заведения и университети оповестиха 20-и май за ден, в който за първи път от доста години университетските институции няма да отворят порти, като се изключи осъществяване на действия с наложителен темперамент “, се споделя в позицията на Съвета на ректорите, която бе изпратена до медиите малко преди брифинга в Министерски съвет.

„ През последните няколко дни фокусът на вниманието на българското общество е притеглен върху неуместната обстановка, в която е оставена да действа системата на висшето обучение, която ние ректорите сме призвани да управляваме “, се показва още в мнението.

В позицията се отбелязва, че ректорите като работодатели следва да се грижат за изискванията, в които се образоват младежите на България.

Във висшите учебни заведения се основава научна продукция, която подхожда на международните стандарти . Академичната общественост дава звук и образец на обществото с въздействието, което оказва. В същото време от изказванията на всички държавници, разбираме че страната е абдикирала от задължението си да обезпечи финансирането на тази система. Конституцията афишира науката, образованието и културата за национални полезности, само че през последните четири години делът от брутния вътрешен артикул, заделян за висшето обучение и просвета понижава прогресивно до степен, в която заплашва от банкрути висшите учебни заведения “, написа в позицията.

 

Публикуваме по какъв начин продължава тя без редакторска интервенция:

„ Държавата вкарва правила и механизми за увеличение на трудовите хонорари на университетския състав. Но се оказва, че в бюджета, средства за това не са обезпечени. Тези обстоятелства са симптоматични за хаоса, в който висшите учебни заведения работят.

За нас е значимо за българското общество да стане ясно, че висшите учебни заведения не стачкуват само за средства за трудови хонорари, а за съблюдаване на Закона за висше обучение. Държавата нарушава личните си правила. Изпълнителната власт не желае да извърши решенията на законодателната власт.

Ако някой се пробва да показа нашия митинг като подобен единствено за заплатите ни, той надълбоко не схваща същността му и мотивацията ни. Това не е митинг за заплати, а митинг против потъпкването и слагането в ъгъла на значимостта на образованието и науката.

Целта на митинга са действителни ограничения, вдишване на задължения и тяхното осъществяване.

Подкрепяме настояванията на нашите сътрудници синдикалисти и митингите, проведени от националните синдикални организации.

Разглеждаме обещаните 39 млн. лв. за индексиране на трудовите възграждения на университетския състав и 12% нарастване на възнагражденията на административните структури към университетите като първа, само че незадоволителна стъпка в вярната посока. Това са пари, които са планувани за висшето обучение още в края на предходната година и е необяснимо тяхното закъснение до степен, да се постанова да ги пожелаваме по подобен метод.

Това надалеч не изчерпва нашите претенции – новите разпореждания на Закона за висшето обучение фиксират минималните и междинните трудови хонорари на преподавателите към междинната брутна трудова заплата за страната. Ние осъзнаваме, че при необезпечеността им в Закона за държавния бюджет е нужна неговата смяна, която може да стане единствено от настоящо Народно заседание.

Незабавно след конституирането на новото Народно заседание, образувано след изборите на 9-ти юни, ще пожелаеме среща с всички показани в него партии за приемане на сходно решение, което да синхронизира Закона за бюджета с наредбите на ЗВО.

В осъществяване на поръчката си, че това не е митинг за заплати, настояваме и за съблюдаване на условията за установяване на финансирането на научноизследователската и художественотворческата активност на висшите учебни заведения в размерите, избрани от член 91, алинея 9 на ЗВО и залагането на сходни средства за прехвърляния от централния бюджет.

Призоваваме на 24 май към българските учени и академичната общественост да се включат в националните шествия с протестни ленти и хилядите наши студенти и докторанти, сътрудници учители, културни дейци и всички съпричастни към проблемите на българското обучение.

При несъблюдение на тези наши претенции заявяваме, че ще ги отстояваме посредством стъпаловидни митинги, които могат да доведат до неспособност да стартира новата образователна година в българските университети.

С оглед изложеното, на 20-ти май българските висши учебни заведения ще затворят порти, като се изключи осъществяване на действия с наложителен темперамент. “

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР