илюстрация ПетелЛинията на бедност за 2023 година у нас се

...
илюстрация ПетелЛинията на бедност за 2023 година у нас се
Коментари Харесай

Вдигнаха линията на бедността на 504 лева

илюстрация " Петел "

Линията на беднотия за 2023 година у нас се усилва с 22% и става 504 лв..Това беше признато от Националния съвет за тристранно съдействие (НСТС). " Ползвайки формалната статистика на Национален осигурителен институт, нивото на инфлацията месец август 2022 година, по отношение на август 2021 година е 17,7 %, само че това съпоставя единствено тези два месеца. Средногодишната инфлация е 11,7%, а онази, която е насъбрана от началото на годината е 12,6%. Следователно с тези 22% растежа на формалната линия на беднотия, доста изпреварва нивото на инфлационните процеси досега ", изясни служебния министър на труда и обществената политика Лазар Лазаров, представен от Дарикнюз.

Предлагаме линията на беднотия за 2023 година да бъде в размер на 504 лева Увеличението е с 22 % и е съобразено с данните на Евростат. Това съобщи Надя Клисурска, длъжностен заместник-министър на труда и обществената политика.

Изказването си тя направи при започване на Националния съвет за тристранно съдействие (НСТС). Заседанието беше намерено от служебния министър на труда и обществената политика Лазар Лазаров, който е и ръководител на НСТС.

Пред синдикатите и представителите на бизнеса Клисурска изясни, че методиката, по която се предлага нарастването, се базира на проучването на Евростат „ Статистика на приходите и изискванията на живот (EU-SILC) ”. Тя сподели, че последствията от COVID-19 и от растежа на инфлацията са част от предпоставките, които постановат установяване на нов размер на линията на беднотия.

Ася Гонева от КНСБ разяснява, че 22% нарастване е „ нещо, което впечатлява “, само че от синдиката оферират размерът на линията на беднотия да е 541 лева
Ваня Григорова  от КТ " Подкрепа " съобщи, че поддържа увеличението на размера на линията на беднотия, само че счита, че методиката, основана на проучването на Евростат, има недостатъци. Смятаме, че методиката би трябвало да бъде изменена, уточни тя.

Бурните инфлационни процеси би трябвало да се отразят по някакъв метод, само че това предлага методология - смяна, която служебното държавно управление не може да извърши, съобщи след съвещанието ръководителят на КТ " Подкрепа " Ваня Григорова. 

Определянето на линията на беднотия на база на това проучване на приходите ще окаже отражение и върху финансовата поддръжка за хората с увреждания, разяснява Клисурска. Тя изясни, че по Закона за хората с увреждания всички лица, които имат степен на увреждания над 50 % (над 670 000 души), ще получат финансова поддръжка на база на линията на беднотия.

Определената линия на беднотия ще окаже отражение и върху системата на общественото подкрепяне, сподели още Клисурска. Тя напомни, че Европейската комисия е препоръчвала на България линията на беднотия и общественото подкрепяне да бъдат обвързани, а не общественото подкрепяне да бъде на база на обезпечения най-малък приход. Това е заложено и като сериозна промяна в Плана за възобновяване и резистентност, добави заместник-министърът.

От бизнеса показаха единодушие по направеното предложение за линията на беднотия. Одобрението си потвърдиха от Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България и Съюза за стопанска самодейност.

 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР