Хотелските резервации и пазаруването в интернет от чуждестранни търговци занапред

...
Хотелските резервации и пазаруването в интернет от чуждестранни търговци занапред
Коментари Харесай

Отпадат таксите при плащане с банкови карти в ЕС

Хотелските резервации и извършването на покупки в интернет от задгранични търговци отсега нататък ще е по-евтино за българските консуматори. Това става допустимо, тъй като от 13 януари е в действие нова евродиректива за платежните услуги, която лимитира спомагателното таксуване, и таксите при заплащане с дебитна или кредитна карта в границите на Евросъюза отпадат.

Новината незабавно провокира голям интерес в България, макар че у нас такси при заплащане с банкова карта през виртуален или ПОС терминал не се начисляват - нито от търговеца, нито от банката издател. От години съществува и законова възбрана търговците да таксуват потребителите за това, че при заплащане употребяват банкова карта, написа в. " Сега ".

Улеснението за българските консуматори ще бъде най-много при трансгранични покупко-продажби - да вземем за пример при извършване на покупки в интернет от задграничен търговец, при запазване и заплащане на хотелски настанявания, самолетни билети, екскурзии и други Причината е, че не във всички страни от Европейски Съюз до момента имаше възбрана да се начисляват спомагателни такси за картови заплащания, което води до огромни разлики на пазара и комплициране измежду потребителите. Новата инструкция вкарва идентични правила за всички членки на Европейски Съюз, с цел да подсигурява на европейския жител, че в случай че заплати с банкова карта стока или услуга от друга страна членка, няма да бъде таксуван в допълнение.

По този мотив Европейската комисия дава следния образец: " Клара от Австрия желае да заплати самолетен билет онлайн. Тя избира полета от уеб страницата на самолетната компания и заплаща, само че когато вкарва информация за своята кредитна карта, самолетната компания прибавя 10 евро към сметката за това, че употребява VISA карта. В този случай Клара би трябвало да се свърже с локалната комисия за отбрана на потребителите и да подаде тъжба против самолетната компания. Авиокомпанията би трябвало да върне 10-те евро и да отстрани този тип такси от разпоредбите си ".

Забраната за спомагателни такси ще покрие 95% от картовите заплащания в Европейски Съюз и ще спести на потребителите повече от 550 млн. евро годишно, е пресметнала Европейската комисия. Регламентът обаче няма да важи за разплащания с American Express, Diners Club и някои типове корпоративни кредитни карти.

Банките, издатели на карти, също към този момент няма да начисляват такси върху крайния консуматор. Все още има български банки, които таксуват клиентите си, в случай че се разплащат с карта от ПОС терминал, който се намира в чужбина. Таксата стига до 0.5% от цената на трансакцията. Остава обаче таксата за превалутиране - да вземем за пример в случай че картата е левова, а се вършат разплащания в друга валута.

Новата инструкция за платежните услуги има за цел да направи по-изгодни за потребителите всички трансгранични заплащания в евро в границите на Европейски Съюз. Затова се вкарва и условие банките да не могат да постановат на клиентите си разнообразни такси съгласно това дали заплащането е в границите на тяхната страна, или е отвън нея. " Ако вашата банка ви таксува с 1 евро всякога, когато теглите пари във вашата страна от банкомат на друга банка, същата такса би трябвало да ви начисли и когато теглите пари в друга страна в Европейски Съюз ", дава образец Европейска комисия. Това предписание важи и за прехвърляния сред банкови сметки в разнообразни европейски страни, за изтегляне на пари в брой от банкомати и пряк дебит.

Новите условия на евродирективата са на път да станат част и от българското законодателство. През декември 2017 година Народното събрание одобри на първо четене новия закон за платежните услуги, направен от Българска народна банка и съгласуван с директивата.

Една от ограниченията е по-добрата отбрана и сигурност за платците с банкови карти. С тази цел ще бъде свален прагът за възобновяване на суми, откраднати от банковата карта. Така, в случай че някой източи банковата ви карта след кражба или прекопирване на ПИН кода, банката е длъжна да покрие наложително всяка сума над 100 лева В момента оптималният размер, над който банката възвръща неразрешени картови разплащания, е 300 лева

Редактор: Деница Райкова
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР