Филмът Не ме докосвай на румънската режисьорка Адина Пинтилие -

...
Филмът Не ме докосвай на румънската режисьорка Адина Пинтилие -
Коментари Харесай

Румънска копродукция с българско участие взе Златна мечка на Берлинаре


Филмът " Не ме докосвай " на румънската режисьорка Адина Пинтилие - копродукция с българско присъединяване - завоюва огромната премия " Златна мечка " на 68-ия Международен кино фестивал в Берлин, оповестяват международните организации, представени от Българска телеграфна агенция.

Изборът на журито бе безспорна изненада за критици и публицисти, които възприемат лентата като извънредно самоуверен опит. Пинтилие съобщи, че самата тя не е очаквала да завоюва премията за кино лентата си, в който героите търсят фамилиарност, само че в същото време се боят от нея. Той е взаимен план с румънско, немско, чешко, българско и френско присъединяване, в това число на актьорите Ирмена Чичикова и Георги Налджиев.

На конференция в събота, откакто получи трофея, румънската режисьорка съобщи, че филмът приканва феновете да изпитат състрадание, да одобряват различността и да премислят визиите си за всичко. " Ето за какво си мисля, че за доста хора този филм може би няма да е прелестен, само че в това време ние провокираме вас, феновете, да водите разговор и да погледнете себе си ", сподели Пинтилие.

Журито на Берлинале отличи със " Сребърна мечка " за постановка Уес Андерсън за анимационния филм " Кучешкия остров " . В него се споделя за японски град, в който избухва зараза от кучешки грип и управляващите издават заповед всички кучета да бъдат изхвърлени на бунище, намиращо се на изолиран остров. Актьорът Бил Мъри, който озвучава едно от кучетата, взе премията на галацеремонията от името на Андерсън. " Никога не съм си помислял, че иска ми се случи да отида да работя като куче и ще се прибера вкъщи с мечка ", пошегува се той, до момента в който държеше статуетката.

Наградата за най-хубав артист получи французинът Антони Бажон за ролята си на наркоман, опитващ да се отърве от порочния табиет благодарение на религията във кино лентата " Молитвата " на френския режисьор Седрик Кан. " Много се молих да получа мечка ", сподели Бажон на конференция след церемонията по награждаването. " Много е значимо да покажем на наркозависимите, че има път за отърваване от тяхното пристрастяване - в този филм манастирът и религията оказват помощ на този човек ".

За най-хубава женска роля бе отличена 68-годишната Анна Брун за кино лентата " Наследничките " на парагвайския режисьор Марсело Мартинеси.

Приз за най-хубав сюжет получиха Мануел Алкала и Алонсо Руиспаласиос за лентата " Музей ", в която се споделя за възпитаници, откраднали през 1985 година артефакти от Националният музей по антропология в Мексико.

Полската режисьорка Малгожата Шумовска получи Голямата премия на журито за кино лентата " Лице ", разказващ за млад мъж, който претърпява трудова акцидент и безусловно изгубва лицето си. Направена му е интервенция и му е присадено ново лице, само че когато се завръща в родния си град от болничното заведение, околните му се отдръпват от него.

Наградата за извънреден артистичен принос отиде при Елена Окопная за костюмите и за цялостната визия на съветския филм " Довлатов ".

Победителите бяха избрани от шестчленно жури, ръководено от немския режисьор Том Тиквер. На фестивала, продължаващ от 15 до 25 февруари, бяха излъчени към 400 кино лентата. " Ага " на Милко Лазаров бе първият от 29 години български пълнометражен игрален филм, включен в състезанието на Берлинале, един от най-старите и най-престижни кинофестивали в света.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР