Факт е, че в Европа пазарът се промени. Лихвите се

...
Факт е, че в Европа пазарът се промени. Лихвите се
Коментари Харесай

Експерти: Лихвите по кредитите ще тръгнат нагоре, ако влезем в еврозоната

Факт е, че в Европа пазарът се промени. Лихвите се подвигнаха и е по-скъпо да вземеш заем. Такава е обстановката в Германия и в Чехия. У нас тя е малко по-различна. Лихвите останаха ниски.

Това изясни икономистът Петър Ганев в ефира на Нова телевизия.

" Има ликвидност в системата и приемането на заем е относително елементарно. Има два метода за ограничение на този кредитен растеж. Единият е повдигане на минималните запаси на банките. Наскоро те бяха нараснали на 12%. Алтернативният метод е в условията за систематичен риск, а точно - разпоредбите за клиентите. Доходът е по отношение на вноската и самоучастието ", уточни още Ганев.

Всичко зависи от хипотезата дали и по кое време ще влезем в еврозоната. Част от казуса в българската финансова система е, че сме във валутен ръб, счита икономистът Евгений Кънев.

" Банките са застраховани против редица опасности. Поради неналичието на доста финансови принадлежности и обстоятелството, че популацията икономисва в депозити или влага в парцели – има извънредно лимитирани варианти какво да се прави с този запас. По тази причина банките са цялостни главно с левов запас, който не се ценообразува на базова рента, каквато е " Юрибор ", а по различен показател. Поради тази причина са доста ниски лихвите. Когато влезем в еврозоната, лихвите неизбежно ще тръгнат нагоре ", акцентира Кънев.

Според финансовия съветник Петър Илиев, в случай че задачата е да ограничим растежа на кредитирането, ограниченията, обявени от гуверньора на Българска народна банка Димитър Радев преди дни, ще са по-ефективни. " Те ще лимитират избрани хора, чиито приходи са по-ниски, т.е. разноските за вноски са по-високи или ще лимитират хората, които нямат самоучастие над лимита, разгласен като наложителен ", изясни Илиев.

Според специалистите лихвите по заемите неизбежно ще тръгнат нагоре, в случай че влезем в еврозоната, а отпущането на заеми пък ще стане по-трудно.

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР