Есента настъпи, а дъждовете са нещо обичайно. Налице са всички

...
Есента настъпи, а дъждовете са нещо обичайно. Налице са всички
Коментари Харесай

Шофиране при силен дъжд: Как се реагира на аквапланинг

Есента настъпи, а дъждовете са нещо всекидневно. Налице са всички предпоставки за пораждане на най-опасната обстановка на влажен път - по този начин нареченият аквапланинг, когато автомобилът за известно време става неуправляем и водачът се трансформира в фен.

Когато вали, две неща са от първостепенно значение: скоростта на придвижване и положението на гумите, поучават от АutoВild-Вulgaria.

Рискът от аквапланинг е най-голям в коловозите и кривите, където сред гумата и пътя може да има няколко сантиметра вода. Въпреки това, можете да карате безвредно при дъждовно време, стига да имате поради няколко съществени неща.

Когато по пътя има доста вода и вашите гуми са износени, първо би трябвало наложително да намалите скоростта.

Дори и с положителни гуми заплахата от аквапланинг е действителна, само че износените гуми вършат " аквапланирането " съвсем неизбежно. В тест на финландското списание за гуми висококачествена лятна гума в положително положение стартира аквапланинг по права линия при придвижване с 80 км/ч, когато на асфалта има 6 мм вода. Износена лятна гума стартира аквапланинг още при скорост от 70 км /ч. Зимните гуми се показват даже по-лошо при такива условия.

Хората постоянно доизносват летните си гуми през есента и купуват нови напролет, макар че преимуществата на комплект нови гуми са най-осезаеми през есента.

Дълбочината на протектора на нова лятна гума е към 8 мм. Законът разрешава шофиране на гуми с дълбочина на протектора от 1,6 милиметра, само че в действителност такива гуми към този момент не са безвредни. Гумите би трябвало да се сменят, когато дълбочината на протектора е покрай четири милиметра. Когато има по-малко протектор, държанието на мокро се утежнява фрапантно. Също по този начин, налягането на гумите оказва голямо въздействие върху държанието на автомобила при дъждовно време. Проверката на налягането постоянно е мощно целесъобразно, защото прекалено ниското налягане усилва риска от аквапланинг и въздейства отрицателно на държанието на гумите.

Ако аквапланирането се случи макар всички защитни ограничения, значимо е да останете спокойни и да реагирате вярно. Натиснете съединителя, дръпнете крайници от педала на газта и дръжте устойчиво кормилото. Не въртете кормилото под паника наляво и надясно, защото при аквапланинг колата няма да реагира, а когато гумите намерят сцепление с пътя колата ще потегли в незнайна посока.

Съвети за безвредно шофиране при мощен дъжд

1. Намалете скоростта на придвижване

2. Не шофирайте в коловозите с вода, където рискът от аквапланинг е най-голям

3. Карайте с гуми, които са в положително положение и имат дълбочина на протектора минимум 4 мм

4. Проверете налягането на гумите

5. Ако се появи аквапланинг, останете спокойни, натиснете съединителя и дръжте кормилото постоянен

Как да реагираме на аквапланинг

Останете спокойни!
Натиснете съединителя до дъно и махнете крайници си от педала на газта, с цел да намалите скоростта.
Не завъртайте кормилото от една страна на друга; вместо това, насочете го в посоката на пътя или кривата на завоя, до момента в който се възвърне сцеплението.
Не спирайте и не ускорявайте по време на аквапланинг, защото това ще понижи в допълнение сцеплението. /money.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР