До края на годината ще е готов Закон за въвеждане

...
До края на годината ще е готов Закон за въвеждане
Коментари Харесай

Росица Велкова: Законът за въвеждане на еврото ще е готов до края на годината

До края на годината ще е подготвен Закон за въвеждане на еврото и подготовката за стартирането на информационна и осведомителна акция за влизането ни в Еврозоната на 1 януари 2024, която ще се организира следващата година. Министерският съвет е подготвил и внесъл нужните законодателни промени за задачата. Парламентът би трябвало предпочитано да ги одобри. Става въпрос за промени в Закона за Българска народна банка, в Търговския закон, в Кодекса за застраховането и в Закона за ограниченията против изпирането на пари.

Това съобщи служебният министър на финансите Росица Велкова, която е и народен координатор по подготовката ни за участие, по време на на проведената от Dir.bg, КРИБ и Агенция за поощряване на МСП финансова конференция " България в Еврозоната - преимущества и благоприятни условия ". Готовността на страната ни да се причисли към валутния съюз показаха в откриващия панел още шефът на Българска народна банка Димитър Радев, вицепремиерът по ръководство на европейските средства Атанас Пеканов, а одобрение сервира и вицепрезидентът Илияна Йотова. Модератор е Илия Лингорски, член на Управителния съвет на Българска народна банка.

" Подготовката на приемането на еврото като национална валута заема все по-голямо място в публичния и политически живот на страната. Доказателство за това е интензитетът, с който започнаха да се провеждат конгреси като днешния. Ще употребявам трибуната на днешния конгрес в качеството ми на народен координатор по подготовката на Република България за участието в Еврозоната, с цел да ви срещна с дейните дейности, които бяха подхванати от българските институции през последните месеци и резултатите от тях ", съобщи Велкова.

" Изключително мощен и нужен знак към българските жители и европейските ни сътрудници за това, че приемането на еврото с целева дата 1 януари 2024 година се дефинира като народен приоритет, е признатото на 27 октомври 2022 от Народно събрание решение, с което се разпореди на българските държавни управления оттук нататък да ускорят договарянията с европейските институции и страните членки от Еврозоната и да ускорят техническата подготовка за въвеждане на еврото, с цел да се съблюдава избраната от страна на България целева дата ", сподели националният координатор за въвеждане на еврото.

" Това е сериозна стъпка към обезпечаване на последователност, на устрема и работата на България за приемане на еврото, защото решението ангажира, както настоящето, служебно държавно управление, по този начин и идните постоянни държавни управления. Тази историческа стъпка беше извънредно значима и скъпа, тъй като даде нужната легитимация и убеденост на екипите на МФ и на Българска народна банка пред европейските ни сътрудници. Значим и забележим резултат от това е подписаният на 6 декември в Брюксел Меморандум за съгласие с страните членки на Еврозоната и Комисията за започване на произвеждане на евромонети и за подготвителните задания преди началото на производството ", уточни Велкова.

" За мен е висока отговорност и чест да съм българският министър на финансите, който с мандат от държавното управление подписа този значим документ взаимно с шефа на Българска народна банка господин Радев и представителите на Европейска комисия ", посочи тя.

Документът обрисува практическите стъпки, които ще разрешат на страната ни да стартира да създава монети евро, когато получи утвърждение за присъединение към Еврозоната, изясни Велкова. По думите й това значимо събитие следва да бъде подкрепено от дейности и работа, които всички институции би трябвало да свършим през относително дребното време, което остава до 1 януари 2024 година, предизвести министърът на финансите.

Росица Велкова напомни, че подготовката ни за участие в Еврозоната се провежда и координира от Координационен съвет със съпредседатели министърът на финансите и подуправителят на Българска народна банка. Съветът се подкрепя от 8 междуведомствени работни групи. Активните дейности по техническата подготовка започнаха още през месец май с приемането от Министерски съвет на Националния проект за въвеждане на еврото в България. Въз основа на този проект се реализира оперативната работа по подмяна на лв. с еврото.

" Планът разказва правилата, институционалната и правната рамка за въвеждане на еврото, разглеждайки всички значими оперативни действия. Сред основните документи, направени от работните групи от месец септември насам, са информационната тактика за присъединението ни към Еврозоната и идея на план на закон за въвеждане на еврото в Република България. Предстои до края на годината този план да бъде създаден.

" Законът за въвеждане на еврото в България ще регламентира публичните връзки, свързани с приемането на еврото като публична валута в страната ", заяви Росица Велкова.

" Целта със закона за въвеждане на еврото е да се откри процедура за въвеждане на еврото, курса на превръщане, извеждане на лв. от обращение, методът и срокът за подмяна на пари в брой, разпоредбите за превалутиране на цени, заплати, обществени помощи, ограниченията за отбрана на потребителите, наказания и други ", изясни министърът на финансите.

 

До края на годината ще бъде готова за пускане и информационната осведомителна акция, която ще се организира през 2023 година

" Целта на акцията ще бъде даване на точна, налична, ясна, разбираема,навременна и всеобхватна информация за всички на практика аспекти, които ще обхване законът за въвеждане на еврото. Фокус на капанията ще бъде и разясняването на всички зародили въпроси и превъзмогване на отрицателните настройки и страховете у българските жители от повишаване на цените, смяна в приходите, инфлацията от приемането на еврото ", съобщи Росица Велкова.

" За задачите на подготовката на информационния проект на акцията възложихме социологическо изследване за настройките в обществото и на бизнеса към въвеждане на еврото, с което да се разпознават спецификите на целевите групи, техните упования и настройки, както и какви проблеми би трябвало да бъдат адресирани. С данните от изследването ще ви срещнем в околните дни ", заяви Росица Велкова.

" Друг значим аспект в процеса на подготовка за присъединението на България към Еврозоната е обвързван с последващите ни задължения на страната ни след присъединението на лв. към ЕРМ 2, като към сегашния миг са изпълнени забележителна част от ограниченията. За окончателното осъществяване на уговорките е нужно приемането на избрани законодателни промени ", уточни министърът на финансите.

От изключителна значимост е предпочитано разглеждане от Народно събрание на законопроектите изменение и допълнение на Закона за ограниченията против изпирането на пари, Кодекса за обезпечаване, Търговския закон и Закона за Българска народна банка, изреди Велкова. Тя посочи, че Търговският закон и измененията в Закона за ограниченията против изпирането на пари към този момент са импортирани в Народното събрание, а до края на деня Министерски съвет ще одобри и промените в Кодекса за застраховането и в Закона за Българска народна банка.

" Призивът ми към народните представители е да подходят оптимално отговорно при приотизирането на дневния си ред и тези закони, които са извънредно значими, да бъдат признати ", моли националният координатор по подготовката ни за влизане в Еврозоната и длъжностен министър на финансите Росица Велкова.

 

Източник
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР