Днес, в последният ден на председателя на Европейската комисия Жан-Клод

...
Днес, в последният ден на председателя на Европейската комисия Жан-Клод
Коментари Харесай

Юнкер с умиление за срещите с Борисов и за годините в служба на Европа

Днес, в последният ден на ръководителя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, политикът отбелязва напускането си с коментар в Политико, в който прави равносметка на миналите дни и своята работа на виновния пост.
Специално внимание ръководителят на Европейската комисия отделя на връзката си с българската страна, по особено в лицето на министър-председателят Бойко Борисов.

„ Един от най-умелите комуникатори измежду министър председателите, с които имах удоволствието да работя, е някой, с който в никакъв случай не съм споделял общ език (въпреки че се считам за избран тип полиглот): моят другар Бойко Борисов. Когато през 2015 година той се опита да ми изясни смисъла на много комплицирания план „ Южен поток “ за енергийната сигурност в България и прилежащия район, той го направи без брифинг и без потребление на думи, а единствено посредством няколко драсканици на лист хартия. Бях толкоз впечатлен от неговото произведение на изкуството, че го рамкирах и го сложих на стената в офиса си, като увещание за значимостта на енергийната взаимосвързаност “

„ Няколко месеца по-късно “, продължава Юнкер, „ българска делегация пристигна да ме посети, с цел да продължим полемиката за българския газов хъб. Гордо им демонстрирах, че съм схванал всичко с помощта на отличните рисувателни умения на техния министър-председател, единствено с цел да открия, че член на делегацията е направил фотография на поставената от мен в рамка рисунка и я е пуснал в българския щемпел. Бъдещите творения на Бойко без подозрение скоро ще красят художествена изложба в София! “

Европа – огромната обич на Жан-Клод Юнкер
„ Не е загадка, че Европа е и постоянно ще бъде огромната ми обич и по тази причина да управлявам Европейската комисия през последните пет години в действителност беше най-голямата чест за мен “.

„ Последните пет години не бяха празник. Имаше предизвикателни моменти, които останаха в съзнанието ми, както и няколко доста благи мемоари от доста специфични моменти – всички те затвърдиха за какво работя тази работа “, споделя Юнкер.

Сред целите, които Европейски Съюз си слага през 2014 година, напомня ръководителят, са се откроили ясно няколко – основаване на цифров съюз, въвеждане на повече взаимност в миграционната политика на Европа и съюз, който е огромен във връзка с огромните неща и непретенциозен за останалите. Поставените цели са изпълнени, счита Юнкер, както и че би желал да бъде запомнен със стремежите си да промени този съюз към по-добро.

Факти, достижения, горделивост
Ето и някои от обстоятелствата, споделени за Политико от Жан-Клод Юнкер.

От началото на неговото ръководство са основани 14 милиона работни места. Европейски Съюз и еврозоната са претърпели 25 поредни тримесечия на стопански напредък. Постигнати са търговски съглашения с 16 нови страни, разкрили 5 милиона спомагателни работни места. Около 172 000 млади европейци непринудено са се присъединили в Европейския корпус за взаимност. Инвестирани са 4,5 милиарда евро за слагане на партньорството с Африка на нова и равна основа с общите предстоящи вложения от 44 милиарда евро до 2020 година През последните пет години фрапантно е понижен размера на законодателството на Европейски Съюз – с 83% спрямо преди – „ с цел да може да се концентрира върху нещата, които в действителност имат значение за европейците, като да вземем за пример справяне с климатичните промени и по-добро ръководство на миграцията “.

От 2015 година това, което бе наречено План на Юнкер, отстранява бариерите пред вложенията и употребява обществените пари за набиране на частно финансиране в поддръжка на планове, основани в Европейски Съюз, които другояче не биха могли да бъдат осъществени. От октомври 2019 година, съгласно последните данни, Планът на Юнкер се чака да притегли вложения в размер на 450,6 милиарда евро, а над 1 милион дребни и междинни предприятия ще се възползват от него.

„ Моята комисия прекара доста време в слушане на това, което европейците споделиха в 1815 дебата в 640 места из цяла Европа. Любимият ми миг беше, когато прелестен възрастен господин в Малта ме попита по кое време Европейски Съюз ще сътвори Европейски ден на дядовците. Беше чудесна опция да обясня, че Европейски Съюз в действителност няма пръст във всеки къс и че някои неща се вършат по-добре на национално равнище (въпреки че доста одобрявам дядовците) “, майтапи се Юнкер наред със сериозните обстоятелства.

Кой подслушва телефона на Юнкер?
Шефът на Европейската комисия продължава с сякаш полушеговит звук, само че засягайки неща, севсем не почтени за смях.

„ Въпреки че всички разискват сигурността на 5G мрежите, аз съм благополучен да разгадавам на моята надеждна Nokia (не напълно нов модел, само че почти), с цел да ме защищава от любопитни уши. Защото в този момент ще ви споделя нещо от моето минало. Спомням си, че затворих телефона след нескончаем диалог с моя безценен другар Бил Клинтън, единствено с цел да получа телефонно позвъняване от Жак Ширак няколко минути по-късно. Без искания за умения на вещател Жак ме попита: „ Но за какво ти сподели по този начин на Клинтън, Жан-Клод? “ Е, благодаря, че ме подслушвахте, мон ами. Отделно от това обаче, Съединени американски щати надалеч не са единствените, които слушат телефонните ви позвънявания “.

Гръцкият финансов колапс
„ Прекарахме седем месеца, имахме 16 срещи на Еврогрупата и четири срещи на върха, като се борихме за опазване на Гърция в еврозоната. Това беше изпитателно време за всички нас – въпреки и за никого толкоз доста, що се касае за смелия народ на Гърция. след повече от 500 съвещания на съвета мога да кажа – тези месеци сами по себе си заслужават да бъдат маркирани – с народа на Гърция като същински герои на историята “, това споделя Юнкер в специфичен коментар за финансовата рецесия в гръцката страна.

Брекзит и поетата щафета след Юнкер
В своите прощално споделени визии Юнкер счита, че всеобхватната висока поддръжка за Европейския съюз е провокирана „ в немалка степен от дебата към Брекзит, който е подчертал достолепията на европейското участие “.

Напускащият президент на Европейската комисия дава по този мотив съвет на основния си договарящ за Брекзит Мишел Барние. „ По въпроса за Брекзит аз наех най-способния юрист за бракоразвод „ в града “, мон шер Мишел, който два пъти контракти най-хубавата допустима договорка за бракоразвод с уверения, че фамилията на ЕС-27 ще остане единно “, сподели той.

„ В прочут смисъл не съм неудовлетворен от излизането на Англия от Европейски Съюз, тъй като ми се разрушава сърцето да видя член на нашия съюз да напуща средата си “, заключава Юнкер по въпроса за Брекзит.

Семейни работи
През тези минали години, споделя още Жан-Клод Юнкер, постоянно се е чувствал като „ европейски фамилен терапевт, пробвайки се да поддържа всички щастливи на борда “. „ Не забравяйте, че референдумът за Брекзит не беше единственият референдум, с който трябваше да се оправя. Да си спомним холандското съглашение за асоцииране с Украйна, датското за взаимна битка против престъпността и решението на Швейцария да ограничи свободното придвижване на жители на Европейски Съюз “.

По-нататък Юнкер регистрира някои моменти на уязвимост на Европейски Съюз и провокациите, които са рискували да подкопаят хубавичко връзка сред водачите.

„ Наистина имаше миг през 2016 година, когато нещата изглеждаха много мрачни. Но постепенно и несъмнено съюзът ни съумя да се отдели от ръба. На 25 март 2017 година европейските водачи се събраха в Рим, с цел да възобновят обетите си, обещавайки да се държат един за различен и дружно да продължат напред. Това ще остане един от най-милите ми мемоари от този интервал. Подписах тази декларация със същата химикалка, в същата зала, в която някогашният министър председател на Люксембург Йозеф Бех подписа истинския Римски контракт, с който беше основана Европейската икономическа общественост през 1957 година

Парижкото съглашение за климата за мен удостовери това, което към този момент знаех в сърцето си: Когато Европейският съюз работи дружно, неговата комбинирана дипломатическа мощ може да промени света за идващите генерации. Без Европейски Съюз Парижкото съглашение нямаше да съществува. Изправени пред все по-непостоянен световен пейзаж, не би трябвало да изпускаме погледа си върху това какво може да се реализира, когато сме обединени “.

Бившият към този момент ръководител на Комисията е благополучен, че новата такава на Урсула фон дер Лайен явно ще продължи в тази посока.

Всичко опира до пари
Новото, което бе обявено от Юнкер, е изследване на Евробарометър, което ще бъде оповестено през днешния ден, показващо поддръжка за еврото на все по-висок стадий: 76% от интервюираните жители считат, че еврото е положително за еврозоната, а 65% – че е положително за личната им страна. „ Това съставлява най-високото равнище на поддръжка, откогато тези изследвания са почнали през 2002 година “, разяснява той.

69% от жителите считат, че би трябвало да има по-голяма съгласуваност във връзка с икономическите и бюджетните политики. Дори и с по-малка поддръжка от Италия, тя въпреки всичко е още цели 69%, а във Франция е даже още по-голяма – 75%.

„ Радвам се, че ставам очевидец на тази рекордна поддръжка за нашата единна валута в последните ми дни на поста като ръководител на Комисията: Днешните числа са удостоверение на значимостта на еврото послучай честването на 20-ия му рожден ден! “, разяснява Юнкер.

Бъдещи ходове
От 1987 година 10 милиона младежи са взели присъединяване в програмата „ Еразъм “, 4 милиона от които са взели участие сред 2014 и 2019 година Това е резултат от рекордни вложения на Европейски Съюз, европейските жители и техният избор да учат, да се развиват, преподават, работят или отпътуват като доброволци в името на тази стратегия в чужбина, разкрива още ръководителят.

Предстои работа и във връзка с безплатния роуминг. „ Европейците в придвижване в никакъв случай не са си разговаряли толкоз постоянно – изключително нашите жители от България, Хърватия, Чехия и Полша. Противно на общоприетото мнение, цените на мобилните услуги в действителност паднаха в целия Европейски Съюз от 2017 година насам, когато намалихме таксите за прилагане на вашия телефон в чужбина, довело до десетократно нарастване на потреблението на мобилни данни.

Европейски Съюз и Съединени американски щати – Юнкер и Тръмп
„ От „ корав юначага “ до „ жесток палач “ – това не са думи, които се приписват на доста люксембургци, само че ги одобрявам като похвали “, майтапи се още веднъж Юнкер и продължава:

„ Понякога размерът има значение (знаех го!): На Г-7 в Таормина през 2017 година президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп ме срещна със брачната половинка си с думите: „ Всички тези държавни глави тук – Меркел, Макрон и така нататък – са глави на една страна. Но Жан-Клод – той дава отговор за 28! “

Година по-късно, когато идва в Белия дом единствено седмица откакто Европейски Съюз и Япония подписват комерсиално съглашение на стойност една трета от международния Брутният вътрешен продукт, съгласно Юнкер Доналд Тръмп е усетил голяма бизнес опция в договаряния с Европейски Съюз, най-големия търговски блок в света – и в този момент вносител номер 1 на американска соя. Въпреки че двамата не постоянно са съгласни един с различен, „ има неприкритост и искреност в връзките, което е от главно значение за всяко партньорство, в случай че желаете да постигнете прогрес “, счита Юнкер.

За него връзката: ЕС-САЩ е на първо място другарство, учредено на хора, а освен на политика.

“Когато дадох на Доналд фотография на военно гробище в Люксембург, където е заровен генералът от Съединени американски щати Джордж Патън, на гърба й написах: „ Скъпи Доналд, дано си спомним общата ни история. “ Исках да му припомня, че съм там като другар “.

Бъдещи уроци
Европа остава най-малкият континент. От 25% от световната добавена стойност, която отчитаме през днешния ден, нашият дял, в случай че всичко върви добре, предвижда Юнкер, ще спадне до 15% за 10 до 15 години. До 2030 година евентуално никоя европейска страна към този момент няма да бъде член на Г-7. В демографски проект ние също вървим надолу. Така че съветът му е да не заличаваме националните си идентичности, а „ да ги подхранваме, наблягайки на нашите общи полезности още веднъж и още веднъж, както и на нашите характерности – нещата, които вършат Европа такава, каквато е “.

„ Европа би трябвало да остане мощен дирек на НАТО, който не е толкоз „ починал “, колкото в лека сънливост, от която може елементарно да се разсъни. Европа към този момент съумя да разсъни това, което нарекох „ Спящата хубавица “ на Лисабонския контракт – нашето непрекъснато структурирано съдействие – по въпросите на защитата, тъй че имаме прочут опит по въпроса.

Пропуснати благоприятни условия
Първото публично посещаване, което прави Юнкер в страна от Европейски Съюз като ръководител на Комисията, е това в Кипър, където „ употребява задоволително халуми, с цел да му стигне за цялостен живот. „ С огромна персонална горест признавам, че към момента не сме очевидци на обединяването на острова, само че аз пребивавам с вярата, че това може да стане “, регистрира Юнкер.

Блокадата на Северна Македония и Албания
„ Ако силата на Европа се крие в това, че сме благонадежден сътрудник – някой, на който може да се разчита да пази световния ред, учреден на многостранни правила, нашата уязвимост се състои в неспазването на нашите обещания – както нашите, по този начин и тези на нашите интернационалните съдружници. Превъзходен образец за това е политиката ни на разширение и срамната некадърност на европейските водачи да изпълнят своя ангажимент за започване на договаряния за присъединение със Северна Македония и Албания, откакто тези държавни управления извършиха нужните критерии. Уважението би трябвало да бъде извоювано и ние желаеме да запазим доверието в нас, би трябвало да вършим това, което споделяме, че ще създадем – вътре и вън “, е безапелационната позиция на Жан-Клод Юнкер по въпроса за блокадата на двете балкански страни.

Не “Сбогом ”, а “Au revoir “!
Последните прощални думи на отиващият си ръководител на Европейската комисия не могат да не ни разчувстван.

„ След като опаковах движимостите си и изпразних офиса си, остава единствено да предам документите и ключовете на моята наследница Урсула фон дер Лайен. Ще създадем това идващия вторник, когато най-сетне ще заема мястото си на председателската стена на славата. Днес ще слезе в пресцентъра по обяд, с цел да си взема прощаване и да увековеча този ден в една последна фотография “.

Жан-Клод Юнкер не пропуща да насочи и своите благодарности „ към 32 000 европейски държавни чиновници, които посвещават живота си на подобряването на Европейския съюз всеки ден “.

„ Имам отделено място и за незнайните герои – преводачите и съветниците, водачите, охранителите и готвачите. Те изпълват тази институция с живот и осветяват моето всекидневие от години “.

Последното послание Жан-Клод към всички европейци и читатели на Политико е:

„ Аз не съм по сбогуванията, тъй че скърбя да ви осведомявам, че това няма да е последният път, когато ще чуете за мен. Дори оттегляйки се от дейната политика, в никакъв случай няма да престана да давам глас и сърце за Европа. Така че – не „ Сбогом “, a “Au revoir “! /БГНЕС
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР