Депутатите от Комисията по правни въпроси разгледаха на първо четене

...
Депутатите от Комисията по правни въпроси разгледаха на първо четене
Коментари Харесай

Спецдирекция в КПКОНПИ да разследва, приеха депутатите в комисия

Депутатите от Комисията по правни въпроси разгледаха на първо четене три законопроекта, касаещи измененията в Антикорупционната комисия. Народните представители отхвърлиха оферти от Министерски съвет законопроект, касаещ противопоставяне на корупцията измежду лица, заемащи висши обществени длъжности с 6 гласа " за ", 3 гласа " срещу " и 12 гласа " въздържали се ".

Вторият законопроект на Кирил Петков и група народни представители, също бе отритнат с 5 гласа " За ", 3 гласа " срещу " и 12 гласа " въздържали се ".

Народните представители обаче поддържаха третия законопроект, импортиран от ГЕРБ/СДС с 12 гласа " за ", без срещу и 6 гласа " въздържали се " . Предложението на групировката на Бойко Борисов е Комисия за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добитото имущество (КПКОНПИ)   да има седем членове, един от които да е ръководител. Шестима да се оферират и избират от Народното събрание. Един да се предлага от президента, само че да се избира от Народното събрание. Ако номинацията от президента бъде отхвърлена, може да издигне нова. Идеята е тя да се ръководи на ротационен принцип. ГЕРБ са предложили следствието и разкриването на корупционните действия да се прави от Специализирана дирекция " Противодействие на корупцията ". ГЕРБ оферират и лишаване на нелегално добитото имущество да се реализира от обособена комисия.
 13 млн.лв. спечелила КПКОНПИ за страната от нелегално имущество през 2022
13 млн.лв. спечелила КПКОНПИ за страната от нелегално имущество през 2022

Над 11 000 лица през 2022 година са тествани за спор на ползи.

Бившият правосъден министър Надежда Йорданова съобщи, че ще гласоподава в поддръжка на антикорупционните закони . Отнемането на противозаконното добито имущество и случаите на корупция по високите етажи на властта, които се намират на обществени длъжности - двете правни групи наредба пазят друг публичен интерес, обгръщат друг кръг лица и самата процедура, при която се организират е друга, изясни Йорданова.

Тя настоя сред първо и второ четене да се създадат оферти и корекции за разделянето на КПКОНПИ и да не стане наказателен орган и политическа бухалка .

Йорданова настоя още да се дефинира и преднамерено съвещание на Комисията по правни въпроси, с цел да се реши по какъв начин да се действа с другите законодателни самодейност по отношение на законопроектите за противопоставяне на корупцията. Председателят на правна комисия Стою Стоев поддържа настояването на Йорданова да има настрана съвещание да се изслуша и министърът на правораздаването по тематиката .

Стоев посочи, че ще гласоподава " въздържал " се за законопроекта на Министерски съвет, касаещ противопоставяне на корупцията измежду лица, заемащи висши обществени длъжности. Той обаче ще поддържа законопроекта за противопоставяне на корупцията на ПП/ДБ и ГЕРБ/СДС .

Смиляна Нитова от Българска социалистическа партия добави, че в трите законопроекта има рационални оферти, само че социалистите ще поддържат този на ГЕРБ , макар че има елементи за доизчистване.

От " ИТН " (ИТН) заявиха, че ще поддържат законопроекта на Министерски съвет за промени в антикорупционната комисия . От групировката на Слави Трифонов обаче ще внесат промени сред първо и второ четене . За Има Такъв Народ е по-важно КПКОНПИ да остане една, а не да се раздели на две обособени комисии. Мислете сред първо и второ четене да не създадем следващия неуспех със правосъдната промяна, маркиран зад благородни подбуди, прикани Гроздан Караджов.

Припомняме, че законопроектът на Министерски съвет за промени в КПКОНПИ стъпва на концепцията, че е належащо да се сътвори нов проверяващ орган, който да се занимава с корупцията измежду лица, заемащи висши обществени длъжности . Основната цел е основаването на ефикасен орган за битка с корупцията, който да концентрира в себе си единствено тези пълномощия, които директно засягат предварителната защита и противодействието на корупционните закононарушения.

Предлага се структурна и организационна промяна, като се основава Комисия за противопоставяне на корупцията, състояща се от петима членове, избрани по напълно нов метод - двама от тях се избират от Народното събрание, един се назначава от президента и по един се избира от Общото заседание на съдиите от Върховния касационен съд и надлежно от Общото заседание на съдиите от Върховния административен съд. Предвижда се комисията да се ръководи на ротационен принцип за една година, като ръководителят ще се дефинира посредством чоп.

Друго главно направление е обвързвано с разкриването и следствието на избрани закононарушения, характеризирани като корупционни закононарушения, осъществени от лица, заемащи висши обществени длъжности.

Предвижда се следствието да се реализира от чиновници на комисията, назначени на служба " проверяващ контрольор ", при изискванията и по реда на Наказателно-процесуалния кодекс. Предлага се служебните им правни отношения да пораждат, надлежно да се приключват не от ръководителя на комисията, а с решение на комисията като групов орган, като на проверяващите инспектори няма да може да се разпореждат други действия отвън активността по следствие на закононарушения. На служба " проверяващ контрольор " ще се назначават адвокати с минимум 10 години юридически стаж след извършен конкурс и сполучливо премината инспекция за честност.

Със законопроекта се оферират промени и в други закони предвид на преструктурирането на сегашната КПКОНПИ и основаването на Комисия за противопоставяне на корупцията. Предвижда се ограничение на обсега на настоящия антикорупционен закон, като с наредбите ще се уреждат спорът на ползи, публичността на имуществото на необятен кръг лица, както и отнемането на нелегално добитото имущество. Предлагат се промени и в Наказателно-процесуалния кодекс, като се основава опция за правосъдно обжалване на отводите за формиране на досъдебно произвеждане.

В законопроекта на Кирил Петков и група народни представители се предлага структурна и организационна промяна, при която активността по противопоставяне на корупцията и определяне на спор на ползи се разделя от активността по лишаване на нелегално добитото имущество, като се основава Комисия за противопоставяне на корупцията, а настоящата КПКОНПИ се трансформира в Комисия за лишаване на нелегално имущество .

Законопроектът планува служба " проверяващ контрольор ", който ще прави дейности по следствие на корупционни закононарушения по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, само че при опазване на управителната роля на прокуратурата в досъдебното произвеждане. Разписана е опция за обжалване по правосъден ред на постановленията на наблюдаващия прокурор, с които се отхвърля формиране на досъдебни производства.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР