Делегации от 44 държави ще търсят решения на демографските проблеми

...
Делегации от 44 държави ще търсят решения на демографските проблеми
Коментари Харесай

Тревожна прогноза: Населението ще намалее с до 25% за две десетилетия

Делегации от 44 страни ще търсят решения на демографските проблеми на конференция в София. На нея ще бъдат разисквани проблеми, свързани с ниската раждаемост, застаряването на популацията и контролиране на миграцията. Организатори на срещата са Министерството на външните работи, общественото министерство и Фондът на Организация на обединените нации за популацията.

Директорът на районния офис на Фонда на Организация на обединените нации за Източна Европа и Азия Аллана Армитаж даде особено изявление за Българска национална телевизия.

" Държавите в района са доста обезпокоени от демографските промени, застаряването на популацията, ниската раждаемост, намаляването на популацията, само че с изключение на тези страни, които са над 30 и ще се включат в конференцията има и доста други страни, отвън района като Япония, Корея, Мексико, които също имат интерес към тематиката ", сподели Аллана Армитаж, шеф на районния офис на Фонда на Организация на обединените нации за популацията за Източна Европа и Централна Азия.

Целта на конференцията е да се промени метода, по който се гледа на демографията, разясни Армитаж и добави, че стремежът е " да преминем от едно схващане на демографските промени като рецесия към нови благоприятни условия, които посредством верните политики могат да доведат до разцвет на популацията ".

На Конференцията ще се обсъдят разнообразни политики, които да доведат до стабилно развиване в района. Българското държавно управление, дружно с други държавни управления ще обсъдят какви са работещите решения и какви положителни практики могат да се приложат.

Аллана Армитаж разяснява и връзките на България със Северна Македония. На въпроса би трябвало ли да се даде светлина от страна на България за започването на началото на договарянията за участие в Европейски Съюз, тя отговори по този начин:

" Аз съм тук за конференцията, знам, че тези въпроси ще се уредят сред обособените страни. Като представител за Фонда на население на Организация на обединените нации, нашата цел е да поддържаме страните да приложат най-хубавите политики, които се основават на човешките права и научни доказателства и съм сигурна, че те ще намерят най-хубавия метод ", сподели Армитаж.

Според отчет на Организация на обединените нации от 2019 година България ще загуби четвърт от популацията си до 2050г.

" Има общи проблеми, които не важат единствено за България. Те са годни и за района. В доста страни понижава популацията с 20-25 % и прогнозите са, че това ще се случи в идващите 15-20 година Това е общ проблем за всички и тъкмо по тази причина организираме конференцията, с цел да забележим какво може да се направи по отношение на демографските промени. Разбира се няма елементарно и бързо решение. Трябва да има всеобхватни политики, които да бъдат ориентирани към стремежите на младежите, с цел да могат те да просперират в своите страни, с цел да може да отговорим на въпроса за какво дамите, фамилиите нямат повече деца, тъй като доста от тях биха желали да имат повече деца, само че не могат заради разнообразни аргументи. И с тази конференция желаеме да могат да се формулират такива политики, с цел да може да настъпи смяната ", изясни Аллана Армитаж.

Армитаж открои и следната позитивна наклонност:

" Интересно е, че макар пандемията от Коронавирус, има нови благоприятни условия. Наблюдаваме да вземем за пример противоположна миграция. Много хора се връщат назад в родните си страни и това се следи в България, както и в Сърбия и по тази причина е моментът да се разработят такива политики, които да разрешат на хората да работят от у дома, да имат по-добра съгласуваност. Изобщо да измислим новаторски способи, с цел да можем да разгадаем демографските провокации. И тук главното обръщение е, че не е значим какъв е броят на хората. Това, което е значимо е човешкият потенциал. Човешкият капитал, по тази причина би трябвало да влагаме в опазване на здравето и в обучение. И както споделя един от водещите, че не е значим броят на мозъците, значимо е какво има в тези мозъци, с цел да има разцвет ", добави Армитаж.

Според нея от елементи демографските промени са нещо позитивно, тъй като хората живеят по-дълго.

" Те са в по-добро здраве и виждаме, че в района популацията застарява, само че това е по този начин, тъй като има по-дълга дълготрайност на живота и по-добро здравослосно положение. Трябва да сме признателни за това. Същевременно обаче държавните управления би трябвало да обезпечат услуги за възрастното население. По отношение на намаляващата раждаемост, това е наклонност, която виждаме през последните десетилетия. Не е нещо ново. Това, което виждаме е, че в страните, където има повече тъждество сред половете има по-голяма раждаемост. Защото дамите получават нужната поддръжка и на работното място, и у дома и могат да раждат повече деца или най-малко толкоз, колкото те биха желали. Нашата цел не е да променим демографията, а да подсигуряваме, че държавните управления създават нужните политики за поддръжка на хората ", сподели още Армитаж.

Тя добави, че раждаемостта е обвързвана с стопанската система, със фамилното отношение. По думите ѝ това са дълготрайни въпроси и нямат бързо решение - дали имат жилища и опция, които могат да си разрешат фамилиите.

На въпроса за какво българите би трябвало да останат в България да живеят, Армитаж отговори по този начин:

" България е доста красива страна. България се развива добре. Посланието ми е, че не би трябвало хората да стоят непрекъснато, където са. Хората би трябвало да са свободни да пътуват, само че това, което би трябвало да реализираме е да подсигуряваме, че в България както и в други страни има верните политики, които дават опция на хората да решат дали да се развиват и просперират в своята страна и това е крайната цел, да можем да дадем тези благоприятни условия да живеят в личната си общественост. За младежите това значи достъп до претовареност и обучение. България е доста красива страна, аз самата с наслада бих живяла тук ", сподели Аллана Армитаж.

Цялото изявление на Паулина Найденова с Аллана Армитаж може да гледате във видеото
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР