Държавата даде твърде много средства, близо 6 млрд., за да

...
Държавата даде твърде много средства, близо 6 млрд., за да
Коментари Харесай

Христина Христова: Държавните пари да не се дават на калпак, на всяка фирма в България


Държавата даде прекалено много средства, близо 6 милиарда, с цел да компенсира цената на електрическата енергия за бизнеса, означи Христова

Държавните пари да не се дават на калпак, на всяка компания в България, разяснява пред Радио " Фокус " някогашният обществен министър Христина Христова.

" Държавата даде прекалено много средства, близо 6 милиарда, с цел да компенсира цената на електрическата енергия за бизнеса. Но беше обещано не на който има потребност, а на всички, в това число и на тези от бизнеса, които на основата на тези помощи образуваха своите свръхпечалби ", уточни Христова. Тя не счита, че страната, откакто предходната година обилно раздаде пари " на калпак ", в този момент ще успее да си ги вземе назад с нов налог " свръхпечалба " от 33%.

" Не е всекидневно времето, в което живеем, не е умерено, не са положителни прогнозите за инфлацията. В такова извънредно време не може с нормални ограничения. Очевидно би трябвало да се вземат ограничения, само че страната би постъпила добре, в случай че не разходва държавните пари да дава на калпак на всеки, на всяка компания в България ", предизвести някогашният обществен министър. Христова посочи, че цената на енергоносителите е почнала да се успокоява и от тези пари страната ще спести задоволително.

Относно концепцията за облагане на свръхпечалбите, Христова означи, че надали ще се отчетат огромни свръхпечалби.

" Може би някъде, където се възползваха от инфлацията образуваха свръхпечалби и някои страни към този момент направиха това еднократно - за обстановката, в която се намираме, поради инфлацията. Предполагам, че занапред ще се подлага на спор във финансовия и стопански екип на държавното управление и в съответните комисии в новото Народно заседание този въпрос ", посочи специалистът. За Христова това, което би трябвало да се направи и което не беше направено в предходното Народно заседание е да се акцентира на приходната част на бюджета.

" Много изявления имаше, все свързани с разноските, три пъти бяха увеличавани пенсиите, не че те са огромни, само че това е социално-финансова система, при която би трябвало да се търси резистентност на финансите. През 2022 година 15 милиарда бяха дадени за пенсии, в този момент се обрисуват през 2023 година - 19 милиарда, тъй че и тук би трябвало да се търси някакъв баланс ", безапелационна е Христова.

 
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР