Четири нови ядрени реактора до 2050-та година предвижда стратегията за

...
Четири нови ядрени реактора до 2050-та година предвижда стратегията за
Коментари Харесай

Министър Христов за ПАВЕЦ Чаира: Ситуацията е много тежка, трябва ни стратегическо решение

Четири нови нуклеарни реактора до 2050-та година планува тактиката за развиване на нуклеарната енергетика на България. Това съобщи министърът на енергетиката пред отрасловата парламентарна комисия.

Два от реакторите ще бъдат на съществуващата площадка на АЕЦ " Козлодуй ". Други два ще бъдат на площадката в " Белене ".  Министър сподели, че е добре да има повече конкуренция за това какъв тип би трябвало да бъдат реакторите:

" Изграждането е синхронизирано с изваждането от употреба на съществуващите 5-ти и 6-ти блок, тъй че в идеалния вид към 2050 година да имаме 4000 мегавата работещи мощности от нуклеарна сила. Относно технологията, моята рекомендация е да не се фокусираме извънредно върху американската страна, а да водим договаряния с няколко стратегически колегата, в това число " Уестингхаус ", " Фраматом ", " Шкода ", IDF, защото това дава конкурентна среда и по-гъвкави благоприятни условия ".

Стратегията си за развиването на нуклеарната енергетика служебният енергиен министър ще показа на конгрес идната седмица, стана ясно още на съвещанието на Комисията по енергетика в Народно събрание.

Министърът разяснява и обстановката със стратегическата ПАВЕЦ " Чаира ":  " Ситуацията с ремонта на " Чаира " е тежка ", сподели пред депутатите. В момента се изготвя отчет дали ремонта на авариралата предходната година турбина да продължи на място, с цел да бъде осъществен по различен метод.

Министър изясни, че останалите три турбини са посочили същия проблем като авариралата и добави, че най-евтиният вид е ремонта на ПАВЕЦ " Чаира " да стане на място и цената му ще е към 2 милиарда лв..

" ПАВЕЦ " Чаира " е основен детайл в българската енергетика и най-после ще би трябвало да се вземе стратегическо решение, в случай че би трябвало да се прави капитален ремонт и има опция да се прави на място с някакъв избран риск -  дали го вършим, или вървим по цялостното преустрояване, само че това би трябвало да ви кажа, значи цялостен ров, изваждане на съществуващите системи, вграждането на нови и отначало затваряне. Тоест ние приказваме съвсем за строителство отначало. Ситуацията е доста тежка, неповторим случай в света. Никъде другаде няма такава повреда ", разяснява министърът.

 
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР