Чехия и Русия са първите полуфиналисти в олимпийския турнир по

...

Чехия изхвърли САЩ от хокейния турнир след дузпи, руснаците стигнаха полуфиналите с лекота

Чехия и Русия са първите полуфиналисти в олимпийския шампионат по хокей на лед за мъже. Чехите победиха Съединени американски щати с 3:2 след дузпи в най-драматичния дуел от началото на директните елиминации, а руснаците разрушиха Норвегия с 6:1.

В отсъствието на звездите от НХЛ Съединени американски щати предстоящо останаха без орден в мъжкия хокей във втора поредна олимпиада и трета от последните четири. Преди четири години в Сочи американците изгубиха мача за бронзовите медали от Финландия, която застана на пътя им и в четвъртфиналите през 2006 година във Торино.

Чехия се класира за полуфиналите за пръв път от игрите в Торино, когато завоюва бронзовите медали. В предните две олимпиади чехите, които са олимпийски първенци от Нагано `98, непроменяемо отпадаха в четвъртфиналите - от Финландия във Ванкувър и от Съединени американски щати в Сочи.

Днес чешките хокеисти взеха реванш за загубата преди четири години. Колежанинът Райън Донато даде задатък на Съединени американски щати след 6:20 минути игра, само че пет минути преди края на първата четвърт Ян Колар изравни с първия си гол от началото на шампионата.

Попадение на Томаш Кундратек докара до поврат в резултата осем минути след началото на втората четвърт. Само 129 секунди по-късно обаче Джим Слейтър възвърне равенството. Резултатът се резервира след последната част, а продълженията също не доведоха до ново попадение.

Така се стигна до осъществяване на дузпи, при които само Петер Коукал съумя да прати шайбата във вратата. Павел Француз отрази всеки един от петте изстрела на американците и подсигурява присъединяване на своя тим в полуфиналите.

Коукал означи дузпата, която прати Чехия на първи олимпийски полуфинал от Торино 2006
© Reuters

В другия четвъртфинал от дневната стратегия съветските хокеисти нямаше никакви проблеми против Норвегия. Те натрупаха стабилен задатък от три гола още през първата четвърт. Точни бяха Михаил Григоренко, Никита Гусев и Вячеслав Войнов.

Александър Бонсаксен върна едно попадение за скандинавците в седмата минута на втората четвърт. 74 секунди по-късно Сергей Калинин направи 4:1, а в 33-ата минута Никита Нестеров означи пети гол за съветския състав. Седем минути преди края на дуела Иван Телегин оформи финалния резултат.

Руските хокеисти ще се изправят против чехите в спор за място на полуфинала. Другият полуфинал ще бъде избран от дуелите Швеция против Германия и Канада против Финландия, които стартира в 14.10 часа българско време.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Пьонгчанг 2018 (224)
Източник: dnevnik.bg