Бяхме сравнително бедни, но ваканцията на морето беше весела, шумна

...
Бяхме сравнително бедни, но ваканцията на морето беше весела, шумна
Коментари Харесай

Спомени от соца: Когато нямаше олинклузив и ядяхме филии на плажа

Бяхме относително небогати, само че ваканцията на морето беше радостна, шумна и всички бяхме щастливи
Някога почивките не бяха бленуван мираж, нито дълго планувано събитие. Не се правеха резервации за лятото още през зимата. Нямаше олинклузив и такива лиготии като море за един уикенд.
Когато нашите вземеха отпуска, товарехме багажника на москвича, събирахме съвсем цялата мебелировка – тенджери, тигани, легени, като че ли се готвехме за война. Безкрайните мерки не минаваха без разправи и дори кавги за купищата куфари и торби, с които майка ми товареше багажника.
Взимахме няколко торбички за повръщане по пътя и потегляхме. Който нямаше кола, хващаше нощния трен до Бургас. На морето оставахме най-малко 15 дни. А не като в този момент, когато колкото да измолваме седмица отпуска, пък и нямаме пари да си позволим по-дълга почивка.

Навремето нямаше всевъзможни заведения за хранене и пицарии. Мажехме филиите на плажа, пиехме лимонада и се надявахме за вечеря да няма зелен фасул и кисело мляко в столовата на почивната станция.
Не можеше да влизаме в морето преди 10 часа и едвам дочаквахме този миг. Но беше парадокс да се опълчим на родителите. Още по-мъчително беше нареждането да спим следобяд най-малко час и чак по-късно да вървим отново на плаж. Сформирахме си банди с другите деца и вечер се отдавахме на игри и всевъзможни бели, до момента в който възрастните гледаха „ Шатовалон ”. Не се разминаваше без някой и различен пестник.
Нашите нямаха пари за заведения за хранене, бяхме относително небогати, само че ваканцията на морето беше радостна, шумна и всички бяхме щастливи.

Ако ти се върви на море при социализма, имаше три избора:
1. Къмпинг (около 4,10 лева на вечер за двама с палатка и кола в препълнени къмпинги, множеството без топла вода, безкрайни опашки по магазините или скъпи кебапчета в бира-скарата. Гледай да си набавиш отнякъде къмпинг съоръжение от Чехия и Германска демократична република, в България модерно такова не се продава)
2. Почивна станция (около 30-40 лева на седмица, строго разписание на времето – закуска рано заран, обяд по тъкмо несъмнено време и вечеря относително рано, има планувани и „ културномасови мероприятия ”. Има топла вода. Вратата се заключва след 12 часа.
3. На квартира (наемаш стая и от там нататък се грижиш самичък за себе си, топлата вода не е гарантирана). Планираш почивката си най-малко няколко месеца преди този момент — отпуските на съпрузите би трябвало да съвпаднат (не е наложително обаче, зависи от работодателя). ”

Инфо: Petel

Източник: vijti.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР