Близо двадесет години след въвеждането на регулации върху търговията с

...
Близо двадесет години след въвеждането на регулации върху търговията с
Коментари Харесай

WWF: Нелегалната търговия с хайвер заплашва есетрите по света

Близо двадесет години след въвеждането на регулации върху търговията с есетри от Конвенцията за интернационална търговия със застрашените от изгубване типове (CITES), незаконната продажба на техния хайвер продължава, сочи взаимно изследване на природозащитните организации WWF и TRAFFIC. Според отчета, озаглавен " Разбиране на световния пазар за хайвер ", тази противозаконна активност излага на сериозен риск така и така застрашените типове. Проучването е направено на база на формалните данни за експорт и произвеждане, декларирани към CITES, както и на действителни инспекции на пазарите в няколко основни страни на ползване – Китай, Франция, Германия, Япония, Русия и Съединени американски щати.

Като съществена причина документът акцентира минусите на системата за етикиране на хайвера, въведена от CITES. Проучването демонстрира, че тя отсъства в редица страни - потребителки, което улеснява незаконната търговия с див хайвер, както на вътрешния, по този начин и на интернационалния пазар. " Изследването демонстрира, че непоследователността в дизайна, слагането и качеството на етикетите съставлява сериозен проблем и затруднява напъните на управляващите, производителите и потребителите да разпознават подправените етикети ", разяснява един от създателите на изследването Хироми Шираиши.

Данните на CITES демонстрират, че за интервала сред 2010 и 2015 година България влиза в топ 5 на държавите-износителки на хайвер, добиван в изкуствени условия. Произвеждайки повече от 2800 кг в интервала, страната ни се подрежда след Китай, Италия, Съединените щати и Азербайджан. Експертите са разкрили хайвер, заявен с български генезис и по време на физическите изследвания.

Изследването демонстрира още, че за 15 години, от 2000 до 2015 г, пазарът на хайвер се е свил повече от половина – от 229 тона на 108 тона. Освен това, през 2015 година, 95% от заявената международна търговия на хайвер е била от аквакултури. Този резултат не е озадачаващ, тъй като в интервала влизат няколко забрани за рандеман на диви есетри. В България първата петгодишна възбрана е въведена през 2012 година и беше удължена до 2021 година Незаконният рандеман на хайвер и месо от есетри обаче продължава.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР