България ще продължи да оказва пълна подкрепа на Молдова в

...
България ще продължи да оказва пълна подкрепа на Молдова в
Коментари Харесай

Каним млади хора от Молдова да учат у нас

България ще продължи да оказва цялостна поддръжка на Молдова в промените, които страната би трябвало да предприеме по пътя към Европейския съюз. Това бе посланието, което министърът на външните работи Екатерина Захариева насочи в Кишинев на срещите си с премиера Павел Филип и вицепремиера и министър на външните работи и европейската интеграция Андрей Галбур.

“България мина през доста сложни промени и доста хора у нас се питаха коства ли си, само че през днешния ден може да кажем, че в действителност си е коствало. Брутният вътрешен продукт се утрои за 10 години участие в Европейски Съюз, икономическият ни растеж е 4%, външният ни дълг е един от най-ниските в Европа като % от Брутният вътрешен продукт, приходите на жителите се усилват всяка година. Но най-важното е, че хората на България имат към този момент самочувствието на жители на Европейски Съюз: могат да пътуват, да работят, да учат на всички места в Европа”, сподели Екатерина Захариева. Тя акцентира, че промените, които реализира държавното управление на Молдова, не са поради Брюксел, а поради жителите на тяхната страна.

България бе една от първите страни от Европейски Съюз, която ратифицира подписаното сред Молдова и Европейски Съюз на 27 юни 2014 година съглашение за асоцииране с Европейски Съюз - по-малко от месец след подписването му.

“Много ви благодаря за поддръжката по пътя ни към Европа. Нуждаем се от вероятност и от светлина в тунела, не може да стоим непрестанно на кръстопът”, обърна се към българския си посетител министър-председателят на Молдова Павел Филип, който предложения на посещаване българския си сътрудник Бойко Борисов.

Молдовският министър председател срещна Екатерина Захариева с хода на правосъдната и просветителната промяна в страната. Българският вицепремиер му благодари, че държавното управление на Молдова е наложило мораториум върху закриването на учебни заведения в дребните обитаеми места, което щеше да засегне и областите с българско население.

“Щастлив съм, че дружно ще открием българското консулство в Тараклия. Надявам се то да се употребява освен за административни услуги, а с цел да поддържа българските обичаи - културни и езикови. Мисля, че е значимо българският език освен да се учи, само че и да се употребява в обществото ни”, сподели вицепремиерът и министър на външните работи и европейската интеграция Андрей Галбур на срещата си със своя български сътрудник.

Вицепремиерът Екатерина Захариева му благодари за помощта за откриването на консулството. “Българите в Тараклия са мост сред нашите две страни - би трябвало да подкрепим образованието им и българския бизнес, с цел да способстват за стопанската система на Молдова”, сподели тя.

Според преброяването от 2014 година на територията на Република Молдова живеят 51 867 жители от български генезис, съсредоточени най-вече в южните региони на страната, и към 12 хиляди в Приднестровието. Българите имат статут на малцинство и право на двойно поданство.

През образователната 2016/2017 година в български университети със стипендии от българската страна бяха признати за образование 104 студенти от български генезис, живеещи в Молдова, от които 27 по магистърски стратегии, 3 специализанти и 6 докторанти. За образователната 2017/2018 година България ще финансира образованието на 62 български студенти от Молдова.

Наблюдава се и усилване на бизнес контактите сред двете страни. Стокообменът гладко се усилва, като през 2016 година доближава 94,1 млн. щатски $. През 2016 година 179 034 молдовски жители са посетили България за туризъм и отмора – с 9.1% нарастване по отношение на 2015 година За седемте месеца на 2017 година техният брой е бил 115 775 души, което е 16,5% повече по отношение на същия интервал на 2016 г.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР