България Напрежението в Близкия Изток крие много рискове за България,

...
България Напрежението в Близкия Изток крие много рискове за България,
Коментари Харесай

Напрежението в Близкия Изток крие много рискове за България, смята Каракачанов

България Напрежението в Близкия Изток крие доста опасности за България, счита Каракачанов Въпреки това обаче той съобщи, че няма заплаха за българските офицери в Ирак  Василена Василева 6 януари 2020, 17:10  Напрежението в Близкия Изток крие доста опасности за България, счита Каракачанов
В Ирак имаме двама офицери, само че те не са във военна задача, а задача по образование на персоналния състав на иракската войска. Към момента няма заплаха за техния живот и здраве. Това съобщи военният министър Красимир Каракачанов, който взе участие в Богоявленския водосвет на бойните флагове.

Въпреки това обаче той съобщи, че напрежението в Близкия Изток крие доста опасности за страната ни.

Според него след убийството на иранския военачалник Касем Солеймани в Багдад обстановката е много напрегната.

"Буквално през тези няколко дни ще стане ясно дали напрежението ще продължи да ескалира или ще се откри вид за връщане към една по-спокойна обстановка. Лично аз не съм оптимист ", разяснява вицепремиерът, представен от БГНЕС.

И добави, че въпросът дали ще се изтеглим от Ирак, би трябвало да бъде решен от НАТО.

"В Ирак ние имаме двама офицери, само че те не са във военна задача, а задача по образование на персоналния състав на иракската войска. Ние постоянно имаме проект за евакуацията им, и по този начин или другояче до две седмици престои тяхната ротация, тъй че ще решим дали да ги изтеглим, само че в края на краищата би трябвало да има общо решение на НАТО по въпроса ", сподели Каракачанов.

Той изясни, че в случай че има решение за евакуиране на всички страни-членки на НАТО, България също ще се изтегли.
Изтегляне на интернационалните сили от Ирак, по думите му, може да възроди ИДИЛ.

"Ако стане едно тотално евакуиране от Ирак, значи да се възобнови борбата сред трите огромни общности – сунити, шиити и кюрди.

"Ислямска страна се рекотираше най-вече измежду сунитската част на иракчаните. Мнозинството са шиити, те гледат със благосклонности на Иран, а Иран ги подкрепя. Неслучайно такова е и решението на иракския парламент " разяснява Каракачанов във връзка вчерашното решение на иракските депутати да изискат Съединени американски щати да напусне страната.

"Това значи, може би, ненапълно възраждането на Ислямска страна. Лично аз надълбоко се колебая, че иракските сили за сигурност са в положение да се оправят с този въпрос. Както и Сирия не можа да се оправи сама с този въпрос, по този начин ще бъде мъчно и за Ирак ", предвижда вицепремиерът.

Каракачанов още един път разяснява провокативното изявление на сръбския външен министър Ивица Дачич по отношение на България по отношение на българското малцинство в Сърбия и неговите права.

"Той хубаво пее. Може би по-добре пее, в сравнение с се изрича политически. Това негово изявление не е изолирано и не е първото.

През последните месеци зачестиха не напълно уважителните изявления от страна на сръбски политици за за България и то без съображение. България не е дала никакво съображение на Сърбия да прави сходни изказване. А това, че България се грижи за своите сънародници, е наше обвързване ", разяснява водачът на Вътрешна македонска революционна организация.

Според Каракачанов сръбската политика по отношение на нашето малцинство там е подбудена от стопански аргументи - с цел да бъде предизвикано то да се изсели от тези територии. "Което не бих го нарекъл политика на добросъседство. Агресивният звук по отношение на България се ускорява, а това прави усещане ", заключи Каракачанов.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР