България е на първо място в Европейския съюз (ЕС) по

...
България е на първо място в Европейския съюз (ЕС) по
Коментари Харесай

Реалните заплати в България са с най-голям ръст от цяла Европа за последните 7 години

България е преди всичко в Европейския съюз (ЕС) по растеж на действителните заплати за интервала сред 2010 и 2017 година. През този интервал те са нарастнали с 54,5%, демонстрират данните от нов отчет на Европейския синдикален институт. От него излиза наяве още, че страната ни е втора по растеж на индикатора за предходната година спрямо 2016 година, като тя е изпреварена единствено от Румъния.

Любопитно е да отбележим, че за разлика от другите страни с най-голямо нарастване на действителните хонорари, които регистрират сериозен прогрес и през предходния интервал сред 2000 и 2009 година, в България сред тези години растежът е доста по-слаб - 28,5 на 100.

През миналите 7 години обаче страната ни съумява да навакса и да изпревари предходните първенци, като Румъния, Литва, Латвия и Естония. При тях сред 2000 и 2009 година растежът е над 65 на 100, като най-сериозен е той в северната ни съседка - повече от двоен.

От друга страна няколко европейски страни регистрират спад на действителните заплати сред 2010 и 2017 година. Най-голям е той в друга съседка на България - в Гърция. В резултат на икономическата рецесия в страната там индикаторът се е свил с цели 19,1 на 100 при растеж от 23,8 на 100 за предходното десетилетие.

Намаление на действителните заплати има в още няколко страни, които понесоха по-тежко финансовата рецесия - Кипър, Португалия, Испания, Италия, както и Хърватия, Англия, Белгия, Финландия и Дания.

" Докато интервалът сред 2000 и 2009 година се характеризираше със доста нарастване на действителните заплати в множеството страни от Европейски Съюз, този модел след това изцяло се промени. Между 2010 и 2017 година се вижда застоялост или даже спад на възнагражденията ", показват от института и допълват:

" Само в три страни - България, Полша и Германия, растежът на действителните заплати сред 2010 и 2017 година надвишава този за интервала 2000 - 2009. ".

През миналата година спрямо 2016-а Румъния е с растеж от цели 12,2% на действителните хонорари. България е втора с равнище от 6,9%, следвана от Латвия, Унгария, Чехия, Литва и Полша. В същото време спад има във Финландия, Испания, Италия, Белгия, Англия и Гърция.

Експертите на института обаче предизвестяват, че растежът при минималните заплати в България и Румъния може да крие опасности:

" България и Румъния са с доста ниски безспорни равнища на минималните хонорари и те се преглеждат сериозно, като се счита, че последните покачвания при тях заплашват салдото сред поддръжката на заетостта дружно с конкурентоспособността и запазването на трудовия приход ", се показва в документа и се споделя още:

" И двете страни получиха рекомендации за гарантиране на по-ясен и транспарантен механизъм за установяване на минималните заплати, което в реториката на Европейската комисия (ЕК) значи съвет за по-ограничен напредък на минималните хонорари. ".

Другият риск при България е обвързван с това, че растежът на действителните хонорари доста изпреварва този на продуктивността, която през 2017 година пораства с 3,1 на 100. През интервала на 2010 - 2017 година индикаторът също е доста под растежа на действителните заплати с равнище от 28,5 на 100./money.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР