Автор: Институт за пазарна икономика През настоящата 2018 г. трябва

...
Автор: Институт за пазарна икономика През настоящата 2018 г. трябва
Коментари Харесай

2018: Денят на данъчната свобода идва на 13 май


Автор: Институт за пазарна стопанска система

През актуалната 2018 година би трябвало да работим малко над 132 дни единствено с цел да си платим всички налози към страната. Това значи, че на 13 май ще настъпи денят, в който жителите ще спрат да работят за страната и ще стартират да работят за себе си. Датата е алегорична и демонстрира по кое време държавната хазна ще се попълни, в случай че всичко направено бъде неотложно изземвано – ние я назоваваме Ден на данъчна независимост, а по-света е известна като Tax Freedom Day.

През 2018 година българите ще създават приблизително по към 289 млн. лева за един календарен ден[1]. Консолидираните доходи в бюджета пък са публично заложени в границите на 38,2 милиарда лв..[2] Това значи, че през настоящата година ще са нужни малко над 132 дни, с цел да се попълни хазната и да се подсигурят обществените разходи. Има няколко забавни момента в тези 132 дни, които не трябва да се пропущат:

Живеещите в Българите ще получат помощ от европейските данъкоплатци, които ще ги „ отменят” за малко над 8 дни работа към страната. Последните отразяват заложените в бюджета близо 2,4 милиарда лева помощи от Европейски Съюз. Местните данъкоплатци ще работим до 4-ти май за страната, а в дните до 13-ти май ще бъдем анулирани от европейските данъкоплатци. Въпреки това разделяне ние се стопираме на 13-ти май за формалната дата на данъчна независимост, защото тя с най-голяма акуратност регистрира преразпределението през приходната част на бюджета;

Освен изчислените 132 дни, следва да имаме мислено и плануваните 4 дни за отработване, които отразяват заложения недостиг от 1,1 милиарда лева по консолидираната фискална стратегия. Традиционно през последните години в бюджета се залага недостиг, което значи, че страната възнамерява да харчи повече, в сравнение с събира като доходи. През последните две години обаче (2016 и 2017 г.) този недостиг не се осъществя и бюджетите излизаха на остатък. През 2018 година, в случай че се повтори този сюжет, може и да няма дни за отработване;

Най-много дни през 2018 година ще отделим, с цел да попълним приходите от Данък добавена стойност – 34 дни. За приходите от акцизи ще са ни нужни близо 18 дни. За осигуровките ще ни е необходим малко над месец – 23 дни за обществено обезпечаване и 9 дни за здравно. Приходите от подоходните налози ще попълним за близо 12 дни, а тези от корпоративни налози – за малко над 8 дни. Други съвсем 8 дни ще работим, единствено с цел да платим държавните и общински такси.

Данъчната независимост идва по-късно по отношение на миналата година, като комплициране може да се получи заради съществено разминаване в планирането и осъществяването на бюджета за 2017 година По-висок номинален размер на Брутният вътрешен продукт и доста по-ниско асимилиране на европейските средства изместиха данъчната независимост по-рано по отношение на оповестеното за 2017 година В графиката към този текст са преизчислени настоящите стойности.

През последните години се следи устойчива наклонност дните, нужни на българските данъкоплатци да попълнят тяхната част от бюджета, да са от ден на ден, което значи, че действително данъчната тежест в страната нараства. През 2018 година имаме съответни ограничения за повишение на осигурителната тежест (покачване на осигурителната вноска за пенсия и на минималните осигурителни прагове), както и нараснал данък върху цигарите. Тези ограничения са на стойност към 450 млн. лева, т.е. това е цената на по-високите налози през 2018 година, която ще покрият данъкоплатците. За страдание през последните 10 години, след въвеждането на плоския налог от 2008 година, нямаме образци за понижение на данъчната тежест у нас.

Сметката разпределя тежестта върху безусловно всички български жители (включително деца, пенсионери и т.н.), само че точно работещите понасят в най-голяма степен тежестта на хазната. За работещите българи данъчната тежест е близо 50%, т.е. за тях Денят на данъчна независимост идва чак в края на юни. Всеки самичък може да пресметна своите налози и своя Ден на персонална данъчна независимост на профилираната страница " Моите налози " – www.kolkodavam.bg.

[1] Използваме прогнозата на Министерството на финансите за Брутният вътрешен продукт на страната за 2018 година и го разпределяме отмерено за всички 365 дни от годината.

[2] Консолидираните доходи включват всички обществени доходи за 2018 година, в това число приходите по държавния бюджет, бюджетите на ДОО и НЗОК, както и приходите в общинските бюджети.

Прочетете повече на: http://ime.bg/bg/articles/2018-denyat-na-danyna-svoboda-idva-na-13-mai/
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР