28-годишният М*. никога няма да забрави нощта на 27-и срещу

...
28-годишният М*. никога няма да забрави нощта на 27-и срещу
Коментари Харесай

Защо викаш,бе, пе*****т! Мястото ти е на земята!

28-годишният М*. в никакъв случай няма да не помни нощта на 27-и против 28-и юли, когато слиза по чехли във входа на блока си, с цел да посрещне юноша, с който се е срещнал онлайн.

М. употребява известната измежду ЛГБТИ хората платформа за запознанства Grindr от години. Благодарение на нея е намерил доста нови познати и другари. Именно за това той въобще не подозира, че пред входа го чакат трима души, които ще го го атакуван, пребият и оберат в мига, щом отвори входната врата. Нападението обаче носи белезите на освен това от хулигански акт или грабеж.

" Мястото ти е на земята! "

" В мига, в който нахлуха, попитах какво се случва, след което последва удар в носа, в лицето с пестник, който ме събори на земята. Многократно питах: какво се случва, вие естествени сте? ", споделя М. пред Дъждовни води. Вместо отговор, младият мъж получава още ритници и крясъци: " Защо викаш,бе, пе*****т! Мястото ти е на земята! "

След това нападателите вземат телефона му и побягват. М. не изключва точно първокласната движимост да го е избавила от това да пострада по-тежко. " Може би, като са видяли телефона, са решили, че е по-добре да го вземат, вместо да продължат с побоя ", разяснява той.

Пострадалият рапортува за нападението в близкото 9-то РПУ. На идващия ден си изважда и здравно удостоверение, в което е вписана " лека телесна щета ". Предупреждава за случая и в затворена група за ЛГБТИ хора в София. Така с него се свързва друго момче, нападнато по подобен метод след онлайн запознанство в Instagram, което му праща фотография на своите нападели. Двама от тях се оказват същите и М. съумява да ги разпознае, в това число и в полицията. По всичко проличава, че агресорите имат престъпна история, макар че все още на първата офанзива са били малолетни.

Оттогава М. чака развиване по случая, страхувайки се освен за своята сигурност, а и от хода на разсладването. " За мен сега най-големият боязън е да не бъда измамен под отговорност поради това, че съм показал дадените лица. Страхът ми е дали ще мога да защитя тезата си. Моята дума е против тяхната ", споделя той.

Той знае, че нападението против него, носещо всички белези на закононарушение от ненавист, надалеч не е изолирано събитие и осъзнава, че е един от малцината, дръзнали да приказват обществено за казуса: " Много от гей мъжете се тормозят да подават сигнали в полицията, тъй като не мислят, че ще срещнат схващане. "

Законодателните промени не вземат решение всички проблеми

Инцидентът с М. се случва по-малко от ден преди 28 юли 2023 година - дата, която ще остане в историята за българската ЛГБТИ общественост. Този ден ознаменува сполучливия завършек на една над 20-годишната борба - тази за включването на закононарушенията от ненавист по хомофобски подбуди в Наказателния кодекс.

С гласовете на депутатите от ПП-ДБ, ГЕРБ и Движение за права и свободи бяха признати основни законови промени, предвиждащи по-сериозни санкции за закононарушения като убийството, телесна щета, похищение и незаконно отнемане от независимост, в случай че са стимулирани от половата ориентировка на жертвите. Промените, обнародвани в държавен вестник на 4 август, включват и по-тежки санкции за подбудителство към дискриминация, принуждение или ненавист към ЛГБТИ хората.

В изискванията на зачестили случаи на хомофобски офанзиви - като стартираме от погрома над общностния център " Рейнбоу хъб "  през 2021 година и стигнем до саботажите на културни събития и кино прожекции от последователи на " Възраждане "  в София и Пловдив през юни 2023 - не е изненада, че ЛГБТИ общността приветства признатите промени. " Това е първата значима законодателна смяна в интерес на ЛГБТИ+ хората в България след приемането на Закона за отбрана от дискриминация ", написа фондация GLAS на 28 юли.

Участници на " София Прайд ", който се организира на 17 юни 2023 година.Снимка: Alexander Detev/DW

Промените в Наказателния кодекс обаче не са използвани в тази ситуация на М. " По отношение на побоя, това е лека телесна щета, което е закононарушение от частен темперамент. Полицията и прокуратурата не събират данни за това закононарушение - би трябвало да се подаде тъжба до съда. Но кражбата може да се преследва по общ темперамент ", разяснява адвокат Деница Любенова от младежката ЛГБТИ организация " Действие ", работеща и по знаковото дело " бебе Сара ".

Тя добавя, че случаите на хомофобски офанзиви, осъществени посредством цифрови платформи за запознанства, зачестяват. " За да се разпознават хората и IP адресите, полицията би трябвало да реализира процесуално-следствени дейности. Когато става дума за интернационалните платформи, нашата полиция много мъчно се оправя ", обяснява Любенова.

От Столична дирекция на вътрешните работи потвърдиха пред Дъждовни води, че следствия са формирани и по двата случая, за които описа М. Говорител на столичната полиция изясни, че се проверява обир и се правят всички нужни процесуално-следствени дейности, с цел да бъдат открити причинителите.

" Работата занапред следва "

По думите на адвокат Любенова промените в Наказателен кодекс са едвам първата крачка по тематика, по която следва " ужасно доста работа ". " На първо място, би трябвало да обучим полицията, че това нещо съществува и как би трябвало да се проверява. Ние имаме подготвени към 300 полицейски чиновници и, както сподели една дама, която ни спомага с тези образования - това е едвам към един % от хората, работещи в структурите на Министерство на вътрешните работи. Работата занапред следва ", посочва Любенова.

Разказът на М. е образно доказателство какъв брой належащо е образованието. " Реакцията на дежурният служител на реда беше на изумен човек, когато му споделих, че съм поканил момче, а не момиче у дома. Той безусловно спря диалога ", споделя потърпевшият. " Не знам дали това не се дължи на обстоятелството, че толкоз изрично заявих половата си ориентировка ", добавя М.

Той признава, че е срещнал схващане от проверяващия служител на реда по случая, само че като цяло дефинира прекарването си като " конфликт със стена от бюрократщина "  и не крие недоверието си към правораздавателната система. " Нито законотворците, нито публичните персони са заявявали подготвеност да се действа адекватно. Не знам дали това, че съм друг от масовката, няма да се окаже причина правосъдието да не пази правата ми ", притеснява се младият мъж.

Инцидентът трансформира животът му радикално: той се изолира, вижда се с другари единствено по ярко и не излиза на открито самичък. Спира да върви във фитнес залата, тъй като се опасява да не бъде атакуван още веднъж. " Идват едни талази на боязън и си отиват. Онзи ден ги сънувах по какъв начин са надвесени над мен в леглото. Аз към този момент имам посттравматични кошмари ", споделя М.

Тежки последствия за психологичното здраве

" В моя кабинет, за жалост, много постоянно работя с хора от общността, които са били жертви на принуждение и тормоз ", споделя пред Дъждовни води Анна Жукивская, психолог и координатор на програмата " Психологическа подкрепa "  на фондация Single Step.

Тя е безапелационна, че закононарушенията от ненавист носят със себе си " доста тежки и сложни реакции "  у потърпевшите. " Ако един човек доста дълго се е борил със себе си и най-сетне е почнал да се приема като гей човек, да се разкрива пред околните си, (...), една такава офанзива може да го върне доста стадии обратно. Да си каже, че в действителност е доста рисково да си гей в България ", изяснява психологът.

По думите ѝ често жертвите се затварят, изпитват мощен позор и страдат от загуба на доверие в себе си и другите, стигат до рисково държание и даже суицидни мисли. И въпреки офанзивите да са постоянни, опитът на Анна Жукивская също сочи, че жертвите на принуждение от ЛГБТИ общността се срамят да търсят поддръжка и се оплакват, че " служителите на реда им се подиграват и не ги одобряват насериозно ".

Според нея насилието към хората с друга полова ориентировка у нас е легитимирано на най-високо ниво. " Думи за ЛГБТИ хората, изричани от политици и други законни за обществото ни хора, думи, изпълнени с ненавист и с послания, че това е нещо ненормално, заразно, цялото " джендърство "...всички тези послания носят със себе си чувството, че е разрешено такова държание ”, счита тя. " Имаме доста, доста път да извървим в посока на съответна поддръжка ", счита тя.

" Ние се борим за естествен живот "

М. обаче едва ли ще дочака страната ни да измине този път на приемане и приемливост. Той не се пита дали, а по кое време да напусне България.

" Аз не желая да пребивавам в страна, в която да съм контур или сянка в очите на правораздаването и закона. Ние се борим за естествен живот и аз като гей се отхвърлих от фантазията си да имам деца и семейство в страната, която назовавам татковина. И обществото, и страната споделят " не "  на тази моя фантазия ", безапелационен е той.

*Запазваме анонимността на М. от съображения за неговата сигурност

***
Вижте и това видео от " София Прайд ":

Защо вземам участие в " София Прайд "

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР