160-годишният дворец е издържал две световни войни, падането на Османската

...
160-годишният дворец е издържал две световни войни, падането на Османската
Коментари Харесай

Експлозията в Бейрут разруши емблематичен дворец от 19 век

160-годишният замък е издържал две международни войни, рухването на Османската империя, френското ръководство и ливанската самостоятелност. След гражданската война в страната през 1975-1990 година са били нужни 20 години на грижлива реституция, с цел да може фамилията да върне на двореца предходното му величие.

"Само за секунда всичко беше разрушено още веднъж ", споделя Родерик Сурсок, притежател на емблематичния замък Сурсок, една от именитите здания в ливанската столица.

Трагедията в Бейрут е могла да бъде избегната?

Той пристъпва деликатно върху отломките от срутените тавани, преминавайки през стаи, цялостни с прахуляк, изпочупен мрамор и портрети на неговите предшествениците му, висящи изкривено от напуканите стени. Всички тавани на горния етаж са изчезнали, паднали са и някои от стените. Степента на опустошение от голямата детонация на пристанището в Бейрут предходната седмица е 10 пъти по-голяма от породеното от 15-годишната революция, споделя той.

Повече от 160 души бяха убити при гърмежа, към 6000 бяха ранени, а хиляди жилищни и административни здания бяха развалени. Няколко здания с историческа стойност, обичайни ливански къщи, музеи и художествени галерии също понесоха вреди в друга степен.

В двореца Сурсок, издигнат през 1860 година в сърцето на остарелия Бейрут, на рид, издигащ се над към този момент заличеното пристанище, има красиви творби на изкуството, мебели от епохата на Османската империя, мрамор и картини от Италия - събрани от три дълголетни генерации на семейство Сурсок. Православното семейство, родом от византийската столица Константинопол, в този момент Истанбул, се открива в Бейрут през 1714 година

На пристанището в Бейрут имало още рискови материали

Триетажното имение е емблематично за Бейрут. През годините в просторната му градина са били проведени безчет сватбени тържества, коктейли и приеми, а туристите, които посещават близкия Музей Сурсок, му се възхищават.

Къщата в бейрутския християнски квартал Ашрафия е в листата на обектите на културното завещание, само че Сурсок сподели, че единствено армията е пристигнала да оцени вредите в квартала.

До момента той не е съумял да влезе по отношение на министерството на културата.

Дворецът е толкоз развален, че ще се нуждае от дълго, скъпо и деликатно възобновяване, "все едно напълно да го построим отначало ", споделя Сурсок.

Сурсок се е нанесъл в прилежащ павилион в градината на двореца, само че от години това е домът, където живее с американската си брачна половинка, 18-годишната му щерка и майка му Ивон. Той споделя, че 98-годишната лейди Кокран (родена Сурсок) героичен е останала в Бейрут през 15-те години революция, с цел да брани двореца. Съпругата му преди малко е изписана от болница, защото детонацията е била толкоз мощна, че взривната вълна е засегнала белите й дробове. Сурсок споделя, че няма смисъл къщата да се реставрира сега, най-малко не преди страната да уреди политическите си проблеми.

"Нуждаем се от цялостна смяна, страната се ръководи от корумпирана тайфа ", възмущава се яростно той.

Независимо от огорчението му и от вредите от гърмежа предходната седмица, Сурсок, който е роден в Ирландия, споделя, че ще остане в Ливан, където е живял през целия си живот и който счита за собствен дом.

Той обаче обезверено се надява на смяна.

"Надявам се, че ще има принуждение и гражданска война, тъй като нещо би трябвало да бъде разрушено, би трябвало да продължим напред, не можем да стоим там, където сме в този момент ".
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР