Историята на сладолед „Ескимо“
Знаете ли, че думата „ Ескимо “ (оригиналното име на марката сладолед, което по-късно се трансформира в нарицателно) в действителност има нещо общо с ескимосите?
В тези времена полярните племена получили от своите съседи, американските индианци, името „ ЕскимО “, което на индиански означавало „ хора, ядящи сурово месо “.
Англичаните, чувайки тази дума, решили, че „ ескимо “ е в само число и по табиет добавили едно „ с “ в края за обозначаване на националността. А ние сме взаимствали тази дума от британския език във към този момент изкривения вид.
Самият сладолед „ Ескимо “ пък бил фиктивен от Кристиан Кент Нелсън, датски бежанец, на който през 1920 година хрумва концепцията за сладоледеното лакомство, до момента в който гледал в магазина, в който работел, по какъв начин едно дете трудно не можело да избере какво да си купи – сладолед или шоколад.
Детето се колебаело, тъй като нямало пари и за двете, а датчанинът взема решение, че е добра концепция да направи нещо приблизително сред сладолед и шоколад.
Предприемчивият Нилсън дълго време опитал по какъв начин тъкмо шоколадът да залее сладоледа, до момента в който най-после не получил порядъчен резултат. Сладоледа той нарекъл „ Паят на ескимоса “ („ Escimo Pie “).