Зимата си отива и се отваря работа в градината. Време

...
Зимата си отива и се отваря работа в градината. Време
Коментари Харесай

Как се ашладисват овошни дръвчета?

Зимата си отива и се отваря работа в градината. Време е за ашладисване на овощните дръвчета. Работата обаче не е за всеки.

Трябват знания и златни ръце, с цел да се хване калемът. Данчо Данов от село Габаре е занаятчия овощар на 77 години, облагородил стотици дървета и на чиито препоръки разчитат стопани от цялата страна.

„ Ашладисването не е за всеки. От всяко дърво свирка не става. От издънките, които порастват по дворовете, се поставя калемчето от стремежи вид, и стопанинът го получава “, споделя Данчо Данов пред бТВ.

„ За овошните дървета са нужни пет неща – копане, наторяване, поливане, рязане и напръскване. Сега е моментът да се режат дърветата и незабавно по-късно да се напръскат със наследник камък и вар “, посъветва овощарят.

„ Дървото би трябвало да се гледа като малко дете. Обич и обич би трябвало да има човек към всяко растение, тъй като то ни дава и храна, и О2, с цел да дишаме и да живеем по-спокойно и по-дълго “, сподели още Данчо.

Какво е ашладисване?

Ако овошките, които отглеждаме, не ни удовлетворяват, можем да пресадим (ашладисаме) желания вид върху друго дърво. Присаждането става с пъпки или резници (калеми). Предимството на присаждането с калем се състои в това, че сполучливо се ползва рано напролет за подложки, оказали се с развалени пъпки при околирането предходното лято, а може да се прави и на по-стари подложки със загрубяла кора.

При присаждането би трябвало да се има поради, че овощните типове имат избрана биологична съгласуемост сред подложката и присадника. Ябълката се присажда единствено върху ябълка; крушата – върху круша и дюля; сливата – върху джанка и слива; черешата и вишната – върху череша, махалебка и вишна; прасковата – върху праскова, джанка, кайсия и бадем; кайсията – върху кайсия, джанка и праскова; а бадемът – върху бадем, праскова и джанка. Подложката оказва въздействие върху растежните и репродуктивни прояви на сорта.

За сполучливото присаждане е належащо да се извърши предварителна подготовка. Преди всичко би трябвало да уточним какви дървета ще присаждаме и да съберем и съхраним нужните калеми от съответните типове и сортове. Те се вземат от здрави и добре развити плододаващи дървета. Събирането на калемите се прави, до момента в който дърветата са неподвижен и би трябвало да завърши най-късно до към средата на март. За калеми се събират добре развити едногодишни леторасти с дължина над 40 см и дебелина към 6-12 мм, с добре развити пъпки и по-къси междувъзлия. Съхраняват се зарити в основата във мокър пясък, стърготини, мъх и други, при температура не по-висока от 3-5°С и на мрачно. Малко количество калеми могат да се запазят и в домашния ледник, сложени в найлонови торбички. Ако торбичките бъдат затворени херметически, не е нужно в допълнение навлажняване.

Присадката би трябвало да бъде крепко привързана. За тази цел може да се употребява рафия, която е вносен артикул и не постоянно се намира на пазара. Рафията сполучливо може да се размени с каучукови лентички, изолирбанд и най-ефикасни и налични полиетиленови лентички от малко по-дебело полиетиленово платно.

За присаждането на калем е нужна и овощарска замазка. Основните материали, от които се подготвя тя са борова смола (колофон), пчелен восък, тлъстина, алкохол и дървесна пепел. В взаимозависимост от състава и съотношението на тези материали се подготвят разнообразни типове замазки, приготвянето на които е в детайли разказано в овощарската литература. Готови овощарски замазки се продават и в селскостопанските аптеки и в други магазини. Напоследък за овощарска замазка всеобщо се употребява битум (суровината за асфалт). Тази замазка се подготвя, като към 200-300 г разтопена тлъстина се прибавя 1 кг битум и след радзтопяването му се разбърква добре. Преди потреблението замазката се разтопява.

Клоните, които ще се присаждат авансово би трябвало да се изрежат на 20-30 см над мястото на присадката. Това е належащо тъй като при започване на вегетацията аварийните субстанции бързо се придвижват към връхните елементи на колните и в случай че закъснеем с резитбата огромна част от тях ще се изгубят. Ето за какво резитбата би трябвало да се извърши още до момента в който дърветата са неподвижен.

Има разнообразни способи

Какъв способ за присаждане с калем ще се приложи, зависи от възрастта и дебелината на подложката и от момента (срока) на присаждането. При елементарно отлепване на кората от подложката, т.е. след започване на дейното сокодвижение, нормално се ползва методът „ Под кора “. Ако подложката е в зимен покой, се употребява „ Копулация “, „ На седло “, „ Кози крайник “, „ На разцеп “ или „ Страничен прорез “.

Присаждане „ На копулация “

Прилага се, когато присадникът и подложката имат идентична или съвсем идентична дебелина. Извършва се през февруари–март, като отрезите се вършат напряко и би трябвало да са гладки, а с цел да има цялостно покриване на тъканите, тряба да са към 2–3 пъти по-дълги от дебелината на съставените елементи. Завързват се и се намазват с овощарски мас. Този способ се употребява при облагородяването на млади ябълкови, крушови и черешови дръвчета.

Присаждане „ Под кора “

Прилага се при облагородяване на млади дръвчета, когато е почнало сокодвижението и кората елементарно се отделя. Добър резултат се реализира при клони и цели корони на възрастни плододаващи череши, вишни, ябълки, круши и други семкови дървета. Подбират се 5–6 отмерено ситуирани във всички направления скелетни клони и се прерязват на такава височина, на която диаметърът им е не по-голям от 5–6 cм. Отрезът се заглажда, избира се място, където кората е гладка, тя се разрязва надлъжно до 3–4 cм и с тъпата страна на ножчето двете страни на отреза леко се повдигат от дървесината. Ако кората е доста дебела, се вършат два надлъжни разреза и част от нея се отделя, като дължината би трябвало да разрешава вместването на калема. Върху долната му част се прави равен и еднакъв отрез с дължина 4–5 cм, започващ от 0,5–1 cм под добре завършена срещуположна пъпка. Обикновено се оставят още 2 пъпки. В началото на отреза се зарязва перпендикулярно на оста на калема до 1/3 от дебелината му, при което се образува прагче, възсядащо подложката, и по този начин той се закрепва по-здраво. Калемът се слага под леко отделената кора, завързва се компактно и се замазва с овощарски мас. Ако клонът е по-дебел от 2 cм, могат да се присадят 2 калема. След като присадките прораснат, превръзките се прерязват или разхлабват.

Присаждане „ На разцеп “

Използва се при възрастни дървета, основно ябълкови, крушови и други семкови, чиито клони в мястото на присаждането имат дебелина, не по-голяма от 5 cм в диаметър. Подходящ период е от началото на февруари до първата половина на април. Клонът се отрязва напречно, отрезът би трябвало да бъде със слаб надолнище, с цел да се оттича дъждовната вода. С нож се прави разцеп по средата, на дълбочина 4–5 cm и се слага чеп, който го поддържа отворен. Основната част на калема се заостря клиновидно посредством два срещуположни еднообразно дълги (3–5 cм) отреза, започващи под пъпката. Поставянето му би трябвало да се извърши доста деликатно, с цел да съвпадне кората му с тази на подложката. При по-дебели клони могат да се слагат 2–3 калема. Привързва се и се покрива с овощарски мас. След като прораснат присадките, превръзките се прерязват или разхлабват.

Присаждане „ На кози крайник “

Прилага се, когато подложката е няколко пъти по-дебела от калема и не се предлага при клони с дебела кора. Присаждането може да стартира, преди да настъпи дейното сокодвижение – февруари–март. След прерязване и заглаждане върху подложката се изрязва чеп с дължина 3–5 cм. На долната страна на калема против добре завършена пъпка се вършат два странични еднообразно дълги отреза (3–5 cм), които му придават клинообразен тип. Калемът се слага по този начин, че кората му да съвпадне с тази на подложката. Завързва се и се намазва с мас.

Присаждане „ На седло “

Прилага се, когато подложката е по-дебела от калема и още няма сокодвижение – февруари–март. Подложката се прерязва от горната страна, с надолнище, противоположен на страната, от която ще се сложи присадникът. Този метод е видоизменена копулация и се употребява с триумф при подложки, не по-дебели от 1–2 cм в диаметър. Прави се кос отрез в профил за слагане на калема. Върху него също се прави кос отрез, на към 1/3 от дебелината му и с дължина почти 2 cм от основата му, подобаващ на този на подложката. Калемът и подложката се съединяват, като се внимава да съвпаднат камбиалните им тъкани най-малко в едната страна на отрезите. Превързва се и се намазва с овощарски мас.

Присаждане „ На непряк зарез “

Използва се при млади дръвчета, чиито скелетни клони са с дебелина до 2 cм, и се прави през февруари–март. Подложката се прерязва на 10–12 cм над мястото, където ще се присажда, след което се прави кос прорез с дължина 4–5 cм на 1/3 до 1/2 от дебелината на клонката. Предната му страна би трябвало да бъде 1,5–2 пъти по-дълга от задната. На калема се вършат два отреза, които се срещат под изострен ъгъл от едната страна. Камбиалните тъкани на присадника и подложката би трябвало да съответстват и прилепнат компактно. Превързва се и се намазва с овощарски мас. След прихващане на калема и покарване на пъпките, когато леторастите доближат височина 10 cм, по-добре разположеният от тях се оставя да пораства. Той се превързва деликатно към чепчето на присадника. Върхът на по-слабия се прищипва. През август недоразвитият летораст и чепчето се отрязват напълно, пишат от Sinor.bg.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР