Защо на Земята не е имало огън милиарди години
Земята е единствената планета, за която знаем, че в миналото е имала огън. Макар че на повърхността на Венера, най-горещата планета в Слънчевата система, може да има вулкани, които изхвърлят гореща магма, там в никакъв случай не е имало огън. Нито на Меркурий, нито на Юпитер, нито на която и да е от другите планети към нашата или която и да е друга звезда.
Всъщност в продължение на милиарди години от историята на Земята на нея също е нямало огън. Милиарди години са били нужни, с цел да се основат условия за възникването му, като първите жители на планетата са живели в свят без него по-дълго, в сравнение с можем изобщо да си представим. Макар че вулканите са произвеждали „ огнени фонтани “ това е нагорещена магма, а не същински огън.
Преди към 2,4 милиарда години земната атмосфера евентуално е била гъста мъгла от метан, резултат от появяването на бактериалния живот на планетата. След това се е случило Голямото окислително събитие, при което античните цианобактерии са почнали да създават сила от слънчевата светлина, освобождавайки О2 в атмосферата. Сега за първи път е почнал да се натрупва молекулярен О2, въпреки и към момента не в задоволителна централизация, с цел да се реализира горене. Голямото окислително събитие, от време на време наричано кислородна злополука, евентуално е потопило цялата планета в лед, защото този О2 е дестабилизирал метана, изчиствайки го и сривайки парниковия му резултат. Така Земята е станала студена и без огън.
Първите вкаменелости, които имаме за огъня, са от интервала на междинния ордовик, милиарди години по-късно. По отношение на горенето има една детайлност: в случай че наличието на О2 е по-ниско от 13%, растителната материя няма да се запали; само че в случай че е по-високо от 35%, огънят ще стартира толкоз елементарно, че горите няма да могат да порастват и да се поддържат.
В интервала ордовик преди 470 милиона години първите сухоземни растения – мъхове – създават повече О2, като в последна сметка основават задоволителна централизация, с цел да стартират пожари. Така преди към 420 милиона години, имаме първото фосилно доказателство за съществуването на огън на Земята – дървени въглища, открити в скалите от този интервал. Въпреки това, защото равнищата на О2 към момента се колебаели бурно, първите обширни горски пожари се появили едвам преди към 383 милиона години. И от този момент насам пожарите са същинска напаст…