Заяви просветният министър Галин Цоков пред Българската национална телевизия на

...
Реклама / Ads
Frognews
0| 206|15.09.2023НОВИНИ

Просветният министър предупреди за много предизвикателства пред новата учебна година

.
Новата учебна година започва с много предизвикателства по отношение на развитието на образованието, учебните планове и подготовката на учителите.

Заяви просветният министър Галин Цоков пред Българската национална телевизия на първия учебен ден. 

 

По думите му откакто заплатите на учителите се увеличават има повече кандидати да учат педагогика, но за съжаление напускането на професията остава все още проблем.

 

От тази година минималната заплата за учители и възпитатели става 1831 лева. Министерството на образованието обаче продължава работа по създаване на програма за по-добра подготовка на младите учители, които да не се изненадват от средата, в която попадат и да се отказват лесно.

 

Галин Цоков коментира и промяната на учебните програми от 1-ви до 10-и клас. По думите му темата ще остане отворена до края на септември и началото на октомври. Промените в програмата той определи като насочени към по-практичните знания и придобиването на бизнес умения.


"Не става въпрос за опростяване, а става въпрос за възможност да се намали натоварването по отношение на знанията, които непрекъснато се усвояват и трябва да се възпроизвеждат. Анализите показват, че може би най-големият проблем е на базата на това по-голямо учебно съдържание, което е включено в учебните програми, няма достатъчно време за формиране на умения, за практическо прилагане на знанията", обясни министърът.


Министърът коментира, че предизвикателство пред образованието е и усвояването на средства по Плана за възстановяване и устойчивост.


"Има много средства които са по ПВУ, които общо за образованието са над 1 млрд и 200 млн лева, които ако се използват пълноценно в рамките на тази година или поне се създадат условия да бъдат използвани, това ще промени в голяма степен образователната среда в българските училища", обясни Цоков.


По думите на образователния министър предизвикателство е и въвеждането на STEM система в българските училища, която се основава на наука, технологии, инженерство и математика. "Българските училища сериозно са напреднали в процеса на създаване на подобни кабинети и предстои от началото на следващата година те да бъдат изградени", каза още образователният министър Галин Цоков.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate nowVisaMastercardVisa-electronMaestroPayPalEpay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 383|15.09.2023Бивш министър на Радев чертае апокалипсис заради отказа от руски петрол. 6| 871|15.09.2023Земеделският министър отива в НС, след като парламентът вдигна ембаргото върху украинското зърно. 6| 2558|14.09.2023Правосъдният министър с важни подробности за конституционните промени. 0| 2555|14.09.2023Земеделският министър смени плочата. Подкрепя вдигането на ембаргото за украинско зърно

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
 
Коментари Харесай

Просветният министър предупреди за много предизвикателства пред новата учебна година> -->Реклама / AdsТърси:Петък, 15 Септември 2023, 09:08 ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->#останивкъщи --> -->ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->НОВИНИГЛАСЪТ НА ЖАБАТАГЛАСЪ

Заяви просветният министър Галин Цоков пред Българската национална телевизия на първия образователен ден. 

 

По думите му откогато заплатите на учителите се усилват има повече претенденти да учат педагогика, само че за жалост напускането на специалността остава към момента проблем.

 

От тази година минималната заплата за учители и възпитатели става 1831 лв.. Министерството на образованието обаче продължава работа по основаване на стратегия за по-добра подготовка на младите учители, които да не се изненадват от средата, в която попадат и да се отхвърлят елементарно.

 

Галин Цоков разяснява и смяната на образователните стратегии от 1-ви до 10-и клас. По думите му тематиката ще остане отворена до края на септември и началото на октомври. Промените в програмата той дефинира като ориентирани към по-практичните познания и придобиването на бизнес умения.

" Не става въпрос за опростяване, а става въпрос за опция да се понижи натоварването във връзка с знанията, които непрестанно се усвояват и би трябвало да се възпроизвеждат. Анализите демонстрират, че може би най-големият проблем е въз основата на това по-голямо образователно наличие, което е включено в образователните стратегии, няма задоволително време за образуване на умения, за практическо използване на знанията ", изясни министърът.

Министърът разяснява, че предизвикателство пред образованието е и усвояването на средства по Плана за възобновяване и резистентност.

" Има доста средства които са по ПВУ, които общо за образованието са над 1 млрд и 200 млн лв., които в случай че се употребяват пълноценно в границите на тази година или най-малко се основат условия да бъдат употребявани, това ще промени в огромна степен просветителната среда в българските учебни заведения ", изясни Цоков.

По думите на просветителния министър предизвикателство е и въвеждането на STEM система в българските учебни заведения, която се основава на просвета, технологии, инженерство и математика. " Българските учебни заведения съществено са напреднали в процеса на основаване на сходни кабинети и следва от началото на идната година те да бъдат построени ", сподели още просветителният министър Галин Цоков.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР