Защо ремонтът на нагънатото трасе на магистрала „Тракия между Чирпан

...
Защо ремонтът на нагънатото трасе на магистрала „Тракия между Чирпан
Коментари Харесай

Доц. Чавдар Колев: Ако само сменят асфалта, след две години „Тракия" отново ще е на вълни

Защо ремонтът на нагънатото трасе на автомагистрала „ Тракия " сред Чирпан и Стара Загора коства повече от построяването му?

89 млн. лева е прогнозната стойност на едното платно на магистралната права, която ще бъде ремонтирана тази есен в посока Бургас.

Цената за построяването на правата е била 105 млн. лева с Данък добавена стойност, напомнят специалисти. Така цената на ремонта се оказва близка до тази за построяването.

Пред БНР преподавателят във Висшия транспортен университет доцент Чавдар Колев напомни абсурда, при който стана ясно, че строителите в насипа на този сектор, с цел да минат по-евтино, са вложили пепелина от ТЕЦ-овете „ Димитровград ", вместо нормалния насипен материал - глина, трошен камък, скална маса или каквото е било планувано по плана. Доц. Колев е безапелационен, че такава строителна процедура няма.

„ Никъде не се прави. Теорията е желязна. В нашите науки праховата секта би трябвало да бъде не повече от 3 до 5% в материала за диги, с цел да може материалът получи задоволително висока степен на уплътняване ", разясни доцент Колев. По думите му материалите с по-високо наличие на прахуляк не могат да бъдат уплътнявани. В случая в сектора от Чирпан до Стара Загора съгласно Колев има „ да речем 90% прахуляк, или 80, от този порядък ".

„ Представете си един персийски килим и по него минава едно валяче. В момента, когато валячето е върху килима, влакната на килима ще бъдат повалени, т.е. уплътнени. Когато се реалокира валякът, те още веднъж ще се изправят. Същата е картинката и при уплътняването на прахта. Отгоре, каквато и да е пътната структура - от порядъка на 50-60 см, при употреба, а там минават тежки коли, с изключение на леките, се получават неравномерни слягания, деформации, нежелателни, от огромен размер. И доста бързо, вместо на десетата година да имаме деформации, ние имаме на втората година. Това е безусловно неприемливо ", разяснява преподавателят във Висшия транспортен университет.

Най-добрите насипни материали са от трошен камък. Пепелината, в случай че е съвсем без пари, то трошеният камък коства на кубически метър 25-30 лв., посочи Чавдар Колев. „ Обаче в случай че единствено сменят асфалта, отново ще стане по този начин. След две години ", предвижда той в предаването „ Хоризонт до обед ".

„ Във всеки случай половината платно да коства колкото двете платна за построяването за мен е безусловно нереалистично ", акцентира експертът.

Гаранционните периоди са нормативно, законово избрани - 10 години, посочи още доцент Колев, който не е оптимист за ремонта на проблематичния сектор. „ Норми има, стандарти има. Всичко е ясно. Просто сме в такава среда. "

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР