Засега няма доказани нови варианти на COVID-19, предизвикващи по-тежко прекарване

...
Засега няма доказани нови варианти на COVID-19, предизвикващи по-тежко прекарване
Коментари Харесай

Няма доказани нови варианти на COVID-19

Засега няма потвърдени нови разновидности на COVID-19, предизвикващи по-тежко превозване на болестта, уточни за Българска телеграфна агенция проф. - консултант на Столична община по здравни въпроси, който разяснява новото разпространяване на вируса в Китай. 
Всичко по тематиката: Омикрон - новият коронавирусен вид 1049
Вариантът, който е сега в Китай, е същият като разновидността, циркулиращ в Европа и в Северна Америка, сподели той. 

„ Вариантът се допуска, че по-лесно се предава от човек на човек, второ – има по този начин нареченото имунно бягство, и трето – няма никакво доказателство, че предизвиква по-тежко заболяване от останалите разновидности на „ Омикрон “, означи проф. Кантарджиев. Той посочи, че признаците на този нов вид, който е клон на разновидността „ Омикрон “, са същите както на циркулиращия през последните месеци преобладаващ вид в Европа. 

От Министерството на здравеопазването през днешния ден осведомиха какви са препоръките на Европейска комисия за пътуващите до или идващите от Китай във връзка с COVID-19, като означават, че през последните седмици броят на случаите на болестта се е нараснал доста. 

Засега по последните данни от Националния център по заразни и паразитни заболявания за първата половина на месец декември 2022 година има данни за повишение на разновидността BQ.1 на „ Омикрон “, който от 2% през ноември, през декември е 8%, сподели още проф. Кантарджиев. 

Той разяснява и случаи, при които има загуба на подушване, само че няма потвърдена зараза с ковид. „ При инфекции на горните дихателни пътища, свързани с ринит (хрема), се понижава опцията на обонятелния анализатор да разпознава обособените миризми и усети “, изясни проф. Кантарджиев.  

Според него пикът на грипа у нас се чака през февруари. „ В момента в Европа и у нас господства разпространяването на сезонен грип А в двата подварианта – единият е А (H3N1), който е по-голям % от случаите, и другият е А (H1N1) “, посочи той. При грипа има по-кратък инкубационен интервал, както и развиване на признаците на болестта в границите на два часа, само че лабораторната диагноза е най-хубава, напомни проф. Кантарджиев. 

Той предложи на хората да се съветват с доктор, с цел да предпише антивирусно лекарство, което да се взема при поява на признаците. При случай на болен останалите членове на фамилията вземат от препарата в дребни дози профилактично, с цел да не се заразят. 
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР