Заплатите отиват нагоре – реално ли е увеличението? Отговор на

...
Заплатите отиват нагоре – реално ли е увеличението? Отговор на
Коментари Харесай

Заплатите отиват нагоре – реално ли е увеличението?

Заплатите отиват нагоре – действително ли е нарастването? Отговор на този въпрос се пробва да даде изследване за възнагражденията за 2023 г. Според данните на „ Мърсър Марш Бенефитс “ (Mercer Marsh Benefits) покачването през тази година е към 10 на 100, вследствие на инфлацията. Компанията годишно организира проучването в България, проследяващо трендовете измежду работодателите и техните чиновници, оповестиха от компанията.

Тази година изследването обгръща 493 компании (ръст от 7 на 100 по отношение на 2022 г.) и 127,562 чиновници от 14 разнообразни стопански бранша. Най-големият брой участници в проучването на компанията са с профили „ Производство “ и „ Високи технологии “.

Проучването се концентрира не просто върху заплащането на чиновниците, а върху цялостния пакет от хонорари. Ввзети поради факторите естество на работа и подчиненост на служителя.
Текучеството възстановява темповете си от преди пандемията
Резултатите по отношение на текучеството на фрагменти у нас сочат, че има лек спад в нарастването на броя личен състав от страна на работодателите – 46 на 100, по отношение на 54 на 100 за 2022 година Същевременно доброволното текучество възстановява темповете си от преди пандемията. Наблюдава се по-голяма податливост към взимане на решение за промяна на работното място по отношение на предходната година, разясняват създателите на изследването.
„ През 2023 година се наблюдава догонване на инфлацията
от страна на работодателите, което свидетелства за по-ефективно обмисляне на бюджетите и отразяване на икономическата реалност “, сподели старши съветник в „ Мърсър “ Стела Юлзари при представянето на изследването.

„ Увеличението на заплатите през 2023 година е към 10 на 100 за другите браншове, което в огромна степен се дължи на наваксването на работодателите с инфлацията, почнала през предходната година “, добави тя.

Увеличението на заплатите на база кариерни групи е най-осезаемо при чиновниците, заемащи служба на оперативно ниво – 12,1 на 100. Това се дължи на ниското възнаграждение в съответната група и потребността от финансово подучване на същата за справяне с инфлацията.

Следва групата на експертите (11 на сто), мениджмънта (10,7 на сто) и топ мениджмънта (9,6 на сто).
Най-бързо и поредно нарастват възнагражденията
в секторите „ Високи технологии “, „ Изнесени услуги “ и „ Фармация “. София е единственият район в България с по-високи заплати от междинните за страната – 6 на 100. В Северозападна България възнагражденията са най-ниски с цели 35 на 100 под междинното за страната.

Специалните придобивки най-често са здравна застраховка (84 на сто), мобилен телефон (80 на сто) и ваучери за храна (74 на сто).

България се подрежда в средата на класацията с 12,2 на 100 разлика в заплащането. Въвеждането на Европейската инструкция ще докара до потребността от нейното имплементиране в българското законодателство, показват създателите на изследването.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР