Загадъчният космически обект Омуму, който е първият установен и изследван

...
Загадъчният космически обект Омуму, който е първият установен и изследван
Коментари Харесай

Необичайно висока скорост промени траекторията на първия междузвезден обект, преминаващ Слънчевата система

Загадъчният галактически обект Омуму, който е първият открит и проучен междузвезден обект, преминаващ през Слънчевата система, е нараснал извънредно доста скоростта си, което е довело до смяна на траекторията, по която се е движил. До този извод са стигнали учени от НАСА, които изследват събраните за последните 6 месеца данни от телескопа " Хъбъл ".

Омуму беше открит през октомври предходната година. Той е с форма на пура и е с дължина от към 400 метра. Първоначалните му проучвания демонстрираха, че е затрупан с богата на въглерод кора, като обвивката му доближава към половин метър.

Космическият обект се движи със скорост 38.3 км в секунда по отношение на Слънцето. През май той мина през орбитата на Юпитер, а през януари 2019 година се чака да доближи тази на Сатурн.

При прекосяването си през Слънчевата система обаче скоростта му се е нараснала извънредно доста. Така се е стигнало и до смяна на траекторията, по която учените на НАСА са пресметнали, че той ще се движи. Разликата е към 40 хиляди км.


" Има нещо, което визира придвижването на Омуму и което е друго от гравитационните сили на Слънцето и планетите ", съобщи Марко Мишели от Координационния център за обекти наоколо до Земята на Европейската галактическа организация.

От НАСА настояват, че най-вероятната причина за по-високата скорост на галактическия обект са струи от газообразен материал, изхвърлени от повърхността му. Това било особено държание на кометите, като точно това беше една от загадките при откриването на Омуму - дали е комета или метеорит. От галактическата организация прецизират, че кометите нормално изпускат огромни количества прахуляк и газ, когато се затоплят от Слънцето.

Очаква се обектът да напусне Слънчевата система след към 4 години.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР