Заедно с процесорите Core Ultra 200HX, днес Intel представи и

...
Заедно с процесорите Core Ultra 200HX, днес Intel представи и
Коментари Харесай

Intel представи мобилните процесори Core Ultra 200H за масовия гейминг сегмент

Заедно с процесорите Core Ultra 200HX, през днешния ден Intel показа и нови мобилни процесори Core Ultra 200H (Arrow Lake-H), предопределени за всеобщия пазар на геймърски преносими компютри. Новите артикули са основани на същата архитектура Arrow Lake, само че имат някои отличителни характерности.

Подобно на моделите Core Ultra 200HX, Core Ultra 200HH употребяват конструкция от плочки (чиплети). Самите плочки обаче са разнообразни.

Например, изчислителният чиплет Core Ultra 200H съдържа доста по-малко ядра от Core Ultra 200HX. Той разполага с до шест производителни Lion Cove P-ядра и до осем енергоефективни E-ядра, които споделят 24 MB L3 кеш памет посредством вътрешна пръстенова шина (Ringbus). В прессъобщението си Intel не се прецизира кои енергоефективни ядра са употребявани в процесорите от серията Core Ultra 200H – новото потомство Skymont или по-старото потомство Crestmont, което се употребява и в чиповете Meteor Lake-H.

SoC чипът на процесорите Core Ultra 200H е оборудван с ИИ-ускорител (NPU) с продуктивност 13 TOPS (трилиона интервенции в секунда). Това не разрешава те да бъдат класифицирани като компютърна платформа Copilot Plus. Вероятно по този метод компанията желае да разпространява в тази роля новите мобилни процесори от серията Core Ultra 200V (Lunar Lake), предопределени за тънки и премиум преносими компютри. Intel показа и няколко спомагателни модела на тези чипове (включително vPro версии за корпоративния сегмент на портативните компютри), оборудвани с ИИ-ускорител с продуктивност 45 TOPS.

SoC и I/O (вход/изход) чиповете на процесорите Arrow Lake-H имат по-малко поддържани интерфейси. Например, те не поддържат PCIe 5.0 линии, с които разполагат Core Ultra 200HX. Въпреки това главното преимущество на Arrow Lake-H е по-големият интегриран графичен чиплет.

iGPU в Core Ultra 200H е построен въз основата на архитектурата Xe-LPG (както при Meteor Lake), а не на архитектурата Xe2 (Battlemage в Lunar Lake). Докато в Arrow Lake-HX вградената графика на архитектурата Xe-LPG съдържа единствено четири Xe ядра, в които липсват XMX матрични мотори за хардуерна поддръжка на трасиране на лъчи (тя е налична единствено посредством DP4a), Arrow Lake-H получи осем Xe ядра, всяко от които е оборудвано с XMX мотори (както в дискретните видеокарти на Intel от серията Arc A).

Основното нарастване на ИИ-производителността за Core Ultra 200H се обезпечава от интегрираната графика – индикаторът варира от 63 до 77 TOPS.

Въпреки това Windows 11 не употребява хардуерните благоприятни условия на интегрираната графика за ускорение на ИИ. Ползата от това ще се забележи единствено в приложенията на трети страни, които употребяват опциите на XMX-двигателите. Серията Core Ultra 200H се оглавява от 16-ядрения Core Ultra 9 285H с настройка на ядрата 6P+8E+2LP. Високопроизводителните P-ядра на новостта работят на периодичност до 5,4 GHz. Чипът е получил осем Xe графични ядра.

Моделите Core Ultra 7 265H и Core Ultra 7 255H имат същите изчислителни чипове и интегрирана графика, само че работят на по-ниски честоти. Core Ultra 7 265H е с ускоряване до 5,3 GHz, до момента в който Core Ultra 7 255H е с ускоряване до 5,1 GHz за всяко P-ядро. Core Ultra 7 235H получава 14 ядра с настройка 4P+8E+2LP. За P-ядрото се твърди, че е с периодичност до 5,0 GHz. Интегрираната графика съдържа осем Xe ядра. Най-младият модел от серията, Core Ultra 5 225H, има същата настройка на изчислителните ядра. Честотата на P-ядрото е 4,9 GHz, само че то е оборудвано единствено със седем графични ядра Xe.

Intel твърди, че еднонишковата, многонишковата и графичната продуктивност на процесорите Core Ultra 200H е с над 15% по-висока от тази на Meteor Lake-H.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР